DATÜB Gürcistan'da Yaşayan Ahıskalılar için III Etap Olarak Dikiş Makinesi Dağıttı

30.09.2016 tarihinde DATÜB Gürcistan Temsilciliği Ofisinde Dünya Ahıska Türkleri Birliği ve Tika tarafından Ahıskalılar ile toplantı gerçekleşti.

Toplantıya Gürcistan'ın Samtredia, Gori ve Tifliste yaşayan ahıskalılar katıldılar. Toplantının amacı ise dikiş makine almayan Ahıskalılara dikiş makinelerin dağıtılmasıydı.

DATÜB ve TİKA 25.12-2015 yılında I –ci etap olarak Ahıskalılara 40 adet dikiş makine dağıttı. II-etap ise 13.01-2016 y. dağıtıldı. III-cü etap olarak 30.09.2016 y. 40 adet Dikiş makine Ahıskalı aileler için dağıtıldı.

DATÜB Gürcistan Temsilcisi Sayın İsmail Bey Ahıskalılara şu sözleri söyledi, ilk önce dikiş makineniz hayırlı olsun, biz sizlere verdiğimiz sözleri yavaş yavaş adım adım olarak yerine getiriyoruz. İnşallah sizlerde bugün alacağınız dikiş makinelerle hepiniz bir iş kurarsınız yada bir kurumla anlaşarak evinizde sipariş alarak, hediye aldığınız dikiş makinelerle gelir kazanabilirsiniz. Mükemmel olanı ise bir atölye kurup kendi işinizi kendiniz yapabilirsiniz, bu hepsinden daha iyi olacağını ifade etti.

İsmail beyden sonra TİKA Başkanı sayın Hüseyin ŞANLI Ahıskalıları selamlayarak, ardından dikiş makinaların hayırlı olmasını diledi ve söze başladı. Sayın Hüseyin bey, İsmail beyin dediği gibi bu dikiş makinelerle kendi işinizi kurabilirsiniz yada evinizde siparişler alarak gelir elde edebilirsiniz , bu proje uzun ömürlü olması için sizlerin bir kooperatif kurmanız daha iyi olacaktır dedi ve bunun için bizde elimizden gelen yardımı esirgemeyiz, yeter ki sizler aldığınız dikiş makineleri kullanarak gelir kazanabilesiniz diye konuştu.

Sayın Hüseyin bey, başka bir konuda da istediğiniz birşey varsa bizimle paylaşabilirsiniz ve bizde yardımcı oluruz dedi. Toplantıya katılan Ahıskalıların çoğu köylerde yaşadığı için ve gelirlerini topraktan ve hayvancılıktan kazandıkları için yaşadığı köylerinde sere ve ferma yapılması ile ilgili ricada bulundular.

TİKA Başkanı sayın Hüseyin bey bu konuyu değerlendireceklerinin sözünü verdi.

Son olarak Sayın İsmail bey TİKA Başkanına yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkürlerini bildirdi ve Ahıskalı halkımıza yeni dikiş makinelerin hayırlı olmasını diledi.

DATÜB Gürcistan Temsilciliği.

5.10.2016.

Tiflis.