DÜNYA AHISKALI TÜRKLER BİRLİĞİ (DATÜB) DEKLARASYONU!

Bizler, Anadolu coğrafyasının bağrından çıkmış ve bir asırda 3 defa sürgüne uğramış toplumun temsilcileri olarak milletimizi parlak geleceğe çıkarmak için 2008 yılında (resmi olarak 2010 yılında) Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin himayelerinde Bakanlar Kurulu kararıyla DATÜB’ü kurduk. Dünyanın 9 ülkesinde yaşayan Ahıskalı Türk kardeşlerimiz arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla bugün 9 ülkede faaliyet gösteren temsilcilikleri ve Türkiye il ve ilçe temsilcilikleri ile toplamda 23 ofisimiz ile milletimize hizmet vermekteyiz. Bunun dışında Kadın Kolları ve Gençlik Kollarımız ile de faaliyetlerimizi devam ettirmekteyiz. Sürgüne uğramış hiçbir millette olmayan 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren gazetemiz ve dergimiz yayınlanmaktadır. Ancak acılar yaşamış milletimize gurur yaşatan 10 Aralık 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Ahıska Sürgünü 75. Yılı Anma Programı faaliyetimizin en üst noktasıdır. İster eğitim, ister iskanlı göç, ister 30 yıldır çözülemeyen vatandaşlık, isterse de uzun dönem oturma izni gibi kaderimizi etkileyen konularda DATÜB olarak tarihe geçecek çalışmalar yaptık. Bugün Türkiye’nin resmi kurum ve kuruluşları ile görüşmeler yapılarak milletimizin mevcut sorunlarının çözümü için çalışmalar yapılmaktadır. Bunun en büyük örneği 10 Aralık 2021 tarihinde yapılan DATÜB IV. Olağan Genel Kurul’una Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mektubu göndermesi, Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu’nun video konferans yöntemiyle Genel Kurulumuza katılarak tebriklerini iletmesi DATÜB’e ve Genel Başkanımız Sn. Ziyatdin Kassanov’a olan saygının, sevginin göstergesidir. Ne yazık ki, tüm bunları görmezden gelen, DATÜB’e ve Genel Başkanımıza itibar suikastı yapan sapı kendimizden olan baltalar milletimizin arasına fitne tohumu ekmektedirler.

Bugün, bu fitne ile meşgul olup kendilerini sosyal medyanın “kahraman”ı sayanlar bir zamanlar DATÜB sıralarından kovulanlardır. Ancak bardağı taşıran son damla Kazakistan’da meydana gelen Ocak olaylarının başlaması ile olmuştur. Her zaman kendi şahsi çıkarları peşinden koşan bu zatlar yine de klavye arkasına saklanarak boş buldukları sosyal medyayı kendilerince doldurmaya çalışmaktadırlar. Bunun son örneği kendisini Amerika Аhıska-Mesheti Türkleri Derneği Başkanı olduğunu iddia eden Sarvar Tedorov’un Kazakistan’ın ve Türkiye’nin Amerika’daki Büyükelçiliklerine yazdığı söylenen mektuptur. Dünyanın en gelişmiş enformasyon merkezi olan Amerika’da bu mektubu yazan şahış ya acemidir ya da gayesi iftiralara yönelik şer ocağıdır. Öncelikle dünya basınında yer alan Kazakistan Ocak olayları tüm çıplaklığı ile açıklanmıştır.

Malum olaylarda DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’a iftira ve bühtan atan bu şahsa ve onun gibi düşünen zavallılara bildirmek istiyoruz ki:

1. Hukukta (prezumpsiya ne vinovnosti) masumiyet karinesi diye bir kavram vardır. Suçsuzluk ilkesi veya uluslararası hukuk terimi olarak, suç kesinleşmediği sürece kimsenin hükümlü sıfatıyla değerlendirilemeyeceğini ifade eden, temel hukuk doktrinidir. Yani sizin anlayacağınız dilde mahkemenin kararı olmadan kimseye suçlusun diyemezsin. Hele ki, DATÜB Genel Başkanımız ile ilgili açılmış her hangi bir soruşturma yoktur ve olmamıştır.

2. Genel Başkanımız Ziyatdin Kassanov tarafından Kazakistan ekonomisine 200 milyon Amerikan doları miktarında yatırım yapan insana bühtan atmak en hafif tabiriyle hadsizliktir.

3. Son 20 yılda Kazakistan’da yaşayan Ahıskalı Türklerin de desteği ile 35, kendisi tarafından ise 6 cami inşa eden, 20’den fazla spor salonu yaptıran bir lidere milletimizi temsil etmiyor demek akla ziyandır.

4. Ahıskalı Türklerin hayatında olmayan ve bugün Kazakistan’da birinciler sırasında olan, artık mezunları dünyanın çeşitli üniversitelerinde okuyan 1 Nolu Özel Yatılı Talgar Lisesi’ni milletimize kazandıran, gelecek nesilleri yetiştirmek için gecesini gündüzüne katan bir lidere dil uzatmak en hafif tabirle edebsizliktir.

5. Kazakistan’da son 30 yılda devlet kurumları ile omuz omuza çalışan, halkımızı Kazakistan’daki 130 azınlık toplum içerisinde son sıradan en üst sıraya getiren, Halklar Asamblesi üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı unvanına kadar yükselen, yüzde yüz Kazak kardeşlerimizin yaşadıkları bölgede %97 oy alarak bölge milletvekili seçilen, Türkiye, Çin, Azerbaycan, Almanya’dan iş adamlarını Kazakistan’a yatırım yapmaya teşfik eden ve ekonominin çeşitli alanları ile ilgili büyük şirketler kuran ve ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan, bizlerin ismini şerefle taşıyan bir lidere şübheyle yanaşmak ışığın önüne karanlık tutmaktan başka birşey değildir.

6. Kazakistan’da yaşayan 200 bin Ahıskalı Türkü tek çatı altında birleştirerek Türk Milli Merkezi’ni kurarak sistemli bir şekilde – köy, ilçe, il, şehir, vilayet, ülke merkezi sistemini oluşturup kurumsal bir düzene sokan, Kazakistan devletinin bütün üstün hizmet madalyalarını almış bir insana kara çalmak densizliktir.

7. 2004 yılından bu tarafa (salgın dışında) her yıl imkanları olmayan fakat gitmek arzusu olan 40-50 kişi hacı adaylarını kutsal topraklara gönderip, DATÜB Genel Başkanımıza halkımızın içtenlikle yaptıkları dualarn yanında bu iftiraların bir hükmü yoktur.

8. Vatan vatan deyip vatan için taşı taş üzerine koymayanlar Genel Başkanımızın vatan Ahıska’mıza yönelik faaliyetlerine de leke düşürmeye çalışmaktadırlar. Gürcistan’da Ahıskalı ailelere 44 evin alınmasına katkıda bulunan Genel Başkanımıza bu konuda da iş yapılmıyor demek en azından vicdansızlıktır.

9. Kazakistan’da son yıllarda meydana gelen afet bölgelerine, Almatı vilayetinin Kızılağaç bölgesinde spor salonu ve hamam kompleksleri yapılırken, Türkistan vilayetinin Arıs bölgesinde meydana gelen patlama, Maktaral bölgesindeki sel felaketinin yaralarının sarılması için katkıda bulunan Sayın Ziyatdin Kassanov halkımızın adına şan şuhret getirmiştir.

10. Gürcistan, Kırgızistan, Özbekistan, Ukrayna, Azerbaycan, Rusya, Türkiye ve Amerika’daki halkımıza yapılan destekleri anlatmaya zaman yetmez.

Son olaylarla ilgili bu şahıslar o kadar kör olmuşlar ki, basında ve sosyal medyada geniş yankı bulan 3 Şubat tarihinde Almatı’da Halklar Asamblesi’nin Dostluk Evi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Marat Azilhanov, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Yardımcısı Aida Balayeva ile görüşme haberlerini görmediler mi? Bu olaylarla ilgili Almatı bölge milletvekili Kayrat Hudaybergenin 14 ocak 2022 tarihli “Uakıt korsetedi” Youtube kanalındaki, o gün Kazakistan Hoteli’ninin “GrandBallroom” salonunu halka yardım için istediklerini duymadılar mı? Bu zavallıların haberi var mı ki, ocak olaylarında şehit olan 3 şehit ailesine Başkanımız tarafından konut hediye edildiğini.

Şimdi soruyoruz.. Gittiği her bir yerde, afetlerde bağışlar yaparak hiçbir zaman kendi adını kullanmayan, Ahıskalı Türk milletimizin adına bağışlar yapan Ziyatdin Kassanov mu milletimizi temsil etmiyor yoksa bu milletin adına bir fidan bile dikmeyen o malum zavallılar mı temsil etmiyor?

Biz, tüm Türk dünyası için canını feda eden bir liderimiz ile gurur duyuyoruz. Türk dünyası arasında köprü rolünü üstlenen Türk Birliği dergisinin yayınlanmasını sağlayan, 15 Temmuz darbe girişiminde, Afrin, Zeytin Dalı Harekatlartında terör örgütlerine karşı her zaman Türkiye Devletinin ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında yer alan, aynı zamanda Azerbaycan’ın Vatan Savaşı’nda Azerbaycan halkının ve Muzaffer Ali Baş Kumandan İlham Aliyev’in yanında olan, ismimizi şerefle taşıyan Ziyatdin Kassanov doğrudur sizin gibi şer ocaklarını temsil edemez. Her kesin özellikle şunu bilmesi gerek. 30 yıldan aşkın bir süredir hayatını milletimize hizmete adamış liderimiz canını Atayurdumuz Kazakistan’a feda eder ancak ona ihanet etmez.

Bizler, 78 yıldır sürgünlerde yaşayan Ahıska Türkleri için 30 yıldır hizmet eden DATÜB gibi önemli bir kuruluşun kurulmasına vesile olan Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin KASSANOV’un yanında birlik beraberliğimiz ve geleceğimiz adına sonuna kadar yanında olduğumuzu açıkça bildiriyoruz.