Z. Kassanov’un Fergana Olaylarının 32. Yıldönümü İle İlgili Mesajı

DATÜB Genel Başkanı Sn.Ziyatdin Kassanov'un, Fergana Olaylarının 32. Yıldönümü İle İlgili Mesajı

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, 1989 yılının Mayıs’ında #Özbekistan’ın #Fergana vilayetine bağlı #Kuvasay şehrinde başlayan ve 1-12 Haziran tarihlerinde şiddetin doruk noktasına ulaştığı üzücü olayların 32’inci yıldönümü ile ilgili bir mesaj yayınladı:

“14 Kasım 1944 tarihinde Ahıska’dan haksızşekilde zulme uğrayarak sürgüne gönderilen Ahıskalı Türklerin sürgün treni onları Orta Asya’nın ıssız çöllerine indirdiğinde babalarımız oraya bir umut olarak baktı ve tüm olumsuzluklara rağmen yaşama tutunmaya çalıştı. Sürgün yerlerinde milli kimliğine, dinine, kültürüne ve örf-adetlerine sıkı sıkıya tutunarak yaşamlarını sürdüren milletimiz, büyük sürgünden 45 yıl sonra yeniden aynı kaderi yaşayacak olmalarından habersiz bir şekilde yaşamlarını sürdürmekteydiler. Fakat milletimizin artık kaderi haline gelen SÜRGÜN peşimizi hiçbir zaman bırakmadı.

Sovyet komünist rejimi gizli servisi tarafından organize edilen “#FerganaKatliamı” olarak bilinen kitlesel çatışma ve talan hadiseleri sırasında Ahıska Türkleri acımasızca saldırılara maruz kaldı ve Fergana Vadisi'nden çıkarıldılar. Önce küçük gruplar arasında yaşanan kavgalar, 23 Mayıs 1989'da Kuvasay'da şekil değiştirerek günlerce devam eden büyük bir çatışmaya dönüştü. Kimliği belirsiz şahıslar tarafından Ahıskalı Türkler hakkında başlatılan karalama kampanyası, kardeş halkları özellikle de gençleri oldukça etkilemekteydi. Fergana vilâyetinin 15 ilçesine yayılan farklı günlerde 70 bin civarında insanın katıldığı toplu olaylarda yüzlerce Ahıskalı kardeşimiz hayatını kaybetti. 1991 yılı itibariyle yaklaşık 90 bin Ahıskalı Türk, Özbekistan’ı terk ederek #Rusya, #Azerbaycan, #Kazakistan ve #Ukrayna’ya göç etmek zorunda kaldı.

Fergana olayları sırasında hayatını kaybeden Ahıskalı Türklerin hatıraları ve acıları, aradan 32 yıl geçmesine rağmen hala tazedir. Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Yönetim Kurulu olarak Fergana şehitlerini, bu üzücü olayların 32'ci yıldönümünde rahmetle ve saygıyla anıyor, şehit yakınlarına ise sabırlar diliyoruz. Mekanları cennet olsun. Milletimizin başı sağ olsun!”

#Fergana32yıl #Ahıska #DATÜB