UKRAYNA’DAKİ AHISKALI TÜRKLER İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME!

Rusya-Ukrayna savaşında 14. Günü geride bırakırken Ukrayna’da yaşayan Ahıskalı Türklerin durumu her birimizi yakından ilgilendirmekte ve endişelendirmektedir. Bazı Ahıskalı kardeşlerimiz Ukrayna’dan kendi imkanları ile çıkarak, daha güvenli ülkelere sığınırken, Ukrayna devleti tarafından 60 yaş altı Ukrayna vatandaşı erkeklerin ülkeyi terk etme yasağı bazı ailelerin savaş bölgelerinde kalmasına neden oldu.

Kendi imkanları ile Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen Ahıskalı kardeşlerimiz ise talepleri doğrultusunda T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından konaklama, erzak ve diğer ihtiyaçları karşılanmaktadır. Fakat Ukrayna’da kalan Ahıskalı kardeşlerimiz için de T.C. Dışişleri Bakanlığı Koordinasyon ve Destek Merkezi (DKDM), AFAD ve KIZILAY ile yaptığımız görüşmeler sonucu savaş bölgelerinde barış koridorlarının açılması sonrası tahliyeler, zor durumda olanlara erzak ve diğer desteklerin verilmesi hususunda girişimlerimizi sürdürmekteyiz.

DATÜB Genel Merkezi tarafından DATÜB Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov başkanlığında yönetilen süreç DATÜB Ukrayna Temsilciliği Başkanı Marat Rasulov’un bölgedeki faaliyeti ile Ukrayna’daki Ahıskalı kardeşlerimiz ile irtibatımızı sağlamaktayız. Fakat savaşın gittikçe hız kazanması ile birçok alanda olumsuz etkiler ile birlikte zaman zaman internet sıkıntısı da yaşanmaktadır. DATÜB Ukrayna Temsilcisi Marat Rasulov’un bulunduğu bölgede hem telefon hem internet kesintisi olduğu için canlı yayın ve paylaşım yapamamaktadır. Fakat DATÜB Genel Merkezi ile koordineli tahliye imkânı olan bölgelerden tahliye çalışması yapılmaktadır. 10.03 2022 tarihinde Slavyansk’tan 400-500 kişi arasında T.C. Kiev Büyükelçiliği desteğiyle Ahıskalı Türklerin trenle tahliyesi yapılması planlanmıştır. Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilecek Ahıskalı kardeşlerimizin barınma ve diğer ihtiyaçları hakkındaki tüm hazırlıkları Göç İdaresi Başkanlığı ile yapmaktayız. Ayrıca bu konuyu 24 saat üzerinden devamlı takip ettiğimizi ve devletimizle her an sürekli görüştüğümüzü değerli halkımızın bilmesini istiyoruz.

Kamuoyuna Saygılarımızla Duyurulur.

DATÜB Genel Merkezi