DATÜB Yönetim Kurulu ve DATÜB Türkiye Yöneticileri İstişare Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Yönetim Kurulu ve Türkiye Yöneticileri İstişare Toplantısı 14 Ekim 2020 tarihinde DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov başkanlığında İstanbul’daki DATÜB Genel Merkezi’nde yapıldı.

DATÜB Genel Başkanı Kassanov, yapılan toplantıya sadece Yönetim Kurulu Üyelerinin değil aynı zamanda DATÜB İcra Komitesi, DATÜB Gençlik Kolları ve DATÜB Basın Yayın Komitesi üyelerinin de katılımıyla daha geniş kapsamlı bir toplantı yapmayı özellikle istediğini söyleyerek, yapılan çalışmaların istişaresi ve gelecek faaliyetlerin planlanması için bunun çok önemli olduğunu vurguladı.
Toplantıda, Türkiye Devleti tarafından DATÜB aracılığıyla hayata geçirilecek Ahıskalı Türklerin toplu halde yaşadıkları ülkelerde, sıkıntılı durumda olan 100 bin Ahıskalı Türkün, Türkiye’ye; Bitlis’in Ahlat ve Malazgirt ilçeleri ile Ardahan’ın Posof ilçesine getirilmesiyle ilgili istişarede bulunuldu.
Yapılan görüşmeler sonucu Türkiye’ye iskanlı göç kapsamında göç komisyonu oluşturulması ve gerekli çalışmaların başlatılması için hareket planı hazırlanması hususunda ortak karar alındı. Toplantıda konuşan DATÜB Yönetim Kurulu, DATÜB İcra Komitesi ve DATÜB Türkiye İl Temsilcileri, göç komisyonu için faydalı olabilecek tekliflerde bulunarak, Ahıskalı Türklerin anavatanları Türkiye’ye dönüşü ile ilgili hayata geçirilecek çalışmalarda ellerinden gelen desteği vereceklerini bildirdiler.
Toplantı sonrası Ahıska Gazetesi’nin 20’nci, Türk Birliği Dergisi’nin ise 5’inci yılı dolayısıyla başarılı faaliyetleri ve katkılarından dolayı DATÜB Ailesi içerisinde faaliyet gösteren temsilci ve gazete çalışanları, Kazakistan Halklar Asamblesi tarafından “Meyrim Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirildiler. Ödülleri ise kendilerine DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov takdim etti.
Yapılan istişare toplantısı sonrası DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov başkanlığında yapılan DATÜB Yönetim Kurulu toplantısında, 27 Eylül 2020 tarihinde Ermenistan’ın Azerbaycan’daki sivil insanları hedef alan saldırısına karşı başlattığı operasyonlara destek ve Ermenistan’ın bu kanlı saldırılarına kınama, DATÜB ülke temsilciliklerinin faaliyetleri, DATÜB ABD Temsilciliği ve Ahıskalı Türklerin yaşadıkları ülkelerden sıkıntılı durumda olan Ahıskalı kardeşlerimizin Türkiye’ye iskanlı göç kapsamında getirilmesi ile ilgili komisyonun kurulması gibi önemli konular ana gündem maddeleri olarak görüşüldü.