Rusya’da Meydana Gelen Silahlı Kalkışma ve Ahıskalı Türkler Hakkında

Değerli Hemşehrilerimiz,

Rusya'nın paralı asker grubu Wagner ile Rus hükümeti arasında büyük bir kriz yaşanıyor. Rus paramiliter örgütü Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Ukrayna savaşında cepheye sürülen Wagner güvenlik personelinin Rus ordusu tarafından hedef alındığını iddia ederek Rus ordusunu suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Prigojin ve taraftarlarının yaptıklarının silahlı isyan olduğu belirtildi. Rusya Cumhurbaşkanı Putin, "Bu yapılan darbedir" diyerek, bu kalkınmaya yeltenenlerin cezalarının çok ağır olacağını bildirmesi üzerine, Moskova ve iki bölgede Wagner krizi nedeniyle "terörle mücadele operasyonu" rejimi ilan edildi.

100 bini aşkın Ahıskalı Türklerin yaşadığı Rusya'da paramiliter grup tarafından darbe girişiminde bulunulması hepimizi kaygılandırmaktadır. DATÜB olarak sürekli DATÜB Rusya Temsilcisi Mizam Badalov ile irtibat halindeyiz. Rusya'da yaşayan Ahıskalı kardeşlerimizi sakin olmalarını, bu ayrılıkçı gruplardan uzak durmalarını, Rusya devlet yetkililerinin talimatları doğrultusunda hareket etmelerini, kalabalık ortamlardan kaçınmalarını önemle rica ediyoruz.

DATÜB Genel Başkanımız Sayın Sn. Ziyatdin Kassanovun da bu süreci yakından takip ettiğini belirterek, Rusya'da hayatın en kısa sürede normale dönmesini temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

DATÜB Genel Merkezi

Rusya irtibat numarası: +79283916868

Mizam Madalov

DATÜB Rusya Temsilci