Uluslararası Göçmenler Günü Kutlandı

Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde düzenlenen etkinliğe İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK, Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, Büyükelçiler ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Sekreteri Fuat UÇAR ile ülkemizde farklı hukuki statülerle bulunan yabancı uyruklu kişiler katıldı. Etkinlik tüm şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlamıştır.

İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK konuşmasında Rus Büyükelçiye yönelik gerçekleştirilen terör saldırısını, İstanbul da ve Kayseri de gerçekleştirilen hain terör saldırılarını kınadığını ve tüm Şehitlerimize Allahtan rahmet dilediğini ifade etti. Konuşmasının devamında Sayın Sebahattin ÖZTÜRK, kadim kültürümüzün, inancımızın, insan onuruna duyduğumuz saygının ve bin yıllık merhamet toplumu olmamızın tezahürü olarak bugün dünyada en fazla göçmene ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğumuzu ve göçmenlerin ihtiyaçlarını karşılamak, umutsuz kalanlara umut olmak amacıyla birçok hizmet verildiğini, verilmeye de devam edileceğini belirtti. Bütün dünyanın gözlerini kapattığı, yaşanan olayları görmezden geldiği günlerde Suriyeli kardeşlerimize kapılarımızı açtığımızı ve onları geçici koruma altına alarak sağlık, eğitim, iş piyasasına erişim gibi temel haklara erişimlerini sağlayarak rahat etmeleri için gerekli çalışmaların yapıldığını ifade etti. Konuşmasının ardından İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK Adana’da gerçekleştirilen hain terör saldırısında şehit olan Adana İl Göç İdaresi Personeli Kadir KIRBAÇ’ ın babası Mehmet Ali KIRBAÇ’ a Kuran ve Bayrak takdim etmiştir.

Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS ise konuşmasında Rus Büyükelçiye yönelik gerçekleştirilen terör saldırısını, İstanbul da ve Kayseri de gerçekleştirilen hain terör saldırılarını kınadığını ve tüm Şehitlerimize Allahtan rahmet dilediğini ifade etmiştir. Ayrıca Sayın Atilla TOROS ikinci dünya savaşından sonra yaşanan en büyük göç akınlarına tanıklık eden dünyada, bu hareketlilikten en çok etkilenen ülkenin Türkiye olmasına rağmen, kendisine sığınan, sınırları içerisinde yaşamak isteyen kimseyi reddetmediğini ve merhamet elini uzattığını belirtmiştir. Ülkemizde bulunan 3 milyonu aşkın göçmen ve mültecinin, sayılardan ibaret olmadığını, hepsinin ayrı ayrı hikâyesi bulunduğunu belirttikten sonra Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kuruluş tarihi olan 11 Nisan 2013’den bu güne kadar 3 milyonu aşkın insanın hayatına kolaylık getirmek için çabaladıklarını söyledi. Ayrıca Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak Ülkemizde bulunan göçmen ve mültecilerin haklarını korumak ve ihtiyaçlarına cevap vermenin yanı sıra, onların ülkemize uyumunu sağlayabilmek için de adımlar attıklarını bu kapsamda Türkiye’nin siyasi, tarihi ve sosyo-ekonomik koşulları ile, mevcut durumuyla tutarlı politika geliştirmesine destek olmak ve stratejik öncelik alanları çerçevesinde Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı hazırladıklarını ifade etmiştir.

Konuşmaların ardından Uluslararası Göçmenler Günü etkinliği kapsamında; Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Bakanlar Kurulu’nun Kararı doğrultusunda Göç İdaresi Genel Müdürlüğü koordinesinde Ülkemize iskan edilen Ahıskalı soydaşlarımızın duygularını anlattığı video gösterimi ve Muyu’nun Hikayesi kısa film gösterimi gerçekleştirilmiştir.

Etkinlik Valilikler ile beraberilk defa Dünya Ahıska Türkleri Birliği’ne stand verilmiştir. Standımızda Ahıskalı Türklerin örf adetleri ile milli yemekleri katılımcılara tanıtılmış olup, standımız yoğun görmüştür. Standımızı ziyaret esnasında İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK ve Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS’a, Ahıskalı Türklere gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Sekreteri Sayın Fuat UÇAR DATÜB plaketi takdim etmiştir.

Üniversitelerin Türkçe Öğrenim Merkezleri, Uluslararası Kuruluşlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının stantlarının gezilmesi ve Göç ve Göçmen Temalı Muyu Resim Yarışması kapsamında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerince yapılmış eserlerden oluşan serginin gezilmesi ile sona ermiştir.

Dünya Ahıska Türkleri Birliğine tanıdıkları bu imkandan dolayı Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne şükranlarımızı sunarız.