Hiçbir Şey Bitmedi, Şimdi Başlıyoruz!

Ukrayna'nın doğusunda, Rusya'nın desteklediği ayrılıkçı güçlerin başlattığı iç savaş yüzünden evlerinin ve işlerini kaybeden Ahıska Türkü soydaşlarımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) , Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve Ukrayna makamlarının işbirliğiyle Türkiye ye getirilme çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Şu ana kadar Erzincan’ın Üzümlü ilçesine kısa süre önce 151 aile -622 kişi, 15-16 Nisan 2016 itibariyle 151 aile- 622 kişi yani toplamda 301 aile 1206 kişi yerleştirilmiştir. Yıl sonunda toplam olarak 595 aile 2900 kişi yerleştirilmiş olacaktır. Ailelerin tüm ihtiyaçları Kaymakamlık tarafından temin edilmiş evlerin tüm eşya ve kışlık yakacakları alınmış, gıda ve günlük ihtiyaçlarına kadar her şey ve her hizmet tüm kamu kuruluş yetkilileri ve görevlilerin özverili çalışmaları sayesinde devam etmektedir.

Gelen kafileler Erzincan Uluslararası Havaalananında, Erzincan Valisi Sayın Süleyman KAHRAMAN, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu KASSANOV ve diğer yetkililer tarafından karşılandılar.

Havaalanında ki karşılama görülmeye değer coşkusuyla bayram sevincinden daha da öteydi. Onlarca yıldır yarım kalmışlığın şaşkınlığı vardı yüzlerinde. Yaşlıların elleri titriyor gözleri dolu doluydu, ağlamamak için kendilerini zor tutuyorlardı. Aslına bakarsanız onlar geçmişte yaşadıklarıyla bugünün arasında ki zamanın muhasebesini yapan, en iyi anlayacak olan değerlerimiz, gözleri ışıl ışıl çocuklar ve gençler ise yarına umut ve geleceğimizdir.

Vatan toprağına ayak basan soydaşlarımız geldikleri akşam kendileri için özenle hazırlanan konutlara yerleştirilmişler ve kendi evlerinde yorgunluklarını atmışlardı. Ertesi gün DATÜB Genel Başkanımız Sayın İsmihanoğlu KASSANOV ve Genel Sekreterimiz Fuat UÇAR’ la birlikte konutlardan bazılarını ziyaret ettik. Ailelerin durumlarını yerinde inceleyerek rahatlarının yerinde olup olmadığını soran Sayın KASSANOV çay içip sohbet ettikten sonra evlerden ayrıldı. Geceleri şu aralar nispeten serin Erzincan’ da vatana kavuşan soydaşlarımızın yanan sobalarından tüten bacalarını görmek hepimizi oldukça duygulandırdı.

Etrafı mücevher gibi yüksek karlı dağlarla çevrili Erzincan’ da bağlar bahçeler yeşermeye başlamış, ağaçlar çiçeklenmiş sanki doğa, yeni bir hayata adım atan soydaşlarımıza kendi dilinde hoş geldiniz diyordu.

DATÜB Genel Başkanımız Ziyatdin İsmihanoğlu KASSANOV ‘ un Başkanlığında ve Genel Sekreterimiz Fuat Uçar'ın inanılmaz özverili çalışmaları sonucunda bir süredir altyapısı hazırlanarak, hayata geçirilmiş bu çalışmalar sayesinde bundan sonra da yeni projelerin yüzümüzü güldüreceği konusunda herkesin umutları yeşertiyor. Sayın KASSANOV’ un dediği gibi bunlar son ve tatlı sürgündür. Bu çalışmaların kahramanları, adını sayamayacağımız onca kişi ben demeden, yorgunluk nedir bilmeden çalıştılar, ellerinden ne geldiyse yaptılar bu özverileriyle büyük takdir topladılar. Kimi zaman da yerli yersiz eleştirileriyle ben diyenler sayesinde ise ne kadar doğru yolda olduğumuzu anladık. Anlayacağımız o ki; herkes hızımıza hız kattılar.

Bundan böyle geçmişin acılarından güç alarak gelecekte yeni projeler ve sonuçları üzerinde konuşacağımız yarınlarda buluşmak üzere.

Aklınızda olsun: “HİÇBİR ŞEY BİTMEDİ, ŞİMDİ BAŞLIYORUZ”