​Rövşen Memmedoğlu “En İyi Gazeteci” Ödülüne Layık Görüldü

Kazakistan Ahıska Türkleri Milli Merkezi ve Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, 26 Haziran 2020 tarihinde Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulanan Ahıska Gazetesi ofisini ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında Kassanov, Kazakistan Enformasyon ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, “En İyi Gazeteci” ödülüne layık görülen Ahıska Gazetesi Baş Editörü Rövşen Memmedoğlu’na madalyasını takdim etti.
Ziyaret sırasında Ahıska Gazetesi’ne emek veren çalışanlara DATÜB madalyaları, kadın çalışanlara ise ilave olarak gül desteleri hediye edildi. Yapılan etkinlikte konuşan Kazakistan Ahıska Türkleri Milli Merkezi ve DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, “Gazetemizin 20 yıldan bu yana durmadan yayınlanmasını sağlamak hiç de kolay bir iş olmadı. Biz zamanlar, Kazakistan’da yaşayan diğer etnik azınlıklar gibi biz de var olmaya, kendimizi kanıtlamaya çalışırken bugün çok şükür ki devletimiz tarafından emeklerimizin karşılığında büyük bir ödülle ödüllendirildik. Büyük zahmetlerle kazandığımız bu saygınlık ve başarı hepimizin başarısıdır. En çok da gazetemizin Baş Editörü Rövşen Memmedoğlu, muhabirleri ve diğer ülke temsilcilerinin emeği sonucu bu başarı kazanılmıştır. Bu başarı dolayısıyla aziz Ahıskalı Türk milletimizi, gazetemiz çalışanlarını yürekten kutluyorum.” dedi.
Ahıska Gazetesi sadece Kazakistan’da değil tüm dünyadaki Ahıskalı Türklerin sesi olmayı başarmıştır. Kazakistan’da yayınlanan yerel milli gazeteler içerisinde kendine özgü yeri bulanan Ahıska Gazetesi 2000 yılından itibaren yayınlanmaktadır. Baş Editör Rövşen Memmedoğlu öncülüğünde haftalık olarak yayınlanmaya başlayan Ahıska Gazetesi başta Kazakistan’ın siyasi, sosyal ve spor hayatı olmakla tüm Türk Dünyası hakkında ve genellikle Ahıskalı Türklerin toplu halde yaşadıkları ülkelerdeki Ahıskalı Türkler hakkında haberleri, aydınlarımız ile söyleşileri sayfalarına taşıyan bir gazete olma özelliğini taşıyor.

Ahıska Gazetesi Baş Editörü Rövşen Memmedoğlu’nun Kazakistan devleti tarafından bu ödüle layık görülmesi sadece basın yayın organı olarak Ahıska Gazetesi’ne değil Kazakistan’da yaşayan tüm Ahıskalı Türklerin devletimiz nezdinde gelmiş olduğu konumu da açıkça belli etmektedir. Kazakistan Ahıska Türkleri Milli Merkezi Başkanı Ziyatdin Kassanov’un maddi manevi himayelerinde 20 yıldan bu yana yayın hayatına devam eden Ahıska Gazetesi Ahıskalı Türklerin derli toplu tek basın yayın arşividir. Şunu da hatırlatalım ki Ahıska Gazetesi Baş Editörü olarak Rövşen Memmedoğlu'nun Kazakistan Cumhuriyeti tarafından layık görüldüğü bu ödül Sovyetler Birliği döneminde usta gazetecilere verilen “Altın Kalem” ödülü olarak da biliniyor.