​DATÜB Temsilcileri İstişare Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) başta Türkiye temsilcileri ve Türkiye İl Temsilcilikleri olmakla Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Ukrayna, Amerika ve Rusya Temsilcilerinin katılımı ile İstanbul’da, Taksim İnterContinental Hotel’de istişare toplantısı düzenledi.

Toplantıya başta DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov olmakla, Yönetim Kurulu üyeleri, DATÜB Başkan Yardımcısı ve Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov, DATÜB Başkan Yardımcısı ve Kazakistan Temsilcisi Sadyr Eibov, Türkiye Temsilcisi Abbas Hamza, Ukrayna Temsilcisi Marat Rasulov, Azerbaycan Temsilcisi Memmed Şamilov, ABD Temsilcisi Aydın Mamedov, Özbekistan Temsilcisi Ömer Salman, Kırgızistan Temsilcisi Atamşa Dursunov, Rusya Temsilcisi Mizam Badalov, DATÜB Gençlik Kolları Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi İsmihan Kassanov ve diğer misafirler katıldı.

Açılış konuşmasına Türkiye'nin iç ve dış temsilciliklerinden gelerek istişare toplantısına gelen katılımcıları selamlayarak başlayan DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Türkiye’de ve Ahıskalıların toplum halde yaşadıkları 9 ülkede oluşturulan temsilcilikler, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları ile DATÜB’ün oldukça başarılı bir faaliyet yürüttüğünü ve en kısa sürede Aydın ve Çanakkale’de temsilcilikler açılacağını söyledi.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) tarafından açılan temsilciliklerin diğer derneklerden tek farkının, yapılan hizmetlerin tamamen ücretsiz yapıldığını söyleyen Kassanov, bunun DATÜB’ün çalışma prensiplerinden biri olarak maksadın tüm Ahıskalıların sorunlarına çözüm üretmek olduğunu bildirdi.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞANIN VE ADAYLARININ YANINDAYIZ.”

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, yapılan toplantının en büyük amacının Türkiye’de 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı ve Adaylarına destek vermek olduğunu söyledi.

Ukrayna’daki savaş bölgelerinde aç, susuz ve perişan halde olan Ahıskalı Türklerin Türkiye’ye getirilmesi, onların oldukça güzel koşullarda yerleşim yerlerine yerleştirilmesi ve tüm bu çalışmaların mimarının Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Büyük Türk milleti olduğunu söyledi.

“Milletimiz adından bize bu zor durumumuzda destek olan herkese sonsuz teşekkürlerimizi bildiriyoruz. Biz bu yapılanları hiçbir zaman unutmayız. Tüm bu iyiliklerin karşılığında biz de iyilik yapacak, Türkiye’de örnek bir vatandaş bilinci ile yaşayacak, 31 Mart yerel seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Adaylarının yanında yer alacağız. Bu da bir nevi onlara teşekkürümüz olacak.”

“TÜRKİYE TÜM MÜSLÜMANLAR VE TÜRK DÜNYASI İÇİN BİR UMUTTUR. TÜRKİYE GÜÇLÜ OLURSA BİZ DE GÜÇLÜ OLURUZ.”

“20 mart 2015 tarihi bir gün idi. Sayın Cumhurbaşkanımızın Ukrayna’nın başkenti Kiyev’e gidişi ve bizim de orada bulunarak, yerinde araştırmalar yaparak, Ahıskalı kardeşlerimizin savaş bölgelerindeki durumları ile ilgili kendisine geniş bilgi vermemiz perişan halde yaşayan insanlarımızın Türkiye’ye getirilmesi ile sonuçlandı. Türkiye Devleti tüm dünyadaki hem Türk topluluklarına hem de Müslümanlara sahip çıkıyor. Buna kimse itiraz edemez. Ama DATÜB’ün girişimleriyle Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Ahıskalı Türklerin Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’a ve Bitlis’e yerleştirilmesi oldukça büyük bir çalışmanın ve Ahıskalı Türklere olan güven ve sevginin neticesidir. Şimdi de Ahıskalı kardeşlerimizin istisnai vatandaşlık alma süreçleri devam etmektedir. Tüm bu çalışmalar Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yapıldı. Biz Ahıskalılar, helal ile haramı ayırt edebilen özel bir topluluğuz. Biz hiçbir zaman hainlik etmedik. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyerek, mert ve yiğit davranışlarımızla saygı, sevgi kazandık. Biz yerel seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Adaylarını destekleyerek ona olan vefa borcumuzu yerine getireceğiz. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Türkiye’deki DATÜB İl ve İlçe Temsilciliklerinin Başkanları olarak sizlerin yerel seçimler ile ilgili verimli çalışmalar yaparak Ak Parti Adaylarına seçim kampanyalarında destek vermenizi, vatandaşlığı almış kardeşlerimizin de sandığa gittikleri zaman yine aynı şekilde destek vermelerini istiyorum.Allah Türkiye’mizi daim güçlü kılsın. Türkiye tüm Müslümanlar ve Türk dünyası için bir umuttur.Türkiye güçlü olursa bizler de güçlü oluruz.”

“DATÜB ARTIK AVRUPA KONSEYİNDE SAYGIYLA KARŞILANAN BİR ÜYE KURULUŞTUR.”

DATÜB’ün 2017 yılında yapılan Genel Kurulu’ndan bugüne kadar olan süre içerisinde oldukça başarılı faaliyet yürüttüğünü söyleyen ZiyatdinKassanov, bu faaliyetler içerisinde DATÜB Avrupa Temsilciliği’nin verimli çalışmaları sonucu DATÜB’ün Avrupa Konseyi Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı (INGO) üyeliğine kabul edildiğini bildirdi. Avrupa Konseyi Kış Oturumu’na çerçevesinde Strasburg’da bir takım görüşmeler yaptıklarını söyleyen Kassanov, “Bizim bu ziyaretimizde bizi sıradan birileri olarak karşılamadılar. INGO üyesi olmamızdan dolayı bize ayrı bir muamele ederek, ona göre de saygı gösterdiler. Tüm bunların neticesinde Avrupa Konseyi’nde bize sunulan imkanlar ile gerekli görüşmelerimizi yaptık.” dedi

Avrupa Konseyi’nde yapılan tüm görüşmelerden Ahıskalıların net istek ve taleplerinin ortaya konulduğunu belirten Ziyatdin Kassanov, bugüne kadar Gürcistan devleti tarafından kabul edilen geri dönüş yasasının Ahıskalıların geri dönüşüne hizmet etmediğini, ayrımcı politikanın bir sonucu olarak kabul edildiğini ifade etti. Gürcü Heyeti ile yapılan görüşmede, “Neden diğer etnik gürcülere yönelik de böyle bir yasa kabul etmediniz. Onların vatandaşlık ve diğer işlemleri için özel muamele gösterilirken biz Ahıskalılara farklı tavır sergiliyorsunuz halbuki, Türk olarak sürgün edildiğimiz öz yurdumuza dönmemiz için etnik gürcülere davrandığınız şekilde davranmanız gerekir” dediğini aktardı.

“EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE GÜRCİSTAN DEVLET YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞEREK SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ HUSUSUNDA YENİ YOL HARİTASI BELİRLEYECEĞİZ.”

Yasada belirtilen süre ve diğer şartlar doğrultusunda geri dönüşün mümkün olmayacağını aktardığını bildiren Kassanov, Ahıskalıların büyük bir haksızlık ile vatanlarından sürgün edildiğini, şartsız ve sorgusuz bir şekilde geri dönüşün sağlanması için Gürcistan devletinin bu doğrultuda gerekli çalışmaları yapması gerektiğini söyledi. Bu yönde yapılacak çalışmaları takip edecek bir komisyon kurduklarını söyleyen DATÜB Genel Başkanı Kassanov, Avrupa Konseyi’nde yapılan görüşmelerde Genel Sekreter’den ilk olarak Ahıskalı Türklerin Gürcistan’a geri dönüş süreci ile ilgili adımların atılması ve hızlandırılması amacıyla Gürcistan Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ilgili Bakanlar ile görüşme talep ettiklerini söyledi.

Ayrıca Avrupa Konseyi’nde Gürcistan heyeti ile yapılan görüşmede en büyük taleplerinden biri de geri dönüş süreci ile ilgili çalışmalar yapmak için kurulan göç komisyonunun Gürcistan'ın bu çalışmalarda sorumlu olacak komisyonu ile görüşerek çalışmaları birlikte yürütmeleri oldu. Bu çalışmaların daha etkili bir şekilde yapılabilmesi için yeni bir yasanın kabul edilmesinin daha verimli olabileceği hususunda da taleplerini aktardığını söyleyen Kassanov, Ahıskalı Türklerin elbette hepsinin Gürcistan'a geri dönmeyeceğini, fakat hakların iadesi ve geri dönecek Ahıskalıların hakkettikleri şartlarda yaşamaları çerçevesinde çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

“VATANLARINA DÖNEMEYEN TEK TOPLUM AHISKALILARDIR.”

“Sovyetler Birliği döneminde onlarla halklar özbeöz yurtlarından sürgüne maruz kaldı. Onların hepsi vatanlarına geri döndü. Fakat vatanlarına dönemeyen tek halk biziz. Biz de bu davanın peşindeyiz. Bunun için çalışıyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gürcistan’da gönüllü şekilde göç eden insanlarımıza evler alınmasına destek sağladık. Önümüzdeki yıl sayısını artırmayı planladığımız Tiflis, Ahıska ve Batum’daki üniversitelerde YTB desteğiyle okuttuğumuz öğrencilerimiz de gelecekte Ahıska’ya yerleşen halkımız ile devlet arasında bir köprü olacaklar. Biz DATÜB olarak Gürcistan’daki Türkiye Cumhuriyeti kurumları ve diplomatik temsilcilikleri ile oldukça sık ilişki içerisindeyiz. Ahıskalı halkımıza yönelik çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

“Vatana dönüş, Ahıskalıların yaşadıkları ülkelerde desteklenmesi ve Ahıskalı gençlerin eğitimi gibi bu üç alanın DATÜB’ün en stratejik çalışma alanları olduğunu, bugüne kadar yüzlerle Ahıskalı Gence Üniversite eğitimi almasına destekte bulunduklarını söyleyen Kassanov, gerek özel okullardaki eğitim masraflarını karşılayarak gerekse de özel burs imkanı sağlayarak onları hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını, sadece geçen yıl içerisinde DATÜB’ün girişimiyle Uludağ Üniversitesi’ne 250’ye yakın Ahıskalı öğrencinin yerleştirildiğini söyledi.

DATÜB Gençlik Kolları’nın faaliyetine de değinen Genel Başkan Ziyatdin Kassanov, DATÜB Gençlik Kollarının kısa süre içerisinde oldukça büyük çalışmalar yaptığını söyledi.

2019 yılı hem de Ahıskalı Türklerin tarihi vatan Ahıska’dan sürgün edilmesinin 75 yılı dolayısıyla Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile ortak bir şekilde sürgünü anma programı düzenleyeceklerini ve bu etkinliğe programı müsait olursa Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımının beklendiğini bildirdi. Bundan ilave sürgünü anma programlarının DATÜB temsilciliklerinin oldukları ülkelerde de yapılacağını ve en büyük maksadın sürgüne ve Ahıskalıların vatana geri dönüşüne dikkat çekmek olduğunu söyledi.

Ahıskalı Türklerin birlik ve beraberliğe, hele bu dönemlerde daha çok ihtiyacı olduğunu, eğer birlik olmazsa büyük mesajların da verilmesinin mümkün olamayacağını ifade eden Kassanov, bugün gelinen noktada bu birliği sağlamış olduklarını ve gelecekte daha da güçlendireceklerini aktardı.

“HOCALI SOYKIRIMINI UNUTMAMALIYIZ VE BUNU EN ÜST ULUSLARARASI PLATFORMLARA TAŞIMALIYIZ.”

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov konuşmasında 26 şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından günahsız insanlara karşı yapılan Hocalı Soykırımı’nın 27 yılını da unutmadı ve tüm Ahıskalı Türkler adından kınadı.

“Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşmiş Milletler (BM) ve bütün dünyadaki kurum ve kuruluşlara bu soykırımın ne kadar büyük ne kadar vahşi olduğunu göstermemiz lazım. Avrupa ve Amerika bu konuda bizlere karşı çifte standart uygulamamalıdır. Bir taraftan görse de diğer taraftan görmezden gelmektedir. 1989 yılında Özbekistan’da Fergana olayları sonucu Azerbaycan’a göç eden Ahıskalı Türklerin bir kısmı da Hocalı kasabasına yerleştirilmişti. Ermenilerin Hocalı’da dünyada eşi benzeri görülmemiş soykırım yapması sonucu onlarla Ahıskalı şehit oldu, esir düştü ve bir çoğu da kayboldu. Kaybolan soydaşlarımızın hayatlarından bugüne kadar bir haber alınamamıştır. Ahıskalı Türkler genellikle Türk coğrafyasına yayıldıkları için nerede bir olay olursa Ahıskalılar da o olayların içerisinde kalmaktadır. Dolayısıyla tüm Türk dünyasının sorunu Ahıskalıların da sorunudur. Ahıskalı Türkler her zaman Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında olmuştur bundan sonra da olmaya devam edecektir. Tarihin en acı sayfasından biri olan Hocalı Soykırımı’nı asla ve asla unutmayacak, elimizden geldiği kadar bu soykırımın dünyaya tanıtılması ve uluslararası platformlarda dile getirilmesi için maddi ve manevi olarak destek olacağız. Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Yönetim Kurulu Başkanı olarak hem Yönetim Kurulu üyeleri adından hem de tüm Ahıskalı Türkler adından Hocalı Soykırımını kınıyor, bu soykırımı yapanların en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ediyoruz.”

“MİLLETİMİZİN HAKLI DAVASINDA BAŞARILI OLACAĞIZ.”

Konuşmasında tüm Ahıskalılara seslenen Ziyatdin Kassanov, “Bütün Ahıskalılar benim canım, kanım ve kardeşimdir. Eğer biz gerçekten milletimizin birliğini istiyorsak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulan DATÜB’e destek olmalıyız. Bugün Türkiye’de ve Ahıskalıların toplum halde yaşadıkları ülkelerde kurulan temsilcilikler ile çalışmalar daha da hızlandırılacak. Çünkü bundan önce DATÜB ile ortak faaliyet gösteren dernekler bazen temsilcilik olduklarını kabul ediyor, bazen de bağımsız dernek olduklarını söylüyorlardı. DATÜB çatısı altında faaliyet gösteren herkes için DATÜB kriterleri öncelikli olmalıdır ve herkes bunlara amel etmelidir. Bugün açtığımız temsilcilikleri DATÜB kurulduğunda da açabilirdik. Fakat sabırla bekledik ama bu şekilde devam edemeyeceğimizi kararlaştırdık. Biz de tüm bunlara son koyarak kendi temsilciliklerinizi açarak bu belirsizliğe son noktayı koyduk.Benim arkamda DATÜB’ü destekleyen milletim var. Kimse bizim sabrımızı zorlamasın. Biz gerektiği zaman gereken cevabı veririz. Yaptığımız çalışmalarla her zaman yüzümüz ak bir şekilde insanlarımızın içine çıkabiliyoruz. Bundan sonra da çalışmalarımızı hızlandırarak devam edecek, milletimizin haklı davasında başarılı olacağız.” dedi.

Toplantı DATÜB Türkiye ve diğer ülke temsilciliklerinin faaliyet raporlarının sunumu ile devam etti.