DATÜB Heyeti, T.C Bakü Büyükelçisi Doç.Dr.Cahit Bağcı’yı Makamında Ziyaret Etti

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, Milli Kahraman İskender Aznaurov’un kıymetli eşi Gülhanım Aznaurova, DATÜB Gençlik Kolları Azerbaycan Temsilcisi Kenan İbrahimli ve DATÜB Basın Sorumlusu Mevlüt Işık’tan oluşan DATÜB Heyeti 28 Eylül 2021 tarihinde, T.C Bakü Büyükelçisi Doç.Dr.Cahit Bağcı’yı ziyaret etti.

DATÜB heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükelçi Bağcı, “Bugün sizlerin burada olması oldukça önemlidir. Ahıskalı Türkler olarak Azerbaycanlı kardeşlerimizin, vatan uğrunda canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizin ve gazi ailelerimizin yanında olduğunuzu gösteriyorsunuz. Böyle önemli bir tarihte, Azerbaycan’ın kahraman şehitlerini Anım Günü’nde Azerbaycan’da bulunmak, Şuşa’yı ziyaret etmek, birlik beraberliğimize en güzel örnektir. Ahıskalı Türkleri uzun yıllardan beri tanıyorum. Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalı Türklerin birlik beraberlik içerisinde daha nice güzel çalışmalara imza atmalarını yürekten temenni ediyorum. Ahıskalı Türkler onurlu bir Türk toplumu. Ziyatdin Bey’in bu kapsamda yapılan faaliyetlerde emeği oldukça büyük. Nereye gitsem Ahıskalı Türkleri buluyorum. Geçmişte yaşanan zorlukları göz önünde bulundurarak daha güçlü, istikrarlı bir gelecek inşa etme yolunda hep birlikte çalışmalıyız. Biz sizleri seviyoruz. Bakü’de sizlerin değerli çalışmalarınıza katkı sağlayacak desteği vermeye hazırız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak her zaman yanınızdayız.” Dedi.

Yapılan görüşmede DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, Büyükelçi Bağcı’ya kendilerine zaman ayırmasından dolayı teşekkür ederek, DATÜB heyeti olarak özel izinle DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov Başkanlığında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından “Kültür Başkenti” ilan edilen Şuşa’yı ziyaret ettiklerini, Ahıskalı Türklerin Birinci Karabağ Savaşı’nda olduğu gibi İkinci Karabağ Savaşı’nda da Azerbaycan’ın yanında olduğunu, 9 şehit verdiklerini belirtti.

Uçar, dünyanın 9 ülkesinde bulunan temsilcilik ofisleri ile faaliyetlerini sürdüren DATÜB’ün zor zamanlarda her zaman Azerbaycan devletinin ve milletinin yanında olduğunu, gerek Azerbaycan’ın Karabağ’daki Büyük Vatan Savaşı’ndan önce, gerek savaş sırasında gerekse de savaştan sonra DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un Azerbaycan’ı ziyarete geldiğini ve Ahıskalı Türkler olarak hiçbir zaman desteklerini esirgemediklerini bildirdi.

DATÜB’ün Türkiye ve Temsilcilik ofislerinin bulunduğu ülkelerdeki faaliyetleri hakkında da Büyükelçi Bağcı’ya bilgi veren Uçar, “Vatan Ahıska’ya dönmek için gerekli çalışmaları yapmak bizim en öncü faaliyet alanımızdır. Fakat bu yolda milletimizin var olan birlik beraberliğini daha da güçlendirmemiz gerekiyor. Bu anlamda DATÜB olarak atılacak adımları her zaman attık, atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Faaliyetlerimizde gençlerimizi daha da ön plana çıkarmaya gayret ediyoruz. Bize güçlü birlik gerek. DATÜB olarak bu birliği sağlama ve daha da güçlendirme en temel hedeflerimizdendir. DATÜB’ün diğer amaçları da Ahıskalı Türk gençlerimizin iyi bir eğitim alması, sportif faaliyette bulunmaları, milletimizin yaşadıkları ülkelerde başarılı olması, onların desteklenmesidir.” Dedi.

Yapılan görüşmede Genel Sekreteri Fuat Uçar, Genel Başkan Ziyatdin Kassanov’un, Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesini önemli ölçüde etkileyen sel felaketinden zarar gören vatandaşlarımız için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) 1 milyon tl bağışta bulunduğunu, aynı zamanda Ahıskalı Türkler olarak ta Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde meydana gelen orman yangınlarının yaralarının sarılması, ormanların yeniden yeşertilmesi için 100 bin fidan kampanyası başlattıklarını, DATÜB ve Ahıskalı Türkler olarak hatıra ormanı oluşturacaklarını bildirdi.

Oldukça samimi bir ortamda geçen görüşme sonrası birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

#Azerbaycan #Ahıska #Türkiye #DATÜB