​DATÜB Organizasyonu ile Ahıska Türkü İmamları Ankara'da Hizmetiçi Eğitim Kursuna Alındı

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Tarafından organize edilen, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Rusya bölgelerden toplam 24 Ahıska Türkü imamımız iki aylık süre ile Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığı Rıfat Börekçi Eğitim Merkezinde hizmet içi eğitim kursuna kabul edildi.

16 Mart 2017 tarihinde kursa başlayan İmamlarımıza eğitim merkezinde03 Nisan 2017 tarihinde olarak ziyarette bulunduk.

DATÜB Genel sekreteri Fuat UÇAR ziyaret esnasında, görüştüğü Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Bodur, Ahıska Türkü İmamlarımızı Türkiye’de ve eğitim merkezimizde görmekten çok memnun olduğumuzu dile getiren BODUR, bu iki ay içerisinde verimli bir bilgi tazeleme ve din hizmeti sunma konusunda güzel şeyler öğrenileceğine inanıyorum ve bu eğitim döneminin hayırlı olmasını diliyorum ifadesinde bulundu.

Daha sonra söz alan Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel sekreteri Fuat UÇAR bizler DATÜB Olarak Dünya'nın değişik ülkelerinde yaşayan Ahıska Türkü halkımızın problemlerine yardımcı olmak için çalışmalar yapmaktayız. En son Ukrayna’ da sıkıntılı bölgede yaşayan Ahıskalı kardeşlerimizden 677 aileyi Türkiye’ye getirme konusunda çalışmalarımızın sonuna geldik. İnşallah Mayıs ayı içerisinde son etapla bu göçü tamamlayacağız. Bu çalışmamızda desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Değerli Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunarız.

Genel Başkanımız Ziyatdin KASSANOV’un selamlarını iletmek isterim. DATÜB olarak eğitim konusuna son derece önem vermekteyiz. Bunun içinde İmamlarımızın bilgilerini yenileme, halkımıza daha güzel din hizmeti sunmaları için bu programları yapıyoruz. Bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz inşallah. Sizler seçilmiş insanlarsınız. Böyle bir Eğitim Merkezinde eğitim görmenin kıymetini bilerek, verilen her bilgiyi not ederek, gittiğiniz Ülkelerde milletimize daha verimli din hizmeti sunmada önemli fayda sağlayacaktır. Bu güzel hizmeti bizlere sunan Diyanet İşleri Başkanlığı’na Diyanet Vakfına, Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa BODUR’a, Eğitim merkezi Şube Müdürü Sedat KOCAGİL’e Eğitim görevlilerine şükranlarımızı bildiririz. Bu eğitim hizmetinin hayırlı olmasını diler, emeği geçenlere tekrar teşekkür ederiz. Günün anısına Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa BODUR’a DATÜB plaketi takdiminden sonra, görüşme sona ermiştir.