​DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov Başkanlığında, Almatı’da Toplantı Düzenlendi

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov başkanlığında, Kazakistan’ın Almatı kentinde, 24 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşen toplantıya; Kazakistan’ın Güney Kazakistan, Karagandı, Jambıl, Kızılorda ve diğer eyaletlerinden misafirler katıldı.

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, yapılan toplantıda, Türkiye tarafından gönderilen tıbbi yardım ile ilgili konuşmasında, “Biz DATÜB olarak 2020 yılında dünyayı etkisi altına alan ve neredeyse hayatı durma noktasına getiren salgın sürecinde de faaliyetimize durmadan devam ettik. Gere Türkiye’de gerekse de yurtdışında yaşayan Ahıskalı Türklere ve yerel vatandaşlara gıda yardımında bulunduk. DATÜB Genel merkezi, Ülke Temsilciliklerimiz özverili çalışmaları ile her zaman örnek faaliyet içerisinde oldular. Genel Sekreterimiz Fuat Uçar, Genel Merkezimiz ve Türkiye Temsilciliklerimiz, Türkiye’de ikamet eden Ahıskalı Türkleri yalnız bırakmadılar. Erzincan’ın Üzümlü, Bitlis’in Ahlat Kaymakamları ve Belediye Başkanları ile daima irtibat kurarak milletimizin sorunlarının çözümü istikametinde faaliyet gösterdiler. Ankara’da görüşmeler yapılırken, Bursa’da milletimize yönelik ücretsiz çalışmalar devam ediyor. DATÜB faaliyetleri Antalya’da, Denizli’de hızlı bir şekilde devam ediyor.
Şimdi ise uzun süren çalışmalarımızın sonucu olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile yaptığımız ortak çalışma ile Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'da eş zamanlı olarak Covid-19'la mücadeleye katkı sağlamak amacıyla Ahıskalı Türklere gönderilen tıbbi malzemeler temsilciliklerimize ulaştı. Covid-19'la mücadele kapsamında çalışmalarımız devam ediyor. Salgından etkilenen ailelerin tespit edilmesi amacıyla bölge valilerimiz, belediyelerimiz ve hastane doktorlarımızla iş birliği içerisinde olarak çalışmalarımızı bu yönde devam ettireceğiz. En kısa zamanda yardım malzemelerinin salgından etkilenen kardeşlerimize ulaştıracağız. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'na ve büyükelçilik görevlilerimize şükranlarımı sunuyorum. Biz anavatandan uzakta olsak ta zor zamanlarımızda Türkiye'nin desteğini hep hissettik.” ifadelerini kullandı.
Toplantıda konuşan Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Kazakistan Temsilciliği Eğitim Komitesi Başkanı ve Talgar Lisesi Müdürü Dildar Badalova, Talgar Lisesi’nin gittikçe Kazakistan’da öncü eğitim kurumlardan biri haline geldiği ve eğitim faaliyetlerine her geçen gün daha fazla katkı sağladığı ile ilgili konuşarak, Türkiye’nin sağlık alanında olduğu gibi eğitim alanında da kardeş ülkeleri her zaman desteklediğini bildirdi.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından her yıl düzenlenen Türkiye Bursları programı kapsamında dünyadan ve özellikle de kardeş ülkelerden olan öğrencilere sağlanan burs imkanları ile binlerce öğrencinin Türkiye’de eğitim aldıklarını, bu öğrenciler içerisinde Ahıskalı Türk öğrencilerin de olduğunu vurguladı.
Herkes konuşur ama DATÜB yapar. DATÜB, artık sadece Ahıskalı Türkleri değil tüm Türk Dünyası’nı kucaklayan bir Uluslararası Bir Kuruluş olma özelliği taşımaktadır. Hayatını Türklüğe, Türk Dünyasına ve Türk milletinin daha parlak bir geleceğine adayan Kazakistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Ziyatdin Kassanov Başkanlığında 10 yılı geride bırakan DATÜB nihai hedefleri doğrultusunda her geçen gün emin adımlarla ilerlerken, dünyayı etkisi altına alan salgın döneminde de faaliyetlerinden geri durmadı, elini taşın altına koydu. GELECEK İÇİN BİRLİK OLALIM sloganı ile yola çıkan DATÜB, her zaman milletimizin yanında olmaya devam edecektir. Çünkü bizi ayakta tutacak olan şey bu birliktir.