DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, ABD Başkanı Biden'in Ermeni Soykırımı İddialarına Karşı Açıklamada Bulundu

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, ABD Başkanı Biden'in ermeni soykırımı iddialarına karşı açıklamada bulundu.

Kassanov açıklamasında,

"ABD Başkanı Biden'in 1915 olayları hakkında, tarihsel gerçeklerden uzak tamamen siyasi çıkar amacı taşıyan ve bölgedeki istikrar ile işbirliğini zedeleyen açıklaması oldukça üzücüdür.

Tarihinde kölelik, sömürgecilik ve toplumları sadece ve sadece kendi çıkarları uğruna kullanma niyeti içerisinde olan ABD'nin diğer devletler ve milletlere yargı dağıtma ve onları mahkum etme girişimi kabuledilebilir bir durum değildir. Bizim tarihimizde şan ve şereften başka birşey bulamazlar. Bu olay mazlumların sığındığı tek liman olan Türkiye tarihinde kara bir leke olmamıştır Soykırım arayanların dönüp kendi geçmişlerine bakmaları yeterli olacaktır.

1915 olayları tarihçiler tarafından derinlemesine incelenmesi gereken bir durum olup, bunun değerlendirmesini ve nihâi sonucunu da siyasiler değil tarihçiler vermelidir.

Çarpıtılmış iddiaları bu şekilde siyasi amaçlar için kullananlar asıl soykırım görmek istiyorsa 1944 yılında haksız şekilde yük vagonlarına doldurularak Orta Asya'ya sürgün sırasında hayatını kaybeden 20 bine yakın Ahıskalı Türke, 1992 yılında Azerbaycan'ın Hocalı kentinte yaşanan soykırıma baksın. Ne yazık ki, üzerinden 29 yıl geçse de Hocalı Soykırımı'nın adaletli bir şekilde değerlendirilmemesinin şahidi oluyoruz.

DATÜB olarak, ABD Başkanı'nın açıklamasını kınarken, siyasi amaçlarla veya "tarihi yeniden yazma" girişimleriyle tarihin çarpıtılmasının ve bunun siyasi baskı için kullanılmasının, bölgemizde barış ve istikrarı engelleyecek devletler ve halklar arasında daha fazla bölücülüğe neden olacağına inanıyoruz.

Bu nedenle, Türkiye'nin tarihçiler tarafından 1915 olaylarını incelemek ve arşivlerini açmak için bir "Ortak Tarih Komisyonu" kurma girişimini destekliyoruz. Bu tarihin gerçeklerini ortaya çıkarmak isteyen herkes için en adil yol olacaktır.