​DATÜB İstanbul’da ki Ahıska Türklerle iftar sofrasında bir araya geldi

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) İstanbul’da yaşayan Ahıskalılar için iftar yemeği verdi.

12.06.2016 pazar günü İstanbul Fatih Çatladıkapı sosyal tesislerde gerçekleşen İftar programına; İstanbul’da yaşayan yaklaşık iki yüz Ahıskalı katıldı
Ayrıca programa Gebze’deki Ahıska Türkleriyle Ajans Ahıska yetkililerinden de katılanlar oldu.
İftar öncesi DATÜB Genel Sekreteri Fuat UÇAR davetlilere hoşgeldiniz diyerek Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin KASSANOV’un bu iftar yemeğine programının yoğunluğu nedeniyle katılamadığı için selamlarını ileterek, kısa açıklamalarda bulundu. Programa katılan davetlilere teşekkür ederek bu programın DATÜB ile İstanbul da yaşayan halkımız arasında dayanışma ve kaynaşmaya vesile olmasını diledi. Ayrıca programa büyük katkı veren İsmihan KASSANOV’a teşekkür ediyoruz.

DATÜB’ün faaliyetleri hakkında konuklara bilgi veren Fuat Uçar: Yakın zamanda Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen Ahıska Türkleri hakkında bilgi verdi.
Şu ana kadar kaç ailenin geldiğini ve bundan sonra Ukrayna’dan gelecek aileler hakkında bilgi verdi.
DATÜB’ün daha önce duyurmuş olduğu 22 bin 257 Ahıska Türkünün vatandaşlığı hakkında bilgi veren Fuat Uçar Bu kişilerin vatandaşlığa geçirilmesi için son sürece gelindiğini, işlemlerin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlükler arasında ortaklaşa teknik çalışma yaptıklarını söyledi.
Türkiye’ye gelen Ahıska Türklerinin bundan sonra oturma izinleri konusunda sıkıntı yaşamamaları için bir proje geliştirdiklerini yakın bir zaman sonra Türkiye’ye gelen Ahıska Türklerinin sıkıntı yaşamadan Türkiye’de oturma izni alabileceklerini söyledi.
İftar saatinden önce Kuran Tilaveti gerçekleşti, dualar edildi. Konuklardan da teşekkür konuşması yapanlar oldu. Konuşmalarında DATÜB’ün çalışmalarından son derece memnun olduklarını,
“DATÜB bizim sesimiz olup, bütün dünyaya bizleri tanıtmıştır” ifadesini kullanmışlardır.Samimi bir şekilde geçen İftar programı Katılımcılar tarafından takdirle karşılandı.

Programımıza teşriflerinden dolayı halkımıza şükranlarımızı bildiririz…