​DATÜB Türk Dünyası ve Dost Ülkeleri Şölenle Bir Araya Getirdi

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) tarafından 18 Haziran 2019 tarihinde Birlik ve Dayanışma Şöleni İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov,Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, belediye Başkanları, resmi kurumların yöneticileri, 14 Devletten 30'dan fazla sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve kanaat önderlerinden oluşan 500 kişinin katıldığı yemekli şölene ilgi çok büyüktü.

İlk defa bu kadar geniş coğrafyadan, Ahıska Türkleri,Kazakistan, Kırgızistan,Özbekistan, Kırım Türkleri, Uygur Türkleri,Türkmen, Gagauz Türkleri, Gürcistan, Suriye ve Irak Türkmenleri, Rusya, Ukrayna ve Karapapak Türklerinden İstanbul’da yaşayan halklarının STK mensupları katılım sağlamıştır.

Şölende ev sahibi olarak konuşma yapan Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov Ahıska Türklerine verilen destekten dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmakla, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'na ve tüm devlet kurumlarına teşekkür etti. İster istisnai vatandaşlık haklarının verilmesi, ister uzun dönem ikamet izinlerinin verilmesi, isterse de Ukrayna'daki savaş bölgesinden getirilerek Erzincan'a yerleştirilen Ahıskalı Türklere verilen desteği bu halkın hiç bir zaman unutmayacağını, her zaman Türkiye devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettar olacağını ifade etti. Ahıskalı Türklerin her zaman devletin yanında olduğunu, İstanbul'da yeniden yapılacak seçimlerde tüm insanlarımızın oy kullanmasının gerekli olduğunu ifade etti. Ziyatdin Kassanov İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde adaylardan AK Parti adayı Sayın Binali Yıldırım'ı destekleyeceklerini yineledi.

Daha sonra konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Ahıskalı Türklerin Türkiye'nin gelişmesine katkı sağlayacağına emin olduklarını vurguladı. Yıllar önce Türkiye'ye gelen Ahıska Türklerinin, ülkenin kalkınmasına, büyümesine, istikrarına, ekonomik büyümesine kültürünün zenginleşmesine çok katkı sağladığını dile getiren Çavuşoğlu, "Bugün burada buluşarak dernekler ve değişik topluluklar arasındaki dayanışmayı güçlendirme çalışmanız da arzu ettiğimiz şeydir." dedi. Bakan Çavuşoğlu, ülkenin birliği ve beraberliği için "tek millet" derken bunun içinde bu salonda olan herkesin bu anlayışın içinde yer aldığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:
"Sizler bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin kalkınmasına katkı sağlarken, geçmişe göre çok güçlü olan ülkemiz, değişik kurumlarıyla da sizin geçmişte ve yakın zamanda geldiğiniz bu gönül coğrafyalarımıza ulaşmaya çalışıyoruz".

gecenin en önemli konusu, geniş coğrafya insanlarını İstanbul’da bir araya getirerek birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yaşamlarını sürdüren bu milletlerin, İstanbul’da yaşamanın sorumlulukları hatırlatıldı ve Mahalli seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında ve onun gösterdiği aday olan Sn. Binali yıldırım’ı destekleyeceğimizi deklare ettik.
Şölenin devamında Kazak halk sanatçısı Arslanbek Sultanbekov, Dağıstanlı sanatçı Ahmet Ahmedov , Kazak ,Kırgız, Özbek, Rusya, Ukrayna ve diğer ülkelerin sanatçıları ve dans grupları ile İBB Türk Halk Müziği topluluğu gösterileri gecemizde yoğun ilgi görmüştür
.Bizleri bu anlamlı geceye teşriflerinden dolayı Dışişleri Bakanımıza, Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne, Belediye Başkanlarına, Ülkelerin STK yetkilileri ile kanaat önderlerine ve Aziz halkımıza sonsuz teşekkür ederiz.