Saatli'deki Şirinbeyli Köy Cuma Mescidi İbadete Açıldı

Azerbaycan’ın Saatli rayonuna bağlı Şirinbey köyünde Dünya Ahıska Türkleri Birliği - DATÜB Başkanı, hayırsever iş insanı Ziyatdin Kassanov Ziyatdin Kassanov’un imkanlarıyla tamir edilen Şirinbeyli köyü cuma mescidi Kurban Bayramı öncesi müminlerin hizmetine sunuldu.

Saatlı rayon İcra Hakimiyyəti Başçısı Elmir Bağırov, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Başkan yardımcısı İsmail Ahmedov, Genel Sekreter Fuat Uçar, Kazakistan yaşayan Azerbaycan Türkleri "ATAYURT - NOMAD" Derneği Başkanı Süleyman Ahmedov, DATÜB kurucu üyesi Salman Cabbar oğlu, Türk Birliği Dergisi ve Ahıska Gazetesi Baş Editörü, DATÜB Basın Yayın Komisyonu Başkanı Rövşen Memmedoğlu, DATÜB Kadın Kolları Başkanı Refika Muhammedgil ile birlikte Azərbaycanda yaşayan Axısxa Türklərinin "Vətən" İctimai Birliyi YK üyeleri, Saatli ve Sabirabad’dan gelen Ahıskalılar katıldı.

Şirinbeyli köy cuma mescidi açılışı öncesi DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov başkanlığındaki heyet Saatli Valisi Elmir Bağırov’u makamında ziyaret etti.

Saatli Valiliği binası önündeki Ümummilli Lider Haydar Aliyev’in anıtına gül bırakıp dualar edildi. Daha sonra Şirinbeyli köy mezarlığında defnedilen Azerbaycan’ın Büyük Vatan Savaşı şehidi Selim Cabbarov’un mezarı, ardından ise şehidin kıymetli annesi evinde ziyaret edilerek, şehidin ruhuna dualar edildi.

Saatli Valisi Elmir Bağırov ve DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov rehberliğindeki heyet Şirinbeyli köyü cuma mescidini gezerek, yapılan işler ile ilgili bilgi aldı. İki rekat şükür namazının kılınmasının ardından programa geçen protokol heyeti, farklı köylerden gelen Ahıskalı Türklerle bir araya geldi.

Kuranı Kerim okunması ile başlayan Şirinbeyli köy cuma mescidi açılış töreni daha sonra Saatli Valisi Elmir Bağırov’un konuşması ile devam etti. Her zaman Ahıskalı Türklerin yanında olan, desteğini esirgemeyen Vali Bağırov konuşmasında Şirinbeyli köyü cuma mescidinin tamir sonrası yeniden dindarların hizmetine verilmesinin oldukça önemli olduğunu bildirdi.

“Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Azerbaycan’da oldukça faydalı çalışmalar hayata geçiriyor. Ben Genel Başkan Ziyatdin Beye teşekkür ediyorum. Şehitlerimizin maddi durumunun iyileştirilmesi ve diğer alanlarda DATÜB ve Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalı Türklerinin ‘Vatan’ İB bizim yanımızdadır. Saatli şehitleri her zaman dikkat merkezindedir. Bunlar önemlidir. Birinci Karabağ ve 44 günlük Vatan Savaşında Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalı Türkler katılım sağladılar. Milli Kahramanımız İsgender Aznaurov aynı zamanda İkinci Karabağ Savaşında da Vatan Savaşı Kahramanı Murad Aflatov’un savaşta üstün hizmet göstermesi bizi gururlandırıyor. İnanıyorum ki, bu gibi çalışmalar bundan sonra da devam edecek. Her birinize bu törene katılımınızdan dolay teşekkür ediyorum. Bu mescidin açılması dolayısıyla da bütün müminleri, köy insanlarını tebrik ediyorum.”

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov açılış törenine katılanları selamlayarak, milletimizle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

“Allah’a şükürler olsun ki, sizlerle yeniden bir araya geldik. Salgın sonrası sizleri burada yeniden görmek beni mutlu ediyor. Biz çok büyük bir tarihi dönemi geride bıraktık. 30 yıl işgal altında bulunan Azerbaycan toprakları Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev’in güçlü iradesi, şanlı Azerbaycan Ordusunun ise gücü, milletimizin de birliği sayesinde işgalden kurtarıldı. Bugünleri 30 yıl bekledik. Azerbaycan’ı mahvetmek istediler ancak bunu başaramadılar. Rus düşünürleri bir insanın tarih yazamayacağını söylüyorlardı. Ancak bir adam tarih yazdı. Bu adamın adı da Ulu Önderimiz Haydar Aliyev’dir. 1993 yılında Haydar Aliyev Azerbaycan yönetimine geldikten sonra Azerbaycan’ın temelleri güçlendi. Onun en büyük hayali topraklarımızın işgalden kurtarılması idi. 1 hafta önce Ulu Önderin doğumunun 100 yılı dolayısıyla forum yaptık, kitap yayınladık. Milletvekilimiz Ganire Paşayeva, Türkiye ve Azerbaycan’ın Büyükelçileri katılım sağladı, Kazakistan Dış İşleri Bakanlığı yetkilileri katıldı. Tüm bu çalışmaları Haydar Aliyev’in nasıl büyük bir siyasetçi olduğunu göstermek, gelecek nesillere aktarmak için yapıyoruz. Haydar Aliyev’in en büyük eserlerinden biri bugünkü bağımsız, güçlü Azerbaycandır. Haydar Aliyev’in yapamadıklarını bugün Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev gerçekleştirdi. O, demir yumruğu ile düşmanları dize getirdi. Son 200 yılda bu Türkler olarak kazandığımız en büyük zaferdir. Azerbaycan’ın yanında Türkiye’nin olması bizi çok sevindiriyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan sadece Türkiye’nin değil Türk Dünyasının lideridir. Azerbaycan’da da sevilen liderdir. Biz onunla gurur duyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev her zaman Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olduğunu söylüyor. İki baydağı yan yana gördüğümüz zaman yüreğimiz doluyor, gururlanıyoruz. Karabağ savaşının her ikisinde biz Ahıskalıların payı vardır. Binlerce kardeşimiz savaşa katıldı. Biz savaş döneminde malımızla canımızla Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu bildirdik.

Sizlerin talebi ve Allah rızası için bu iyilikleri yapıyoruz. Bundan sonra da devam edeceğiz. Her zaman Sizlerin yanınızdayız. Verdiğimiz sözleri her zaman tuttuk, imkanlarımız çerçevesinde yanınızda olacağız. Allah Azerbaycan’ı, milletini, bayrağını, Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev’i korusun. Türkiye’mizi, Türk milletini, Sayın Cumhurbaşkanımızı korusun, uzun ömürler versin. Bizim gücümüz, bizim birliğimizdedir. Allah tüm Türk dünyası ile bizleri daha güçlü eylesin. Azerbaycan ve Türkiye bizim için aynıdır. Burada da güçlü olun. Bu devlete, bu memlekete faydalı olun. Azerbaycan Türkiye’dir, Türkiye Azerbaycandır. Allah niyetlerinizi kabul eylesin. Sayın Valimize de her zaman yanımda olduğu için teşekkür ediyoruz.”

Daha sonra konuşma yapanlar DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’a Azerbaycan’da hayata geçirdiği hayırsever işlerden, özellikle de Şirinbeyli köy cuma mescidinin tamirinden dolayı teşekkürünü bildirdiler.

Töreni resmi kısmının ardından açılışa katılan 300 kişiden fazla katılımcıya Genel Başkanımız Ziyatdin Kassanov tarafından yemek ikram edildi.