​Milletin Parasına Göz Dikenin DATÜB'de Yeri ve Görevi Yok

Ahıskalı Türkler, son 76 yıl içerisinde üç defa sürgüne maruz kalmış, bu sürgün ve soykırımlar sonrası dünyanın 3 kıtası ve 9 ülkesinde dağınık bir şekilde hayat mücadelesi sürdürmektedirler.

Tek istek ve arzuları, ata yurtları Ahıska'ya ve anavatanları Türkiye'ye yerleşmektir.
Yıllardır, bu amaçla kurulan Ahıskalı STK'lar kendi imkânları çerçevesinde ve halktan aldığı maddi ve manevi destekle bu çalışmaları yürütmek istediler. Fakat başarılı olamadılar. Buna sebep ise dağınık halde olmaları ve tek çatı altında hareket etmekte zorlanmalarıydı. Her zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin desteğine ihtiyaç duydular.
2010 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) sonrası, yurtdışında faaliyet gösteren Ahıskalı Türkleri temsil eden dernek ve temsilcilere, T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından vatan Ahıska'ya geri dönüş yolunda ve diğer masrafların karşılanması için DATÜB vasıtasıyla bir miktar para yardımı yapılıyordu. Buraya kadar her şey normal. Anormal olan kısım ise bu paraların bir kısmının hesabı; nereye harcandığının, ne amaçla harcandığının hesabı DATÜB'e verilemiyor; ellerinde makbuz, fatura, dekont gibi belgeler olmadığından giderler ispatlanamıyordu. Bu belgeleri dosya şeklinde Dışişleri Bakanlığı'na vererek gelir gider hesapları kapatılamıyordu.
Başta ABD, Rusya ve diğer bazı ülkelerdeki dernek yöneticileri ve temsilciler, "Vay siz bizden nasıl hesap sorarsınız?" diye DATÜB'e çamur atmaya, aslı astarı olmayan iftiralar ile yaptıkları yolsuzlukları ört bas etmeye çalışıyor, canlı yayınlar yaparak kendilerinin yaptıkları yolsuzlukları millete yutturmak istiyorlar.
Amerika'dan milletimizden kişi başı topladıkları 500-750 Amerikan dolarının bir kısmını sanki ceplerinden çıkmış gibi göstererek, birkaç aileye yardımda bulunarak, yolsuzluklarının üstünü örterek milleti aptal yerine koymaya çalışıyorlar. Herkesi kandırsalar da Türkiye Cumhuriyeti Devletini kandıramazlar. Devletimiz de bu yolsuzlukları tespit etmiş, bu şahısların temsilciliklerden uzaklaştırmasını DATÜB'den istenmiştir. DATÜB Yönetim Kurulu toplanarak yolsuzluk yapan temsilcileri disiplin kuruluna sevk etmiş ve temsilciliklerden uzaklaştırmıştır.
Devletimiz tarafından vatan Ahıska'ya dönüş yolunda DATÜB vasıtasıyla Ahıskalı Türkleri temsil eden derneklere yapılan maddi yardımların sadece belirtilen amaçta kullanması gerekmektedir. Şahsi amaçlar için kullanan kim olursa olsun; cezası ağır olmalı, ihraç edilmeli, alınan paraların hesabı belgelerle vermeli, sonrasında bu gibi şahıslardan milletimizin parasına ihanet ettiği için mahkeme yolu ile usulsüz kullanılan paraların kuruşuna kadar geri istenmesi sağlanmalıdır.
Dr. İbrahim Agara
DATÜB İcra Komitesi Başkan Yardımcısı