“Fergana Şehitleri” Katliamın 34. Yılında Bursa’da Anıldı

Fergana Faciası’nın 34. yılı dolayısıyla Bursa’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programına Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB YK üyesi Dr.İbrahim Agara, DATÜB Bursa İl Temsilcisi Paşabek Alihan, DATÜB Kadın Kolları Başkanı Refika Muhammedgil, Kadın Kolları Bursa il Başkanı Gülçeren Terzioğlu, DATÜB Gürsu İlçe Temsilcisi Ahmet Çakmak, Ahıskalı Türklerin Milli şairi Mircevat Ahıskalı ve diğer davetliler katıldı.

Program Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, silah arkadaşlarının, 1944 yılında Ahıska Sürgünü sırasında ve 1989 yılında Fergana olayları sırasında ve anavatanımız Türkiye için hayatını feda eden şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile başladı.

Şehitlerimizin ruhuna Kuranı Kerim tilavetinin okunması ve dualar edilmesinin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

DATÜB Bursa İl Temsilcisi Paşabek Alihan’ın açılış konuşmasını yaparken, çok acı günler yaşandığını belirterek Fergana olaylarının iki kardeş arasına sokulan fitne sebebiyle meydana geldiğini fakat Türk milletinin kardeşliğininin hiçkimse tarafından hiçbir zaman bozulamayacağını söyledi. Alihan konuşmasında, Ahıskalı Türklere karşı 14 Kasım 1944 yılında başlayan zulmün Sovyetler Birliği’nin diğer bölgelerinde de devam ettiğini belirterek, yaşananları gelecek nesillere aktarmak için çocuklara acı da olsa tarihimizi öğretmekle mükellef olduğumuzu, ermenilerin olmayan soykırımı dünyaya haykırmasına karşın bizim yaşadıklarımızı hiç olmazsa gelecek nesillere aktarmanın isabetli olacağını vurgulayarak, bir daha böyle acıların yaşanmaması için çalışacaklarını ifade etti.

Konuşmalarına DATÜB Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov’un selamlarını ileterek başlayan DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, çok duygulu bir gün yaşadığını, bir asırda suçsuz yere üç kere sürgüne uğrayan bir toplum olan Ahıskalı Türklerin tek suçunun Türk ve Müslüman olmaları olduğunu ifade ederek, yurdundan, vatanından, elinden bir gecede yük vagonlarında soğuk bir mevsimde Orta Asya’ya sürgün edilen Ahıskalı Türklerin yaşadıkları tavrın aslında bir soykırım olduğunu belirtti. Gittikleri yerlerde sıfırlanan hayatların yeniden az da olsa toparlanmasıyla Türksoylu toplumları birbirine düşürerek orada da yaşanmaz bir hale getirildiğini söyleyen Genel Sekreter Uçar, hiçbir suçu olmayan bir toplumun Fergana Faciası sırasında yüzlerce Ahıskalının hayatını kaybettiğini ifade etti.

Ahıskalı Türklerin, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla anavatan Türkiye’ye kapıların açılmasıyla yaşadıkları yerlerde tırnaklarıyla hayat mücadelesi veren, evlerini, sahip olduklarını yeniden bırakarak Türkiye’ye geldiklerini bildirerek, vatansızlığın ne demek olduğunu en bilen toplumun Ahıskalı Türkler olduğunun altını çizdi. Türkiye’de yaşayan, buranın suyunu içen, burada büyüyen bazı kansızların Türkiye’ye karşı ihanet içerisinde olmalarına karşı Ahıskalı Türklerin Türkiye’ye vatan Ahıskaya olan sevgilerini örnek almak gerekir. Uçar, Ahıskalı Türkler yeniden vatan Ahıska’da yaşaması için, Ahıska’ya yönelik çalışmaları DATÜB olarak sürdürdüklerini belirterek, tüm hedeflere birlik ve beraberlik içerisinde ulaşabileceklerini vurgulayarak, “Allah ülkemize zeval vermesin. Sürgün sırasında, Fergana olaylarında hayatını kaybeden büyüklerimize Allah rahmet etsin. Bu aziz millete bir daha Allah böyle acılar yaşatmasın.” dedi.

Daha sonra konuşan Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, bu acıları Ahıskalıların ruhunda yaşadığını, acıların olmaması için de daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi. “Dünyayı yönetenler bizi parçalayarak yönetmek istiyorlar fakat bizler birliğimizi koruyarak kimsenin bizi yönetmesine izin vermeyeceğiz.” diyen Başkan Işık, yaşanan olayların gelecek nesillere aktarılmasının önemine dikkat çekerek, acıları canlı tutarak canlı olunabileceğini, tarihten ders alıp, kendimizi geliştirmemizin vacip olduğunun altını çizdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız ise konuşmasında Başkan Alinur Aktaş’ın selamlarını ileterek, Ahıskalı Türklerin yaşadıklarını unutmaması için verdikleri mücadeleyi saygıyla karşıladığını söyleyerek, Ahıskalı Türklerin Türkiye’ye öz vatanına geldiklerini vurgulayarak ticaret, siyaset, kültür, sanat ve ekonomide büyük katkılar verdiğini ifade ederek, bundan dolayı teşekkür etti.

Anma programı protokol konuşmalarının ardından Ahıskalı Türklerin Milli Şairi Mircevat Ahıskalı’nın “Gürbetten İniltiler” kitabından uyarlanan tiyatro çalışması ile devam etti.

DATÜB Türkiye Temsilcisi Dr.İbrahim Agara, Ahıskalı Türklere Özbekistan SSCB’de yapılanların bir insanlık suçu olduğunu ve bunun neticesinde toplumumuzun ikinci bir sürgünü yaşadıklarının ve diğer ülkelere zorunlu göç etmek mecburiyetinde kaldıklarını bildirdi. Sovyetler Birliği’nin dağılma döneminde çeşitli bahanelerle oluşturulan olaylarla 100 binden fazla Ahıskalı Türkün sürgüne mecbur bırakıldığını ifade eden Dr. Agara Özbek Türkleri ile Ahıskalı Türkler arasında bir sorunun olmadığını, bu olayların da gizli servis tarafından organize edildiğini bildirerek, Fergana Faciası sırasında şehit olanlara Allah’tan rahmet diledi.

Program daha sonra şiir dinletisi ile sona erdi.

#Fergana34Yıl #FerganaFaciası #DATÜB #AhıskalıTürkler #Vatan #Ahıska #Bursa