​Güzelliğe güzellik katan bir Hanımefendi - Gülperi Kassanova

Herkes biliyor ki, Kazakistan’da Türk Milli Merkezi’nde her zaman birinciler sırasında olduk. Bu resmi dillerden de duyuldu. 2000 yılında Kazakistan Türk Milli Merkezi’nin başına Ziyatdin Kassanov geçtiğinde, dernek Kazakistan Halklar Asamblesi’nde sonuncu sıradaydı. 130 azınlık milletin içerisinde bizim faaliyetimiz sıfırdı. Ancak çok büyük zahmetler pahasına başa gelen, gecesini gündüzüne katan Ziyatdin Kassanov ve onun ailesi bu çalışmalarda doğrudan da halkımıza hizmeti tarihe bellidir. Bu gün aradan 20 yıl geçti. Bu 20 yıl boyunca Kazakistan boyunca 35’den fazla cami yapıldı, her yıl 50'den fazla hacı adaylarının kendi parasıyla kutsal topraklara (hacca) gönderilmesi, 60’a yakın okulda Türkçe dersleri verildi, Sayın Cumhurbaşkanımızın hediyesi olan Talgar Özel Yatılı Lisesi faaliyete geçti, 18’den fazla açılan spor salonları, yapılan spor müsabakaları, güreş ve futbol turnuvaları, son 5 yılda Kazakistan birinci Cumhurbaşkanı Sayın Nazarbayev’in adına yapılan boks turnuvaları Kazakistan’da herkes tarafından izlenilmekte, sevilmektedir. Yapılan onca faaliyetler saymakla bitmez. Buradaki okullarda Türkçe yapılan faaliyetler, Kazakistan Devlet Dili olan kazakça yapılan olimpiyatlar, Halklar Asamblesi’nde yüksek değer kazanmaktadır. Daha sonra Kazakistan’da yapılan bütün etkinliklere katılım sağlayan, birinci olan ve Ahıska halkına mahsus olan fakat diğer halklarda olmayan 20 yıllık Ahıska gazetesinin hala faaliyetine devam ediyor olması Kassanovlar ailesinin sayesindedir. Sözsüz ki, bunun için Ziyatdin Kassanov’a borçluyuz. Son 5 yılda Türk Birliği Dergisinin yayınlanması Sayın Ziyatdin Kassanov’a borçluyuz. Bugün 20 yıllık arşiv bu gazetede toplanmaktadır.

10 yıl bundan önce ise kadınlarımızı daha da yukarılara çıkarmak, hiçbir diğer kadınlardan eksik olmadıklarını göstermek için Ahıska Türk Milli Medeni Merkezi yanında Kadın Kolları kuruldu ve bunun da başına Gülperi Kassanova seçildi. Gülperi Kassanova Kazakistan boyunca yaşayan diğer bölgelerden Çimkent, Cambul, Karakanda, Türkistan, Astana, Aktau’dan davet edilen temsilcilerin katıldığı kongrede seçildi. Halkın arzusu ve isteği doğrultusunda bu göreve getirildi. İlk günden itibaren de çalışması ile farkını ortaya koydu. Açıkçası Ahıska Türk Milli Merkezi’nin gücüne güç kattı, belki de daha fazla işler görmeye başladılar. Son 10 yıldır ki, belki de dünyanın hiçbir yerinde bu kadar güzel bir şekilde düzenlenmeyen “Anneler Günü” programı düzenlenmektedir. En azından 500-700 civarında annelerimiz, ninelerimizi bu programa katılıyor ve oradan eli boş hiç kimse geri gönderilmiyor. Yani neyin ise hatırına değil sadece annelerimize hizmet olarak bu program yapılmaktadır. Bugün de seve seve yaşı 70-80-90’a gelmiş annelerimiz bu programa katılıyor, hafızalarında olan şarkıları söylüyorlar ve örf adetlerimize bir güzellik katıyorlar. Kadınlar Kolu’nun özellikle huzur evlerine, yetimhanelere yardımı bugün Kazakistan’da diller ezberidir. Aynı zamanda imkansız ailelerden olan 150-200-300 çocuğun okul ihtiyaçları karşılanmaktadır. Diller ezberi olan Ahıska Kızları yetenek Yarışması. Biliyorsunuz ki, 2018’den itibaren bu yarışma artık Uluslararası düzeyde yapılmaya başlandı ve Bakü’de düzenlendi. Bir ay boyunca Azerbaycan televizyonları bu yarışma ile ilgili haber ve görüntüler paylaştı. Bu yarışmaya millet vekilleri, devlet sanatçıları, Azerbaycan’ın büyük medeniyet adamları katıldılar. Hakikaten de bu yarışmayı yüksek değerlendirdiler. Oldukça başarılı bir şekilde yapılan bu yarışmanın 6 saat devam etmesi bile kimseyi yormadı, aksine programa gelen herkes baştan sona kadar bıkmadan, usanmadan yarışmayı izledi. Halklar Asamblesi çerçevesinde Ahıska Kadınlarının rolü ve faaliyeti bugün yine örnek olarak gösterilmektedir. Okullarda, alkol ve uyuşturucuya karşı yapılan bilgilendirme çalışmaları Gülperi Hanım’ın düşüncesinin mahsulüdür. Onun bir parçasıdır.

DATÜB kurulduktan sonra artık herkes anladı ki, Ziyatdin Kassanov bu millete hizmete atıldı. Gençlik Kollarımızın faaliyeti ise İsmihan Kassanov’un ismi ile bağlıdır. Onun Gençlik Kolları Başkanı olarak hizmete başladıktan sonra daha aktif şekilde rol üstlenmeye başladı. Gerek Türkiye’deki öğrenciler ile yapılan görüşmeler, sporculara destek, turnuvaların düzenlenmesi, onlara olan destekler ve diğer projeler, eğitim konusunda, spor konusunda, sürgünü anma programları, eğitim konusunda, gençlerin birliği konusunda… Bütün bunlar herkesin bildiği konular olsa da sanıyorum ki, yine de bunları görmezden gelen, milleti için hiçbir çalışma ile akıllarda kalmayanlar olacaktır. Buna dil uzatanların birşeyi bilmesi gerekir. Keşke bu konuşanların hepsi bir araya gelse de yılda bir kere 3-5 annemize Anneler Günü yapsa. Bu kadar yapılan faaliyetler, kendi ailesine ayıracağı zamanı milletine harcayan, Milletin her zaman içinde olan alnı açık, yüzü ak, hayatını milletine adamış ikinci bir aile ben tanımıyorum. Kimse kusuruma bakmasın belki de vardır ama ben bilmiyorum. Ben burada sadece doğruları ve gerçekleri size aktarıyorum.

Gülperi Kassanova'nın yetim çocuklara piknikler yapması, onlara kendi elleriyle yemekler yapması, onlara elbize alması, onların her zaman yanında olması, bir anne gibi onlara annelik etmesi gerçekten büyük bir şevkat ve sevginin göstergesidir. O ihtiyaç sahibi çocukların gözlerini o anda görmek gerek. O çocukların dualarını işitmek gerekiyor.

Herkesin hatırladığını sanıyorum. Almatı’da düzenlenen Kadın Kolları toplantısı örneği ardından Kırgızistan’a, Özbekistan’a, Türkiye’ye, Amerika’ya, Rusya’ya, Azerbaycan’a, Gürcistan’a uzandı bu çalışmalar. Ahıska Kadınlarının Birliğini kuran Gülperi Kassanova'nın yaptığı çalışmalar hakikaten de Ahıskalı annelerimizin gücüne güç kattı, kimse aksini söyleyemez. O, her zaman ciddi duruşu ile yaptıklarını hiçbir zaman göze sokarak, bunları ben yaptım demedi, her zaman mütevazi davrandı. Arka planda kalarak bütün işlerin yapılmasında önemli rol üstlendi, birinci oldu her zaman. 10 yıl sonra ise üstlenmiş olduğu bu ulvi görevini kendi rızası ile devretti. Bu o demek değil ki, Gülperi Hanım bu çalışmalardan uzaklaşacak. Hayır, kesinlikle böyle değil. O yüreğin sahibi asla bu çalışmalardan tamamen kopamaz. Yine de faaliyetini devam ettirecek, halkımızın içinde olacak. Bu sadece olarak 10 yıldan beri ona her çalışmasında yardımcı olan Faya Hanım’ın görevi devralmasıyla yine de onun yanında olacak, biz buna eminiz.

Demek istediğim şu ki, Gülperi Hanım, “Güzelliğe güzellik katan bir Hanımefendi” kendisi. Doğrudan da O, hiçbir zaman dedikoduların içeriainde yer almadı. Kötü konuşan üçkağıtçılara cevap bile vermedi. Söylenenleri duymazdan gelerek, çalışmalarını layıkıyla devam ettirerek, örnek bir faaliyet içerisinde oldu. Yolu açık olsun. İnşallah, yine dediğim gibi Gülperi Hanım, çalışmalarını devam ettirecektir. Çünkü Kassanovlar ailesi başka türlü olamazlar, Kassanovlar ailesi böyle doğulmuştur. Kassanovlar ailesinin hayatı millete hizmet ile sürmektedir. Başka türlü olamaz!