DATÜB Vatan Ahıska'da İftar Programı Düzenledi

04.07.2015 Tarihinde Dünya Ahıska Türkleri Birliği Vatan Ahıska’da iftar verdi. İftar programına DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov ile Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar’da katıldı.

İftara Başkanların yanı sıra Ahıska’da yaşayan Ahıska Türkü ailelerin ve Azerbaycan’dan Ahıska’ya Göçerek gelip yerleşecek olan aileler de katıldı.


Programda bir konuşma yapan Dünya Ahıska Türkleri Birliği genel başkanı Ziyatdin Kassanov, “Bizler bu kadar zaman sonra bu mübarek ramazan ayında vatan Ahıska’da iftarda buluştuk bu beni son derece memnun etmiştir. Burada sizlerle beraber olmak beraber iftar etmek geçmişlerimiz için kuran okutup dualarla onları buradan anmak benim en büyük arzularımdan biridir. Bu iftarın bir diğer önemi ise sizlerin yanınızda olduğumuzu sizlerin problemlerini dinleyip elimizden geleni yapmak için geldik. Vatana dönmek isteyen ailelerden 38 aileye yardımcı olup bir an önce Ahıska’ya dönmelerini sağlayacağız.”dedi.


Ahıska’da ikamet eden ailelerden bu yıl 4 kişiyi hacca göndereceğini de söyleyen Kassanov burada Kassanov Ahıska’da bundan sonra her yıl geleneksel olarak bu organizasyonları DATÜB olarak yapacaklarını söyleyerek sözlerini bitirdi.
İftara katılan Posof Belediye başkanı Cahit Ulgar; “Biz sizin en yakınınızda olan bir yerde yaşamaktayız. Aynı kandan gelip aynı kültürü yaşıyor ve aynı havayı soluyoruz bugün sizlerle bu iftar programında bulunmaktan son derce memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu vesile ile değerli başkan Ziyatdin beye teşekkürlerimi sunuyorum. Posof belediye başkanı olarak sizlere yardımcı olmak ve sizlerin yanında olduğum bildirmek için geldim” dedi.
Daha sonra yemek yenilip kuran okunup ve dua edilerek program sona erdi.

DATÜB heyeti içerisinde DATÜB Genel sekreteri Fuat Uçar, DATÜB Gürcistan temsilcisi İsmail Molidze, DATÜB Kazakistan temsilcisi Sadir Eyubov, DATÜB kurucu üyesi Abbas Hamza, Ahıska gazetesi baş editörü Rovşan Mamedov ile DATÜB Kazakistan delegesi İsmihan Kassanov katılmışlardır.