Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nın, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’ye gelen katılımcılar, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ile buluştu.

YTB desteğiyle gerçekleştirilen DATÜB Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Gürcistan, Rusya, Özbekistan, Ukrayna, ABD ve Türkiye’de yaşayan Ahıskalı Türkleri temsilen 20 katılımcı Ankara’ya geldi. Ortak sorunlar ve yapılacak faaliyetlerin ele alındığı programın ardından, DATÜB Genel başkanı ve katılımcılar YTB Başkanı Kudret Bülbül’ü ziyaret etti.

Ahıskalılar için tarihte yeni bir sayfa açıldı.

İlk olarak YTB Başkanı Kudret Bülbül’ü ziyaret eden katılımcılar, Türkiye’nin Ahıskalı ailelerin Türkiye’ye yerleştirilmesi aşamasında verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Ziyarette konuşan DATÜB Başkanı Ziyatdin Kassanov, Türkiye’nin Ahıskalılara en üst seviyede sahip çıktığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Türkiye’nin ilgili bütün kurumlarına teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinin Ahıskalılar için dönüm noktası olduğunu bildiren Kassanov,”Ukrayna'da çok zor durumda olan ve savaş bölgesinde yaşayan 677 Ahıskalı ailenin hayatı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl Kiev'e yaptığı ziyaret ile değişti. O gün Ahıskalı Türkler için tarihte yeni bir sayfa açıldı" şeklinde konuştu.

Gerekli müzakereleri yürütüyoruz

Ziyarette konuşan YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ise Ahıska Türklerinin uğradığı 1944 sürgününe dikkat çekerek, parçalanan Ahıskalı Türklerin DATÜB gibi oluşumlarla birlik içinde olmasının önemli olduğunun altını çizerek, DATÜB’ün Ahıskalıların bulundukları ülkelerdeki sorunların çözümünde önemli rol oynayacağını bildirdi. Ahıska Türklerinin şartlarının iyileştirilmesi için Türkiye’nin sürdürdüğü çalışmaları ve yapılan diplomatik ziyaretlerdeki girişimlerini anlatan Bülbül, “Ahıskalı kardeşlerimizin yaşadığı ülkeleri ziyaretimizde soydaşlarımızın sorunlarının çözümü için ilgili ülke yetkilileriyle gerekli müzakereleri yapıyoruz” diye konuştu. Bülbül, ayrıca DATÜB üyelerinden Türkiye Burslarına daha nitelikli öğrencilerin yönlendirilmesini istedi.