Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Özbekistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi

Özbekistan’da ki resmi ziyarette Devlet yetkilileri, Bakan, Komite Başkanları, STK yöneticileri ve bazı bilim adamları ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Özbekistan’da ki iş ve yatırım için soydaşlarımıza iş imkanları yaratmak için ilk olarak "Özbekistan Devlet Yatırım Komitesi" yöneticileri ile uzun ve verimli görüşme gerçekleştirildi, görüşmede sırasıyla Özbekistan’da ki yatırım imkanları hakkında yatırımcılara kanuni kolaylıklar hakkında geniş bilgi “DATÜB” heyeti Başkanı sn Ziyatdin Kassanov’a ve heyete aktarıldı.
Bu sırada Ahıskalı Türkler dünyada ki başarılı çalışmaları ve ülkede ki konumları hakkında bilgiler sunuldu. Aynı görüşmede DATÜB heyetine Özbekistan’da yapacakları her türlü yatırım, ortak projeler üretmesi talebi olduğunda Özbekistan yatırım komitesi
destek vermeye hazır olduğunu ilettiler.

DATÜB” HEYETİ ÖZBEKİSTAN BAKANLAR KURULUNA BAĞLI MİLLETLER ARASI MÜNASEBETLER VE DIŞ ÜLKELER İLE DOSTLUK İLİŞLİLERİ DEVLET KOMİTESİNDE GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ.

"Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar kuruluna bağlı milletlerarası ilişkiler ve dış ülkelerle Dostluk ilişkileri Komitesi Başkanı" Rustam Kurbanov ve yardımcıları ile “DATÜB” Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov ve Yönetim Kurulu üyeleri arasında görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede Komite Başkanı Rustam Kurbanov “DATÜB” heyetini kabul etti. Kurbanov ve Kassanov Özbekistan - Türkiye ilişkilerinin yeni döneme girdiğini ve çalışmaların genişletilmesini iki ülke arası ilişkilerin üst düzey seviyede olması için çok emek harcayan Özbekistan Cumhurbaşkanı Sn. Shavkat Mirziyoyev ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a şükranda bulundular.

“DATÜB” Başkanı Kassanov heyeti ile ülkede ki Ahıskalı Türkler hakkında Komite Başkanından bilgiler aldılar. Özbekistan’da soydaşlarımızın devlet işinde avcı, polis, doktor, profesör, dekan, rektör yardımcısı ve eğitim görevlileri, iş adamları, sporcular olduğunu vurguladı ve Ahıskalıların ülkenin her alanında aktif olduğunu iletti. Komite Başkanı Sn. R. Kurbanov tarafından KOMİTE ve DATÜB arasında "MEMORANDUM" hazırlanarak imzalama teklifinde bulundular.
“DATÜB” Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov tarafından memnuniyetle karşılandı ve Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar kuruluna bağlı milletlerarası ilişkiler ve dış ülkelerle Dostluk ilişkileri Komitesi ile “DATÜB” arasında iş birliği anlaşması “MEMORANDUM” imzalandı.