​Hocalı Soykırımı’nın 31. Yıldönümüdür

1992 yılının 25 Şubat’ını 26’sına bağlayan gece Ermenistan birlikleri tarafından, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrine düzenlenen saldırıda, 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere toplam 613 masum Azerbaycan vatandaşı vahşice katledildi.
Tarihe, “Hocalı Soykırımı” olarak geçen söz konusu faciada, 1000'den fazla kişi Ermenistan güçlerince esir alınırken kayıpların akıbeti ise halen belli değildir. Sivil halka yöneltilen bu insanlık dışı saldırı dahil, Azerbaycan topraklarının işgali neticesinde bir milyondan fazla Azerbaycanlı evlerini terk etmek zorunda kalarak kendi ülkelerinde mülteci olarak yaşamaktadır. Hocalı Soykırımı neticesinde şehit edilen, evlerinden zorla koparılan Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin içerisinde 1989 yılında Fergana Olayları sonucu Azerbaycan’a göç eden ve Hocalı’ya yerleştirilen Ahıskalı Türkler de vardır. Bundan tam 31 yıl önce Hocalı’da vahşice şehit edilen kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.
Azerbaycan’da ve dünya genelinde yaşayan bütün Azerbaycan Türkü kardeşlerimiz bilsin ki, biz Ahıskalı Türkler olarak her zaman onların yanındayız. Onların acısı bizim öz acımızdır ve hiçbir zaman unutmayacağız.