Ukrayna'dan tahliye bekleyen Ahıskalı Türklere yönelik çalışmalar hızla sürdürülüyor

DATÜB Heyeti, 25 Kasım 2022 tarihinde Ankara'da Göç İdaresi Başkanlığı Başkanı Sn. Savaş Ünlü ile görüşerek, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle zor durumda kalan ve tahliye bekleyen Ahıskalı Türklerin Türkiye'ye getirilmesi için Elazığ’daki Aşağıdemirtaş geçici konaklama tesislerinde boş konteyner bulunmadığından yeni getirilecek aileler için kalacak yer tahsis edilmesi konusunda talepte bulunmuştu.

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar başkanlığındaki DATÜB Heyeti, Elazığ Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu, Elazığ İl Göç İdaresi Müdürü Rıfat Çetinkaya ve diğer yetkililerle birlikte Elazığ'da eskiden yine depremzedelerin kullandığı, yeni getirilecek Ahıskalılar için yapılan talep doğrultusunda tamir tadilatı devam eden yeni 200 konteynerin bulunduğu alanı ziyaret ettiler.

Elazığ Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu, tamir tadilatı devam eden konteynerlerin içerisinin donanımının en kısa sürede tamamlanacağını ve Ukrayna'dan tahliye bekleyen Ahıskalıların Türkiye'ye getirilerek buralara geçici olarak yerleştirileceklerini bildirdi.

Desteklerinden dolayı Göç İdaresi Başkanlığı'na, Elazığ Valiliği'ne ve Elazığ İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne, AFAD ve KIZILAY personeline şükranlarımızı sunuyoruz.

DATÜB Genel Merkezi