Dünya Ahıska Türkleri Birliğinden TOKİ Başkanına Ziyaret

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin KASSANOV ve Genel Sekreter Fuat UÇAR Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün TURAN’ı makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette Erzincan Üzümlü ve Bitlis Ahlatt’a Ukrayna’dan getirilen, TOKİ evlerine yerleştirilen Ahıskalı halkımız için gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür edildi.

Görüşmede Ukrayna’dan getirilecek 677 ailenin bitiminden sonra, Sayın Cumhurbaşkanımızın da bilgileri dahilinde değişik ülkelerde yaşayan, durumları iyi olmayan Ahıska türkü halkımızın yeni bir proje ile Türkiye'ye getirilmesi konuşuldu. Bu proje kapsamında Iğdır, Ardahan, Posof, Kars, Ahlat gibi şehirlerde, konut yapılacak yerlerin komisyon halinde bakılarak TOKİ ile eş güdümlü çalışılıp, geniş arazilerin tahsisinden sonra konutların yapılması için girişimlerde bulunulması görüşü benimsenmiştir.

Ayrıca Türkiye’de serbest göçle gelip, dar gelirli ailelere yardımcı olmak için İstanbul, Ankara, Bursa ve Antalya’da yaşayan Ahıska Türk halkımıza imkanlar dahilinde TOKİ konutları yapılması için girişimde bulunuldu.

Sıcak bir ortamda geçen görüşmenin sonunda DATÜB Genel Başkanının TOKİ Başkanına plaket takdimiyle son bulmuştur.