​Kazakistan Ahıska Türkleri Milli Merkezi İslam Konferansını Gerçekleştirdi

23 Nisan Peygamberimiz (s.a.s.) şahsında adanmış, restoran "Ritm”de İslam Konferansı gerçekleştirildi. Konferansın organizatörü Kazakistan Cumhuriyeti Ahıska Türk Milli Merkezi Diyanet İşleri Komitesiydi. Konferansa Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov, Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, Almatı şehri baş imamı Nurbek Esmaganbetov, Yabancı Diller ve Kariyer Üniversitesi rektörü Sabri Hizmetli, fetvalar verme komite başkanı Sansızbay Kurbanulı, Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçiliği din komitesi başkanı İbrahim Yılmaz, katıldılar.

Konferansta, İbrahim Yılmaz Kur'an-ı Kerim'den ayetler okudu. İlerleyen dakikalarda gelen misafirlere sineviziyon izletildi.

Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Sayın Rıza Kağan Yılmaz konuşmasında özellikle Kazak ve Türk halkları ve Müslümanlar arasında birlik önemini vurguladı. “Biz çocuklarımıza İslam'ın sevgisini aşılamak amacıyla Peygamberimizin (s.a.s.) kusursuz bir adam olduğunu, söylememiz gerekiyor. Bu konferansı gerçekleştiren insanlardan Allah razı olsun. Böyle konferanslar sayesinde biz genç nesillere Peygamberimiz (s.a.s.) hakkında bilgi verebiliyoruz” dedi.

“Biz, Kazakistan halkı, Onu severek ve her şeyde onun örneğini almak için, Peygamberimize (s.a.s.) yakın olmalıyız”, konuşmasına başlayan Almatı Baş imamı Nurbek Esmaganbetov Peygamberimiz (s.a.s.) hakkında kısa bilgi verdi.

Kazakistan fetva yayınlanması Komitesi Üyesi Sansızbay Kurbanuly:“Peygamberimiz (s.a.s.) Allah'a en yakın olanlardan biridir O’na yakın olarak biz kıyamet günü azabından arıla biliriz”, dedi.

Sabri Hizmetli, yaptığı konuşmada Peygamber (s.a.s.) nimetinin önemi hakkında konuşma yaptı.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov Konferansa katılan misafirlere teşekkür ederek buna benzer konferansların sürekli yapılmasının ne kadar önemli rol aldığını ve İslam dininin adıl ve teröre karşı olduğunun altını çizerek belirtti.

Konferans sonunda misafirlere hediye olarak kitap ve gül dağıtıldı.