​Kazakistan Gençlerinin Ahıska'ya Tarihi gezisi

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Başkan yardımcısı aynı zamanda DATÜB Kazakistan Temsilcisi Sadyr Eibov ve Ahıska Türkleri gençleri beraberinde, TİKA desteğiyle 14 Kasım 1944 yıl sürgün edilen ata baba topraklarını ziyeret ettiler.

Kazakistan’ın farklı bölgelerinden katılan 35 Ahıska genci, Kazakistan Ahıska Türkleri Kültür Merkezi çalışanları, “Ahıska” gazetesi muhabirleri ve üniversite profesörleri de geziye katıldılar.

Almatı Havalimanından kalkan uçak başarıyla Tiflis Şota Rustavelli hava limanına inmiştir. Memnuniyetle grubumuzu havalimanında DATÜB Gürcistan Temsilcisi ve aynı zamanda Ahıska Türkleri Kültür Merkezi başkanı Ismail Molidze karşılayarak, gezide ki kültürel programların organizatörlüğünü de yaptı.

Gezi sadece Ahıska tarihi ve kültürünü tanımakla değil, aynı zamanda Gürcistan'ın tarihi ve kültürüyle ilgili bilgi edinmeye amaçlanmıştı.

Uzun yolculuk sonrası Ahıskanın Ahalsihs bölgesindeki otele yerleşerek günümüz sona erdi. Ertesi kahvaltı sonrası Samshe Javaheti Üniversitesine ziyaret ettik. Üniversite öğrencileri ile öğretim görevlileri ve Rektörüyle tanıştık. Görüşme sırasında gençlerimiz Üniversite hayatıyla ilgili sorular sorarak bilgi edindiler.

Ertesi gün bölgedeki en önemli tarihi eserlerden biri olan Ahıska kalesine doğru yola çıktık. Kale içinde birçok tarihi eserler vardı. Müze, kilise, cami, hamam gibi eskiden kalan yapılar da ilgimizi çekti.

Daha sonra turistik şehirlerden biri Abastuman köyünü ziyaret ettik. 1300 nüfustan oluşan, ormanlı yeşil zengin doğaya sahip küçücük Köyde eskiden kalan Abastuman hamamı, şifalı su kaynakları var.

Akşam otele döndüğümüzde bizi büyük süpriz bekliyordu . Dünya Ahıska Türkleri Birliği genç üyelerinden İsmihan Kasanov tarafından organize edilen Samshe Cavahet Üniversitesi öğrencileriyle görüşme ve tanışma partisi, canlı müzik ve dansla çok eğlenceli geçti.

Aspindza bölgesine geziye yönlendik. Hatta bazıları kendi köylerine gitmeyi de başardı .

Bu bölge turistlerin çok ilgisini çekmekte. Çünkü Vardziya Mağarası, Tmogvi kalesi, manastır Vanis- Kvabebi, Sunda, Hertvisi tapinakları v.b

Eskiden burda Sunda şehri varmış.

Vardziya mağarasına ulaşmak için Kura nehri üzerinden köprüyle geçiliyor. Tam bu bölgede hala aktiv çalışmakta olan manastır bulunmaktadır. Ondan başka bu bölgede birçok sayıda tapınaklar mevcuttur. Bizim grup rehber yardımıyla tüm mağara ve tarihiyle tanışmış oldu.

Mağarayı ziyaret ettikten sonra biz Kura nehri kenarında öğle yemeği yedik. Varziyadan dönürken gençler kendi köylerine gitmek

için gruplara bölünerek yola çıktılar. Her gittikleri köy yerlileri yani gürcüler güler yüzle karşıladılar. Eskiden yaşayan Ahıskalılar hakkında önemli bilgiler verdiler. Sürgünden önce ahıska türkleri ve gürciler arasındaki ilişkiler hakkında önemli konulara konuşmalar yapıldı.

Kazakistana dönmeden bir gün önce Borcomi şivalı suyunu tatmak için yola çıktık. Bu bölge büyük turistik alandır. Gençler tereferikle dağın tepesindeki ormana kadar çıktılar. 29 Mayıs günü Ahıska’dan Kazakistan’a dönüş yapmak için yola çıkıldı.

Geziyi en baştan organize eden Almatı şehrinden Gürcistan’a, Gürcistan’dan Kazakistan’a kadar eşlik eden Dünya Ahıska Türkleri Birliği başkan yardımcısı ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği Kazakistan Temsilciliği başkanı Sadyr Eyubov’a Almatı Ahıska Türkleri Kültür Merkezi ve Ahıska gazetesi ekibine emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Ve ayrıca Dünya Ahıska Türkleri Birliği Gürcistan Temsilciliği başkanı İsmaıl Molidze’ye ve yardımcılarına teşekkür ederiz.

(Kazakistan İslam Kuraev)