Şemkir'de Milli Kahraman İsgender Aznaurov’un Anıtı Açıldı

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un desteğiyle Azerbaycan’ın Şemkir rayonunda bulunan Kür kasaba 1 nolu tam orta okulun önünde yeri değiştirilerek yenisi yapılan Milli Kahraman İsgender Aznaurov’un anıtının açılışı yapıldı.

22 Haziran 2023 tarihinde Kür kasabası 1 nolu tam orta okulun önünde okul müdürü Konul Esgerova 'nın organizasyonunda yapılan açılış törenine Şemkir Rayon Valisi Reşad Tağıyev, Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganire Paşayeva, T.C. Gence Başkonsolosluğu Ataşesi Eyüp Geçer, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Başkan Yardımcısı İsmail Ahmedov, Kazakistan yaşayan Azerbaycan Türkleri Derneği "ATAYURT - NOMAD" Başkanı Süleyman Ahmedov, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, Türk Birliği Dergisi ve Ahıska Gazetesi Baş Editörü, DATÜB Basın Yayın Komisyonu Başkanı Rövşen Memmedoğlu, DATÜB Kadın Kolları Başkanı Refika Muhammedgil, Milli Kahraman İsgender Aznaurov’un eşi Gülhanım Aznaurova ve kızları ile birlikte Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri “Vatan” İctimai Birliği YK üyeleri, şehit aileleri, gaziler ve diğer davetliler katıldı.

Milli Kahramanı İsgender Aznaurov’un anıtının açılış töreni vatan uğrunda hayatını feda eden şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından Azerbaycan ve Türkiye milli marşlarının okunması ile başladı.

Daha sonra ise protokol üyelerinin ve Milli Kahramanın ailesinin katılımı ile anıtın önündeki kurdele kesildi ve anıtın üzerindeki örtü açılarak, önüne çiçekler dizildi.

Şemkir Rayon Valisi Reşad Tağıyev törende yaptığı konuşmasında katılımcıları selamlayarak 1990’lı yıllarda Ermenilerin Azerbaycan’a karşı olan saldırısına Azerbaycan’ın kahraman evlatlarının karşı çıktığını, bu yiğitlerden birinin ise Milli Kahraman İsgender Aznaurov olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“Azerbaycan’da, Şemkir’de kısa süreli yaşamasına rağmen İsgender Aznaurov vatanın çağrısına ilk ses verenlerden biri oldu. Onun savaştığı Gedebey düşmana bir karış da olsa toprak vermedi. Devletimiz şehitlerini hiçbir zaman unutmuyor. Onun adına Kür kasabası 1 nolu tam orta okul var. Onun adına anıt da DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov tarafından yaptırıldı. Bugün de onun açılışını yapmaktayız. Şemkir rayonunda Milli Kahramanın adını taşıyan köy vardır. Ülkemize karşı ermenilerin bu saldırısı Ümummilli Liderimiz Haydar Aliyev’in ülke başkanlığına gelişinden sonra ordumuzun yenilenmesi, onun siyasi iradesi neticesinde ermeniler ateşkes imzalamaya mecbur kaldılar. Sonraki dönemde de Haydar Aliyev siyasetinin devamı neticesinde Ali Baş Komutan İlham Aliyev’in iradesi ise 44 gün içerisinde Azerbaycan topraklarını işgalden kurtardı. 25 yıl içerisinde yetişen gençlerimiz Büyük Vatan Savaşı’nda canlarını, kanlarını, sağlıklarını feda ettiler. Allah Milli Kahramanımız İsgener Aznaurov’u, Birinci Karabağ, Vatan Savaşı şehitlerimize rahmet eylesin. Devletimize güç kuvvet versin. Devletimiz bugün söz sahibi bir ülkedir. Bu da güçlü iradeye sahip Ali Baş Komutan sayesindedir.”

Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganire Paşayeva konuşmasında, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov ve beraberindeki heyeti, protokolu ve katılımcıları selamlayarak, Milli Kahraman İsgender Aznaurov’un ve diğer şehitlerimizin yaşama hakkından vazgeçerek bu güzel günleri milletimizin yaşamasına sebep oldular. Şehitlerin ebediyet yolcusu olduklarını ifade eden Ganire Paşayeva, şehitlerin 50-100 yıl geçse de asla ve asla unutulmayacaklarını bildirdi.

“Başta Ziyatdin Bey olmakla emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Ümummilli Liderimizin 100 yıllığı ile ilgili çok mükemmel organize edilmiş forum yapıldı. Her zaman Ahıskalı Türkler Azerbaycan’ın yanındadır. Topraklarımızı güçlenen Azerbaycan’ın güçlü ordusu ve muzaffer Ali Baş Komutanımız İlham Aliyev’in sayesinde bu zaferi kazandık. Azerbaycan, Ahıskalı Türkler ve Türkiye ile birlikte biz bu zaferi kazandık. Bu zaferi demir yumruk etrafında birleşerek kazandık. Hepimiz Karabağlıyız diyerek savaştık. Ahıskalı Türkler de ‘Biz Karabağlıyız’ diyerek savaştılar. Ben o dönemleri iyi hatırlıyorum. Tovuz’da doğdum. Savaş döneminde doktor ve gazeteci olarak çok büyük zorluklar çektik. Gedebey uğrunda savaşları iyi hatırlıyorum. Vatanımız için hayatını feda eden kahramanlarımızı gençlerimizin hatırlaması, tanıması bizleri çok sevindiriyor. Şehit ailelerimize, gazilerimize her zaman dikkat ve saygı göstermemiz gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev her zaman şehitlerimize sahip çıkıyor. Uzaklarda yaşayan Ahıskalı Türklerin kalbi Azerbaycan ile Karabağ ile birliktedir. DATÜB en zor zamanlarda Azerbaycan’ın yanındaydı. Ahıskalı Türkler bizimle aynıdır. Sizinle buradan tüm Ahıskalıları yürekten selamlıyorum. Biz nasıl ki, Bakı’nın İstanbul’un kilidini aldık, Ahıska’ya da insanlarımızın bir gün döneceğine inanıyoruz. Milli Kahraman İsgender Aznaurov’un ruhu bugün şaddır. Çünkü vatanımız artık özgürdür. Ne kadar Azerbaycan var, Türkiye’miz var biz daha çok büyük zaferler yazacağız. Kahramanlar ebediyet var olacaklar. Milli Kahramanın evlatları babasız büyüse de bugün bütün Azerbaycan sizin ailenizdir. Sizler kahraman evladısınız. Var olun. Milletimiz her zaman zaferleri kutlasın. Şemkirlilere de teşekkür ediyorum ki, şehitleri unutmuyorsunuz, onlara sahip çıkıyorsunuz. Milli Kahramanımızın adına olan okulun tamiri için de Valimizle birlikte çalışacak ve en yakın günlerde bu çalışmanın başlayacağına inanıyorum. ”

T.C. Gence Başkonsolosluğu Ataşesi Eyüp Geçer konuşmasında Azerbaycan’da Şemkir’de gençlerin ellerinde Azerbaycan ve Türkiye bayraklarının birlikte dalgalanmasının dünyanın hiçbir yerinde görülemeyeceğini vurgulayarak, Milli Kahraman İsgender Aznaurov’u ve diğer şehitleri andı.

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov katılımcıları selamlayarak, böyle önemli bir günde Şemkirliler ile bir araya gelmenin ve Milli Kahraman İsgender Aznaurov’un anıtının açılmasından dolayı memnunluğunu dile getirdi.

“Ahıskalı Türkler olarak 3 defa sürgüne maruz kaldığımız için vatansıvatansızlığın ne demek olduğunu çok iyi bilen bir toplumuz. Biz Ahıskalılar olarak 1989 yılından itibaren Azerbaycan’a destek verdik. Azerbaycan halkı, ordusu büyük bir kahramanlık gösterdi. Ali Baş Komutan İlham Aliyev’in demir yumruğu etrafında birleşen Azerbaycan ordusu 30 yıldan sonra 44 gün içerisinde topraklarını azad etti. Türkiye Başkanı Erdoğan’a ve bakanlarına ve Türk halkına teşekkür ediyoruz. Büyük Vatan Savaşı sırasında, savaşın 20'ci gününde Azerbaycan’a geldik, savaş bölgesine yardımda bulunduk. Milletim adından Azerbaycan’a geldim ve 9 ülkede yaşayan Ahıskalı Türklerin başta kendim olmakla Azerbaycan için savaşmaya hazır olduğumuzu bildirdik. Birinci Karabağ Savaşında 82 şehidimiz 1 Milli Kahramanımız, Büyük Vatan Savaşı’nda ise 9 şehidimiz ve 1 Vatan Savaşı Kahramanımız vardır. Bu da biz Ahıskalıların her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu gösteriyor. Savaş bittikten sonra ise Quba, Haçmaz, Şabran, Saatli, Sabirabad bölgelerinde yaşayan şehit aileleri ve gazilerimizle bir araya geldik. Onlara maddi manevi yardımlarda bulunduk. Biz dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım her zaman şehit ailelerimizin yanındayız. Onları unutmayacağız. Biz Ahıskalı Türkler olarak Azerbaycan, Türkiye ve Türk dünyası arasında köprüler kurmaya çalışıyoruz. Bir vatan için canını veren evlatlar olmasa o vatan vatan olmaz. Milli Kahramanımızın eşinin ve ailesinin her zaman yanındayız. Allah bir daha böyle savaş göstermesin. Ama gerekirse de, dünyayı titreten Türklerin evlatları olarak vatanımıza saldırmaya çalışanların da gözlerini oymaya, onları yerlerine oturtmaya hazırız. Azerbaycan gibi bir devlette yaşamak, bu ruhta terbiye olmak çok önemlidir. Ahıska konusunu da güç birliği ile, söz bürliği ile halledeceğiz Allah’ın izniyle. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”

Daha sonra konuşan Milli Kahraman İsgender Aznaurov’un eşi Gülhanım Aznaurov’a Milli Kahramana Azerbaycan devletinin sahip çıktığını, Cumurbaşkanı İlham Aliyev’in de her zaman dikkat ve saygı gösterdiğini bildirdi.

Sözlerinin sonunda Milli Kahramanın eşi Gülhanım Aznaurov’a anıtın yapımı için desteğini esirgemeyen DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’a, emeklerinden dolayı Genel Sekreter Fuat Uçar’a, anıtın yapımında organizasyon işlerini yürüten ATVİB Gence Bölge Sorumlusu Zabit Abit’e ve diğer emeği geçen herkese teşekkürünü bildirdi.

Açılış töreninin sonunda hediye takdimi ve Kür Kasaba 1 nolu tam orta okulun öğrencilerinin şiir dinletilerinden ibaret gösteri gerçekleştirildi.

DATÜB olarak, programın organizasyonundaki özverili çalışmalarından dolayı Kür kasabası 1 nolu tam orta okulun Müdürü Könül Asgerova'ya teşekkür ediyoruz.