UKRAYNA’DA YAŞAYAN VE SAVAŞIN ORTASINDA KALAN AHSIKALI TÜRKLERİN DURUMU İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME!

Ukrayna-Rusya savaşının başlaması Ukrayna’da yaşayan herkesi olumsuz etkilediği gibi bu ülkede yaşayan Ahıskalı Türkleri de endişelendirmiştir. DATÜB Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov, 24 Şubat 2022 tarihinde Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da bulunan T.C. Dışişleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşerek Ukrayna’daki Ahıskalı Türklerin durumu hakkında kendisine bilgi vermiştir. Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu, DATÜB Genel Başkanı ile görüşmesinde Ukrayna hava sahasının kapalı olması nedeniyle bu ülkede bulunan Türk vatandaşlarının tahliyelerinin otobüslerle yapılacağını ve Ukrayna’da yaşayan Ahıskalı Türklerin de gerekirse aynı T.C. vatandaşları gibi tahliye edileceklerini bildirmiştir. Sn. Bakanımız aynı zamanda T.C. Kiev Büyükelçisi ile de görüşerek Ukrayna’da yaşayan Türk vatandaşları ve Ahıskalı Türkler ile ilgili de gerekli talimatlarını vermiştir.
Bu süreçte DATÜB olarak, T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından Ukrayna’da yaşayan vatandaşlarımız için yayınlanan duyurular paylaşılmış, gerektiğinde irtibat kurulacak telefon numaraları halkımıza iletilmiştir. DATÜB Ukrayna Temsilcisi Sn. Marat Rasulov ile sürekli irtibat kurularak, sosyal medyada bilgi kirliliğinin oluşmaması için canlı yayınlar ile bilgilendirmeler yapılmıştır. Ukrayna’da yaşayan Ahıskalı kardeşlerimiz gerek T.C. vatandaşlarını tahliye eden otobüsler ile gerekse de kendi imkanları ile Ukrayna’dan çıkarken kendilerine gerekli bilgilendirmeler tarafımızdan yapılmıştır.
Ukrayna-Rusya savaşının 6’cı gününe gelirken DATÜB olarak Ukrayna’da bulunan kardeşlerimize destekte bulunabilmek amacıyla gerek T.C. Dışişleri Bakanlığı kriz merkezi gerekse de Kızılay ile koordineli bir şekilde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Ukrayna devleti tarafından alınan bir kararla 60 yaştan küçük erkeklerin ülkeyi terk etmesi yasaklandığı için Ukrayna vatandaşı olan Ahıskalı Türklerin bulundukları bölgelerde gıda ve erzak sıkıntısı çekmemesi için girişimlerde bulunulmuş, tahliyesi gerçekleştirilecek olanların ise listeleri T.C. Dışişleri Bakanlığı’na iletilerek atılacak adımlar değerlendirilmektedir.
DATÜB olarak, Genel Başkanımız Sn. Ziyatdin Kassanov başkanlığında Ukrayna’da yaşayan kardeşlerimizin durumları ile sürekli bilgi alışverişinde bulunuyor, gerekli çalışmalar ve atılacak adımlar doğrultusunda da Türkiye Devletimizin kurum ve kuruluşları ile koordineli bir şekilde çalıştığımızı Sizlere saygıyla duyuruyoruz.
Allah bütün masum ve günahsız insanları korusun!

Allah milletimizi korusun!