DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar Hitit Üniversitesini Ziyaret Etti

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar ziyaret etti. Ziyarette Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Evkuran, Şerafettin Ahıskalı, İbrahim Ahıskalı, Av. Ali Beyaz ve İhya Çataldağ da hazır bulundu.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, Genel Başkan Ziyatdin Kassanov’un selamlarını ve Ahıska Türkleri ile ilgili çalışmalarından dolayı teşekkürlerini iletti. Bundan sonra da ortak konular üzerinde birlikte çalışmalar yapma isteklerini vurgulayan Uçar, yakın bir geçmişte Üniversitemiz tarafından düzenlenen Ahıska Türkleri konulu uluslararası sempozyumun yankılarının hala sürdüğünü, bu sayede Çorum’un ve Hitit Üniversitesinin oldukça olumlu bir izlenime sahip olduğunu söyledi.

Toplantıda, ülkemiz dışında yaşayan Ahıska Türklerinin lisans ve lisansüstü iş birliği ve Ahıska Derneği kurulması ile ilgili konular hakkında görüşmeler yapıldı. Kurulacak olan derneğin alt yapı ve prosedür ile ilgili ihtiyaçları, izlenmesi gereken yöntem konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Çorum’da Ahıska Türkleri ile ilgili bir dernek kurma konusunda ilke kararına ve çalışmaların başlatılması hakkında görüş birliğine varıldı.

Fuat Uçar’ın ziyaretlerinden memnuniyet duyduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Üniversitemizdeki yabancı uyruklu öğrenci sayısının her geçen gün arttığını bunda, yapılan tanıtım ve iş birliği çalışmalarının ve düzenlenen uluslararası etkinliklerin büyük rolü olduğunu ifade etti. Yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirilen üniversite tanıtım etkinliklerinin geri dönüşlerine dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, bundan sonra da benzer çalışmalara devam edileceğini söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Ahıska Türkü gençlerin üniversitemizde öğrenim görmelerinden büyük memnuniyet duyacaklarını, bunun için gerekli altyapı ve akademik ortama sahip olduklarını dile getirdi. Bu tür ziyaretlerin özellikle öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliği için gereken anlayış ve heyecanı oluşturacağını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, üniversite ve STK iş birliği ile uluslararası başarılara hep birlikte imza atılacağını söyledi.