DATÜB Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürünü Makamında Ziyaret Etti

13 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan GÜNER, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür yardımcısı Hüseyin Engin SARIİBRAHİM, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah AYAZ ile ortak bir görüşme gerçekleşti.

Görüşmede, İstisnai vatandaşlık ile ilgili gelinen son durum, evrakların temini konusundaki aksaklıkların giderilmesi için kolaylık sağlanması aynı zamanda Konsoloslukların daha hızlı işlem yapmaları konusunda ilgili Bakanlığımızın yardımcı olmasını talep ettik.

Hazır olan dosyalar hızlı bir şekilde güvenlik soruşturmasına gönderildiğini söyleyen Abdullah AYAZ “Yılbaşına kadar bir grup Ahıska Türkü T.C. kimliğine kavuşacaktır ” ifadesinde bulundu.
2. Listede ismi çıkmayanların DATÜB tarafından bir liste oluşturarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne gönderilecektir. Bu şekilde sistemde ismi çıkmayanların vatandaşlık listesine eklenmesi konusunda anlaşma sağlanmıştır.

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un Göç İdaresi Genel Müdürü ile yaptığı görüşmedeki önemli taleplerinden biri 31 Aralık 2017 tarihinden sonra Türkiye’ye giriş yapanlar için Uzun dönem ikamet izni hakkı verilmesi ile Ahıskalı Türkler Türkiye’ye giriş yaptığında bir defaya mahsus Uzun dönem ikamet izni alarak rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.