Hocalı Şehitleri Bursa'da Anıldı

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında Ermenilerin katliamı zamanı şehit olan kardeşlerimiz anıldı. Dünya Ahıska Türkleri Birliği ve Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunun birlikte gerçekleştirdiği programa devlet kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Konsoloslar, DATÜB yetkilileri, parti temsilcileri ve halkımız katılım sağladı. Bursa'nın Yıldırım ilçesinde yapılan program öncesi Yıldırım'da yerleşen Haydar Aliyev parkı ziyaret edildi ve Azerbaycan halkının lideri ve Ulu Önderi Haydar Aliyev'in heykeline çelenk konuldu.

Daha sonra salona geçen katılımcılar burada Hocalı katliamı zamanı çekilen resimlerin sergisi ile tanış oldular. Her iki ülkenin istiklal marşları söylendikten sonra şehitlerin ruhuna Kuran-i Kerim tilaveti yapıldı. DATÜB Türkiye Bursa İl Temsilcisi Paşa Alihan'ın selamlama konuşmasından sonra Hocalı katliamı şahidi, Karabağ şehidi oğlunun konuşmaları ve Ahıskalı şairlerin şiirleri dinlenildi. Protokol konuşmaları zamanı ilk olarak sahneye DATÜB Türkiye İcra Komitesi başkanı Mehmet Taş davet edildi.
Taş konuşması zamanı Azerbaycan ve Türkiye kardeşliğinden bahsetti. Azerbaycan'ın her geçen gün geliştiğini ve bu gelişmenin bazı dünya ülkeleri tarafından engellenmeye çalışıldığını belirtti. Ermenilerin 20.yüzyılın öncelerinde yaptıkları bu vahşetin soykırım olduğunu ifade etti.

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar konuşması zamanı Ahıska Türklerinin de bulunduğu Hocalı kasabasında yüzlerle insanın katledildiğini söyledi. Ahıska Türklerin sadece Hocalı'da değil, Karabağ bölgesinin diğer ilçelerinde de kahramanlıkla savaşarak şehit olduğunu belirtti. Şehitlerin kanlarının yerde kalmayacağını, bir millet iki devlet olarak bakılan Türkiye - Azerbaycan kardeşliğinin daha da gelişeceğini ve Ermenistan'ın tarihte gerçekleştirdiği katliamların cezasını alacağını ifade etti.

Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul konsolosu Perviz Gadimov ise konuşması zamanı Ahıskalı toplumun yaşadıkları her ülkede olduğu gibi Azerbaycan'da büyük kahramanlıklar gösterdiğini, onlarca şehit ve yüzlerce yaralı verdiğini aktardı. Şehit yakınları ve Hocalı katliamına şahitlik eden insanların konuşmaları zamanı duygusal anlar yaşandığını ifade etti. Azerbaycan Cumhuriyetinin Ulu Önder Haydar Aliyev'in mirası olarak bu gün çok güçlü olduğunu, Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından gerçekleştirilen siyasetin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Mehriban Aliyeva'nın çabalarının neticesi olarak devletin bu gün hiç bir kenar desteğe gerek duymadan kendi topraklarını işgalden kurtarma gücüne sahip olduğunu belirtti. Fakat Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in ve Devletin hiç bir zaman savaşı tek yol olarak tercih etmek istemediğini söyledi. Hocalı Katliamının dünya devletleri tarafından Soykırım olarak tanınmaya devam ettiğini ve bu soykırım gerçeğinin daha fazla devlet tarafından tanınması için Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehriban Aliyeva'nın yılmadan çalıştığını ifade etti.

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık konuşması zamanı birlik ve beraberliğin sayesinde geçmişte yaşanan tüm sorunlarımızı çözebileceğimizi vurguladı. Azerbaycan Türklerinin Hocalı'da katliamının daha sonrasında Karabağ'da gerçekleştirilecek katliamlara yol açtığını, Hocalı Katliamının Ermenilerin tarihte gerçekleştirdikleri vahşiliklerin sırasına eklendiğini söyledi. Hocalı'da şehit olanların ruhunun rahmet ve minnetle her zaman açılacağını ifade etti.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz Ermenilerin Osmanlı tarafından sayılıp sevildiğini fakat buna karşılık fırsat ele geçirdikleri zaman Osmanlıya divan tuttuğunu, binlerce insanı katlettiğini ve vahşiliklerinin ardı arası kesilmediğini vurguladı. Hocalı katliamı zamanı şehit olanlara rahmet dileyen Yılmaz, Türkiye'nin Azerbaycan halkının yanında olduğunu ve hiç bir zaman kardeşlerimizin ezilmesine müsaade etmeyeceklerini, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün korunması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fetih Yıldız konuşması sırasında Bursa'nın Göç şehri olarak tüm toplumlara kapısının açık olduğunu, Ahıska Türklerinin Bursa'ya renk kattığını söyledi. Bursa'da Hocalı şehitlerinin anılmasının manevi borç olduğunu ve programı gerçekleştirenlere teşekkürünü ifade etti. 28 yıl geçmesine rağmen Hocalı Katliamının unutulmadığını ve hiç bir zaman da unutmayacaklarını belitti. Azerbaycan ve Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi, gelecekte de kardeşlik ilişkilerini devam ettireceğine ve bu ilişkileri daha da derinleştireceğine emin olduğunu söyledi. Geçmişte halkımıza karşı yapılan kötülüklerin bir daha yaşanmaması için birlikte çalışmanın gerektiğini ve kötülüklere karşı birlikte mücadele vermenin önemli olduğunu vurguladı.
Programın sonunda hatıra fotoğrafı çekildi.
#DATÜB #KHOJALY #KARABAKH #AZERBAIJAN