DATÜB’ten ÖzTMMM Ziyaret

Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan birinci yardımcısı Sn. İslam Jasimov ve daire başkanları ile DATÜB Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov ve DATÜB heyetini kabul ettiler.

Kabulde ilk sözü ÖzTMMM Başkanı ve Özbekistan DATÜB temsilcisi Dr. Ömer Salman alarak tüm heyeti Ticaret ve sanayi odası yetkililerine tanıttı. Ardından Sn. İslam Jasimov sözlerine başlarken son 1.5 sene içresinde Özbekistan ve Türkiye Devletleri arası ilişkilerde üst düzeye çıkarılması için çok emek sarf eden Özbekistan Cumhurbaşkanı Sn. Şavkat Mirziyoyev’in çok büyük emekleri olduğunu vurguladılar.

DATÜB Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov’da aynı şekilde toplantıda Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Şavkat Mirziyoyev izlediği açık politikası neticesinde bugünkü günde Özbekistan Cumhurbaşkanının tüm Orta Asya, Türkiye ve dünyada saygınlığı hızla artmakta olduğunu belirterek ve bundan sonra da Özbekistan’a gelip iş yapmak isteyen Ahıskalı iş adamlarını teşvik ve destek edeceklerini bildirdiler.
Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan birinci yardımcısı İslam Jasimov Sanayi ve Ticaret odası olarak çalışmaları hakkında geniş bilgilendirmede bulundular onlara Devlet tarafından hukuki verilen yetkiler geniş olduğunu ve bu yetkiler sadece iş adamları ve yatırımcıları destek amacıyla faaliyet yürüttüklerini belirttiler.

Dünya Ahıska Türkleri’nin Özbekistan’da her hangi girişimlerinde biz birinci destekçisi olacağız diye vurguladı ve kendisininde Ahıskalı Türk olarak Dünya Ahıska Türkleri heyeti ile görüşmesi ayrı önem taşıdığını söylediler. İki tarafın iyi niyet görüşmelerini MEMORANDUM ile bağlanması hususunda anlaşmaya varıldı.

ÖzTMMM Başkanı ve DATÜB Yönetim Kurulu üyesi Sn. Dr. Ömer Salman tarafından DATÜB heyeti onuruna akşam yemeği verildi. Yemeğe Özbekistan’da yaşayan Ahıskalı Türkler de davet edilmiştir.

DATÜB Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov DATÜB’ün çalışmaları hakkında yemekte bulunan Ahıskalı Türklere geniş bilgilendirmelerde bulundu ve görüş alışverişinde bulunuldu.