Sivil Toplum Kuruluşları (STK)

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) "Asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen bölgede yaraları sarmak için insanı yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Ahıskalı Türkler, afetzedelerin yaralarını sarmaya yardım ediyor. Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB), AFAD, Göç İdaresi Başkanlığı ve Kızılay koordinasyonunda acil yardım çalışmalarına başladı.
Genel Başkan Ziyatdin Kassanov'un koordinesinde birliğin sahadaki yardım çalışmaları ile 8 ülkede ayni ve nakdi yardım kampanyası da sürüyor.
İlk gün Kızılaya kan bağışı kampanyası yapan birlik, bugüne kadar Hatay ve ilçesi Kırıkhan, Gaziantep ve ilçesi Nizip ile Adıyaman'a 14 yardım tırı gönderdi. Hatay'ın merkezinde kurulan aşevinde günlük 3 bin kişiye yemek dağıtılıyor.
Türkiye'nin dışında Kazakistan, Gürcistan, Kırgızistan, Ukrayna, Rusya, Özbekistan, Azerbaycan ile ABD'de düzenlenen AFAD'a bağış kampanyalarına bugüne kadar 400 bin dolardan fazla yardım yapan vakıf, bağışların dekontlarını elçiliklere teslim etti. Bu ülkelerde toplanan bağışlar, Türkiye'nin diplomatik misyonlarına teslim ediliyor.
Öte yandan Hatay, Gaziantep, Adıyaman ve Kırıkhan'da bulunan DATÜB'ün yardım merkezlerinde gönüllü Ahıskalı sağlıkçılar afetzedelere hizmet veriyor.