DATÜB Sivil Toplum Kuruluşları Göç İstişare Toplantısı

DATÜB, Göç İdaresi Başkanlığı organizasyonunda İstanbul’da düzenlenen "Sivil Toplum Kuruluşları Göç İstişare Toplantısı"na katıldı.

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, T.C. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla İstanbul’da 13 Ocak 2022 tarihinde Göç İdaresi Başkanlığı organizasyonunda düzenlenen “Sivil Toplum Kuruluşları Göç İstişare Toplantısı”na katıldı.
Vilayetler Evi'ndeki toplantıya İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü, Vali Yardımcısı, İl Jandama Komutanı, İl emniyet müdürü ile değişik alanlarda hizmet veren STK temsilcileri katıldı.
İstişare toplantısında, Göç İdaresi Başkanlığı’nın çalışmaları detaylı sunumla anlatılırken, Türkiye’nin göç politikası hakkında katılımcıların fikir ve talepleri dinlenildi.
Toplantıda konuşma yapan DATÜB Genel Sekreteri Uçar, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un selamlarını ileterek, DATÜB olarak Ahıskalı Türklere yönelik yapılan çalışmalarla ilgili kısa bilgi verdi.
Türkiye’ye gelen Ahıskalı Türklerin ikamet izinleri ile istisnai vatandaşlıkta gelinen son durum ve arşiv araştırmasında bekleyen birkaç dosya ile ilgili yardımcı olunması konusunda halkımızın taleplerini iletti.
Toplantı sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kazakistan’da bulunan Genel Başkanımız Ziyatdin Kassanov'un durumunu, her hangi bir sıkıntı olup olmadığını sorarak, Almatı ve Kazakistan genelinde yaşayan Ahıskalı Türklerin durumları ile ilgili bilgi alıp Başkanımıza selamını iletmiştir.
İlgi alaka ve yapılan çalışmalarda desteklerinden ötürü Sayın Bakanımıza ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.
DATÜB Genel Merkezi