DATÜB olarak Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu programına katıldık

9-12 Ekim 2022 tarihleri arasında AK Parti Genel Başkanvekili ve TDT Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım'ın himayelerinde, Türk Devletler Teşkilatının Aksakallılar Konseyi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu programı başladı.

Erzincan Üniversitenin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi Türkistan Salonu'nda düzenlenen programın açılışında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sempozyum için gönderdiği kutlama mesajı okundu.

Türk Dünyası’nın dil, tarih, kültür, sanat, eğitim, enerji, diaspora, ticaret, coğrafya, sosyoloji, halkbilimi, antropoloji, turizm, uluslararası ilişkiler, ekonomi, belediyecilik, ilahiyat, kamu idaresi, hukuk, ulaştırma ve haberleşme gibi birçok alanda bilimsel araştırmalara ortak bir zemin oluşturmak için tertip edilen sempozyuma Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar Ahıskalı Türkleri temsilen programa katıldı.

10 Ekim 2022 tarihinde yapılan açılış programında Ahıskalı Türklerin giyim ve yemek kültürünün de tanıtıldığı stand açıldı. DATÜB tarafından organize edilen standa ilgi yoğun oldu.

Program hakkında bilgi veren Genel Sekreter Uçar, “Son Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım standımızı ziyaret etti. Kendisiyle yaptığımız görüşmemizde DATÜB Genel Başkanımız Ziyatdin Kassanov’un selamlarını kendisine ileterek, Genel Başkanımız Sn. Ziyatdin Kassanov’un Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Astana ziyaretine katılacağı için sempozyuma gelemeyeceğini bildirdik. Binali Bey’e Üzümlü’de yaşayan Ahıskalı Türkler hakkında bilgi verdim. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a da standımızı ziyareti sırasında Ahıskalı Türkler ile ilgili bilgi verdim. Daha sonra ise T.C. Bakü Büyükelçimiz Sn. Doç. Dr. Cahit Bağcı standımızı ziyaret etti. Oldukça memnun oldular. Biz bu gibi organizasyonların düzenlenmesine katkı sağlayarak ve bizzat katılım sağlayarak Ahıskalı Türkleri en iyi şekilde temsil etmeyi amaçlıyoruz.

11 Ekim 2022 tarihinde ise DATÜB Genel Başkan Yardımcısı Sn. İsmail Mamet Bey “Türk Dünyasında Ahıskalı Türkler” isimli konuşma yapacaktır.

Hedefimiz bize yakışan bir şekilde böyle önemli organizasyonlarda yer almak, Ahıskalı Türklerin sesi olmak, tanıtmak, birliğimizi her zaman önde tutmaktır. Bu program için Ahıskalı Türklerin giyim ve mutfak kültürünü ortaya koyan standin hazırlanmasında emek sarfeden Dünya Ahıska Türkleri Birliği - DATÜB Erzincan Temsilciliği yetkilileri Vahit Beye, Elmira, Gulmira hanımlara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bıkmadan, yorulmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumunun düzenleme komitesine teşekkür ediyor, katılımcılara ise başarılar diliyorum. ” dedi.