​DATÜB Heyeti, YÖK'te Ahıskalı Türk Doktorların Durumunu Görüştü

17 Ocak 2020 tarihinde Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Agara ve Ahıskalı doktorları temsilen Ankara’dan Dr. Maksut Musa, Bursa’dan ise Tamim Alihanoğlu'dan oluşan DATÜB Heyeti, Yüksek Öğretim Kurulu Denklik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necip Camuşcu ile görüştü

Türkiye'de ikamet eden doktorların denklik sorunlarının çözümü ile ilgili yapılan görüşmede, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, Ahıska Türkleri ve DATÜB'ün yurtiçi ve yurtdışı faaliyetleri ile ilgili bilgi vererek, Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin Kassanov'un selamlarını iletti.

Türkiye İcra Komitesi Başkan Yardımcısı İbrahim Agara, 200’den fazla doktorlarımızın sıkıntılarını dile getirerek, doktorların diploma denklikleri yapılmadığı için mağdur durumda olduklarını, bir an önce çözülmesi talebinde bulundu.

DATÜB Heyetinin YÖK'te gerçekleştirdiği görüşme ile ilgili açıklamada bulunan Genel Sekreter Fuat Uçar şunları ifade etti.

"YÖK Başkanvekili Sayın Rahmi Er ile Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin Kassanov başkanlığındaki heyetimiz arasında yapılan son görüşmemizde Türkiye’de ikamet eden Ahıskalı doktorların diplomalarının denkliği için yapılması gerekenler istişare edilmiş, diplomalarının denkliğinin verilemsi için kolaylık sağlanacağı belirtilerek, 30 kişilik ilk liste tarafımızdan YÖK’e gönderilmişti.

Bugün ki görüşmemizde ise bu çalışmanın gecikmesinin nedenini gündeme getirdik. Samimi bir şekilde sorunları dinleyen Denklik Bölüm Başkanı Sayın Camuşcu, konuyla ilgili Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile anlaşma yaptıklarını, en kısa zamanda ilk Ahıskalı doktor grubunu davet ederek yapılandırılmış Klinik Sınavına (Genel Pratik Bilgisine Dayananan Sınav) tabi tutularak, 6 ay kurs gördükten sonra kendilerine denklik verileceğini ifade etti.

-1997 yılı öncesi mezun olan Ahıskalı doktorlarımız için ise, yine "Yapılandırılmış Klinik Sınavınına” tabi tutularak 6 aylık staj görmeden denklik alacaklarını bildirdi.

-Bundan başka, Diş hekimleri ile ilgili liste de tarafımızdan hazırlanarak YÖK'e gönderilmesi istenildi. Onların da aynı statüye tabi tutularak denkliklerinin verileceği bildirildi.

YÖK’teki bu görüşmemize istinaden ümit ediyoruz ki, bu görüşme olumlu sonuç verecek, doktorlarımızın ve ailelerinin yüzü en kısa zamanda gülecektir.

Bu sorunun çözümü için uzun zamandır girişimlerde bulunan DATÜB olarak bizi de ziyadesiyle mutlu edecektir."

Yükseköğretim Kurulu'nda, diploma denkliği konusunda izlenmesi gerek yol haritası üzerinde anlaşmanın sağlandığı samimi bir ortamda yapılan görüşmeler sonrası birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bizleri oldukça yoğun programına rağmen kabul eden ve sorunların çözümü noktasında desteğini esirgemeyen YÖK Başkanlığına şükranlarımızı sunarız.

#DATÜB
#GelecekİçinBirlikOlalım