HERSON'DAN TÜRKİYE'YE TAHLİYE EDİLECEK AHISKALI TÜRKLERLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME!

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle bu ülkede yaşayan Ahıskalı Türkler de zor zamanlar geçirmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile 5 bine yakın Ahıskalı Türk Ukrayna’dan Türkiye’ye tahliye edilse de yine tahliye bekleyen kardeşlerimiz bulunmaktadır.

Son günler sosyal medyada yayınlanan videolardan da görüldüğü üzere Ahıskalı Türkler Türkiye’ye gelebilmek için Rusya sınırında beklemektedir. Bu kardeşlerimiz daha yola çıkmadan önce DATÜB’ü bilgilendirerek, yerel makamlarla görüştüklerini, kendilerine belge verildiğini ve onların bu belgeyi kullanarak 10 gün içerisinde ülkeyi terk etmelerinde herhangi bir engel bulunmadığını bildirdiler. Daha sonra ise DATÜB Ukrayna Temsilcisi Marat Rasulov’u arayarak sadece kendilerinin Rusya üzerinden Türkiye’ye ulaşımlarını sağlamak için otobus ayarlanması için yardımcı olmasını istediler. Bunun üzerine Genel Başkanımız Sn.Ziyatdin Kassanov otobüs kiralanması için talimat verdi ve ücreti de kendisinin karşılayacağını söyledi. Bu çalışma yürütülürken DATÜB olarak, gelecek kişilerin listesini T.C.Dışişleri Bakanlığına ulaştırdık. Çünkü insanlarımız Gürcistan üzerinden Türkiye’ye giriş yapacaklardı. Gürcistan üzerinden girişte sorun olmaması için liste Dışişleri Bakanlığımız tarafından Gürcistan makamlarına iletildi. Bunun yanı sıra teminat mektubu istenildi. Biz teminat mektubunu hazırlayıp gönderdik. Bu gibi çalışmalar yaparken gelecek kişilerin de kalacak yer sıkıntıları vardı. Bu konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı ile gelecek kişilerin listesini paylaştık. Göç İdaresi Başkanımız Sn.Savaş Ünlü ile görüşerek Elazığ’daki Aşağıdemirtaş geçici konaklama tesislerine ilave 40 konteynerin konulması için girişimlerde bulunduk. Oldukça hızlı bir şekilde iki gün içerisinde eksik konteynerlerin tamamlanması için çalışmaları Göç İdaresi Başkanlığı ile birlikte devam ettirdik ve hazır hale getirdik.

Rus makamları malesef Ahıskalı Türklere verdikleri sözü tutmadı ve kardeşlerimizin çıkışlarına izin verilmedi, yeniden geri döndürüldüler.

Bu zorlu süreçte DATÜB olarak aktif rol aldık. Genel Başkanımız Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Fakat rus makamları bu konuda da fazla istekli davranmadılar. Bunun yanı sıra üç gündür T.C.Moskova Büyükelçiliğimiz ve Novorossisk Başkonsolosluğu ile irtibat halindeyiz. Sınırdan konuyu yakinen kendileri takip ediyorlar. Bu evrakların yeniden düzenlenmesi, gönderilmesi, listeler yeniden isteniyor onların güncellenmesi, oradaki insanlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi gibi bir çok çalışmayı yapıyoruz.

DATÜB Genel Merkez, DATÜB Rusya ve Ukrayna Temsilciliği olarak 44 evraksız, toplamda ise 109 Ahıskalı Türk kardeşimizin içerisine bulunduğu zorlu süreci yakından takip ediyoruz. İnsanlarımızın bir an önce oradan çıkarılması için devletimizle irtibat halindeyiz. Konu ile ilgili Genel Başkanımız Sn. Ziyatdin Kassanov başkanlığında gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmalarımızın hayırla sonuçlanması için çaba göstermekteyiz. Türkiye devletimizin tüm birimleri gece gündüz yanımızdadır. Her türlü yardımı esirgemeden çalışmalar yapılmaktadır.

Allah devletimize zeval vermesin!

Saygıyla duyurulur,

DATÜB Genel Merkezi