Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman Sn. Ziyatdin Kassanov Hakkında

Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer KOCAMAN:

“Ziyatdin KASSANOV benim için kimi zaman bir baba, kimi zaman bir arkadaş, bir dost oldu.”

“2015 yılından beri Türk Konseyi Genel Sekreter yardımcılığı görevine devam etmekteyim. Türk Konseyinde görev almak Türk Dünyası’na hizmet etmek demektir. Hakikaten ben önceki kariyerimde üniversiteden bu yana hem ilmi olarak hem de kariyer olarak Türk Dünyası ile beraber oldum. Türk Dünyası’nda, Azerbaycan’ımızda, Kazakistan’da, Kırgızıstan’da, Özbekistan’da görevler yaptım. Kazakistan’da üç yıl TİKA Program Koordinatörü oldum. Bu dönemde çok çok değişik insanlar tanıdım. Çok farklı projelerde bulundum. Ama bunların bir istisnası var. Bu istisnada Ziyatdin KASSANOV’dur. Hakikaten iç dünyasının güzelliği ile, yapıcılığı ile bizlerin, Türkiye’nin, bizim insanlarımızın, Ahıska Türklerinin, Ahıska Dünyası’nın kalplerinde taht kuran bir isim. Biz kendisini çok seviyoruz. Bizim onunla tanışmamız 20jj08 yılında oldu. 2008 yılında ben Kazakistan’a TİKA’nın Program Koordinatörü olarak geldim. Göreve gelirken benim Ankara’da, Başbakanlıkta, TİKA’da başkanımla yaptığımız görüşmede, “Evet biz seni Kazakistan’a gönderiyoruz. Kazakistan’da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahıska Türklerine verdiği bir lise sözü var. Biz seni tanıyoruz, biliyoruz. Git bu projeyi bitir gel. Diğer projeleri bitireceğini biliyoruz. Senin için en önemli olan bu projeyi bitirmek.”

Tabii ki, bu önemli bir görevdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Tayyip Erdoğan’ın Ahıska Türklerine verdiği sözün layıkıyla yerine getirilmesi söz konusuydu. 2008 yılında Kazakistan’a geldim. Burada ilk tanıştığım insanlardan birisi Sn. Ziyatdin KASSANOV’du. Ben bu projeyi beraber gerçekleştireceğimizi söyledim kendisine. Hemen çalışmaya başaladık. Benim bu zaman içerisinde kendisinin iş dünyasına tavırlarını yakından izleme şansım oldu. Benim için en önemli şey, o insanı gözünde, ruhunda, iş dünyasında tanımak. Kendisini tanıdıkça hakikaten bir saygı sevgi oluştu. Benim için kimi zaman bir baba, bir arkadaş gibi oldu. Elbette o dönemde güçlükler, problemler yaşadık. Ama 2011 yılında biz bu projeyi bitirdik ve Talgar’da 600 kişilik liseyi Ziyatdin bey’in, Kazakistan Hükümeti’nin desteğiyle bitirdik. Bu benim için önemli bir projeydi. Ziyatdin bey içinse daha önemliydi. Neden diye soracak olursanız çünkü eğitim herşeydir. Eğitim nesilleri geleceğe hazırlamak. Ahıska Türklerinin Kazakistan’ın siyasi, kültürel ve ticari hayatında saygın bir parçası olmaları, Kazaksitan’ın güçlü olması, Kazakistan Türkiye dostluğuna hizmet etmeleri, katkı sağlaması açısından çok önemli bir projeydi. Bu bizim için bir onurdu. Ziyatdin bey ile sadece okul projesi ile değil farklı projelerde de çalışma imkanım oldu. Benim hayatta önemsediğim birşey var. Acılar paylaştıkça azalır, mutluluklar ise büyür. Biz Ziyatdin bey ile acılarımızı da mutluluklarımızı paylaştık. Ahıska camiasının etkinliklerini mutlaka her zaman beraber organize ettik.

Ben Ziyatdin bey’in 60. Yılını kutluyorum. Allah ona sağlık, sihhat versin. Ahıska Türklerine, Türk Dünyası’na, Türkiye-Kazakistan ilişkilerine, Kazakistan’ın geleceğine katkı vermek adına ona güç versin. Ülkelerimizin onun gibi samimi, güzel insanlara ihtiyacı vardır. Bu vesileyle kendisine sağlıklı bir ömür diliyorum. Biz her zaman onunla beraberiz.

Ahıska Türkleri gittikleri ülkelerde fark yaratmışlar. Becerileri ile, çalışkanlıkları, uyumları ile bulundukları ülkelere değer katmışlar. Ana yurdun bir parçası olarak ata yurtta önemli insanlar çıkarmışlar. Yeni ve dinamik bir gençlik geliyor. Bu gençlerin ata yurda, Türk Dünyası’nın güzide ülkelerine hizmet edeceğine inanıyorum. Ahıska Türkleri arasında birlik beraberlik çok önemli. Ahıska Türklerinin birlik beraberliğinin devamı ve buna katkı sağlamak için Allah bana güç verdiği sürece çalışmaya devam edeceğim. Bu mücadeleyi de DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin KASSANOV ile birlikte yapacağımı söylemek istiyorum. Kendisi hakikaten geçmişi, vizyonu ile bunu ispatlamış bi insandır.

DATÜB 2010 yılında Bakanlar kurulu kararıyla kuruldu. DATÜB dünyanın dörd bir tarafına yayılmış Ahıska Türklerinin meşru bir yapısı olarak gündemde yerini almıştır. DATÜB’ün geleceği için birlik ve beraberliğin devamı çok önemli. Ziyatdin bey bunu başardı. Bu duygularla Sn. Ziyatdin KASSANOV’un DATÜB’e ve Ahıska Dünyası’na verdiği katkılar için kendisine teşekkür ediyorum. 60.Yılı nedeniyle kendisine, ailesine sağlıklı, huzurlu bir ömür diliyorum. Allah onu Ahıska Türkleri camiasından eksik etmesin. Allah ona güç versin, imkan versin ve hep birlikte çalışmayı nasip etsin.”