DATÜB faaliyetlerini neden görmezlikten geliyorsunuz?

Değerli Ahıskalı Türk Hemşerilerim,

Son yüzyılda üç defa sürgün ve soykırıma uğramış bir Türk toplumu olarak, 76 yıldır ata yurdumuz Ahıska’ya dönüş ile ilgili milli mücadele vermekteyiz. Geçmişte milli mücadele önderlerinden Enver Odabaşı ve ekibi daha sonra ise “Vatan Cemiyeti” Başkanı Yusuf Serveroğlu ve ekibi bu kutsal davamıza emek verdi. Sovyetler Birliği’nde Türk kelimesinin kullanılması suç iken, her şeyi göze alarak milli mücadelemizi devam ettirdiler. Zamanında, dava önderlerimiz aleyhinde, KGB’nin oyunu ile toplumumuzun bazı kesimleri tarafından yalan yanlış iftiralar atılarak davadan vazgeçirilmek ve itibarsızlaştırmak istenmiştir. Ama tüm bunlara rağmen mücadeleyi sürdüren büyüklerimizin adları, aradan yıllar geçmesine rağmen hala toplumumuz içerisinde saygı, sevgi ve minnet ile anılmaktalar. Allah hepsine rahmet eylesin.

Bugün ise, bu milli mücadeleyi, vatan davasını DATÜB Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin Kassanov ve DATÜB Yönetimimiz tarafından yürütmektedir. Ahıskalı Türklerin haklarının iadesi, tarihi vatan Ahıska’ya göç etmek isteyen kardeşlerimizin göçünü kolaylaştırmak için Gürcistan Devlet yetkilileriyle DATÜB olarak görüşmeler gerçekleştirilmektedir. 2015 yılında DATÜB Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov’un önderliğinde DATÜB tarafından başlatılan bir proje kapsamında Ahıska’ya dönmek isteyen 43 Ahıskalı Türk aileye her bir evin alınması için 10 bin Amerikan doları tutarında maddi destek sağlanmıştır. Bunun yanı sıra DATÜB’ün TİKA ile ortaklaşa uyguladığı projeler kapsamında Gürcistan’a dönen Ahıskalı Türklere yönelik “Tarımsal Kalkınma Projesi” hayata geçirilmiş, bölgede yaşayan Ahıskalı ailelere 150 metrekarelik seralar temin edilmiş olup her bir aileye sezonluk üretimlerini karşılayacak fide ve tohumlar teslim edilmiştir. Bunun yanı sıra Gürcistan’ın Ahıska ve Gori şehirlerinde ikamet eden 45 ailenin evlerinin tadilatı gerçekleştirilmiş, çatı ve pencereleri değiştirilmiş, arı kovanları arılarla birlikte hediye edilmiş, Ahıskalı Türk kadınlar da unutulmamış ve kendilerine dikiş makineleri hibe edilmiştir. DATÜB ve YTB iş birliğinde yine 2015 yılında uygulamaya konulan proje kapsamında 60’tan fazla Ahıskalı öğrencilerin vatanımızda, Ahıska Devlet Üniversitesi’nde eğitim almaları sağlanmıştır.

Diyelim ki, DATÜB'ün Gürcistan’da yaptıkları faaliyetleri görmüyorsunuz ya da görmezden geliyorsunuz. O zaman Türkiye’de 40 bine yakın Ahıskalı Türk kardeşimize ilk defa uzun dönem ikamet izni, 50 bine yakın istisnai vatandaşlık, 700’e yakın ailenin Türkiye’ye iskanlı göçü, ihtiyaç sahibi ailelere maddi ve manevi destek, tanıtım konferansları, Uluslararası sempozyumlar, sürgünü anma programları, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde milletimizin Sn. Cumhurbaşkanımız ile buluşması, Hac programları, imamlarımıza hizmet içi eğitim kursları, gençlere yönelik spor salonu açılışları, halkımıza yerinden hizmet vermek için 10’larca temsilcilik ofisleri ve diğer çalışmaları da mı görmezden geleceksiniz?

Neden hiç bu yapılan hizmetlerden bahsetmiyorsunuz?

Birlik, beraberlik diyorsunuz ama birlikten bahseden kişilere bakıyorum da milletine, vatanına, devletine hayrı olmayan, ülkemizde bir dikili ağacı bulunmayan, bir Ahıskalı Türkün elinden tutup, maddi manevi destekte bulunmayan kişilerdir.

Eskiden, Sovyetler Birliği döneminde, “böl, parçala, yönet” taktiği Ahıskalılar için de uygulanmıştır. Şu an Sovyetler Birliği diye bir şey yok ama bizim birliğimiz neden sizi rahatsız ediyor? Destek vermek yerine neden köstek oluyorsunuz? İftira atmak, yalan söylemek, asılsız söylemler dile getirmek ahlakımıza aykırı, dinimizce günahtır.

DATÜB Genel Başkanımız Ziyatdin Kassanov, DATÜB Genel Kuruluna delege seçimleri ile ilgili en içten ve samimi bir görüş dile getirdi. DATÜB, tüzüğüne göre oldukça başarılı bir şekilde yönetilmektedir. Covid-19 tedbirleri sona erdiğinde ise kongremiz kurallara uygun bir şekilde yapılacaktır. Saltanatlık diye bir şey yok. Sahtekarlık diye de bir şey yok. Tüm bun iftiralar, zamanında DATÜB içerisinde eğer almak isteyip bunu başaramayanların kuruntularından başka bir şey değildir. Karakterleri menfaatlerine göre şekil alan insanlar, hiçbir zaman sahip olamayacakları şeylerin peşinden koşarlar.

Şayet, Ziyatdin Bey'den DATÜB Başkanlığı’nı daha iyi yaparım, daha başarılı olurum diyen varsa Genel Başkanımızın söylediği gibi, buyursun gelsin adaylığını koysun. Fakat şunu unutmasınlar ki, DATÜB Başkanlığına adaylığınızı koymanız için ilk önce DATÜB üyeliği sonra ise delege olmanız gerekiyor. Genel Başkanlığa adaylığını halkımız tarafından seçilmiş 70 delege içerisinden biri koyabilir. Bugüne kadar DATÜB aleyhine konuşup, haksız, yıkıcı eleştiriler getirenler, davamıza ve milletimize yarardan çok zararı dokunanlar bu hayalden vazgeçmelidir. DATÜB'ü yönetmek için hoşgörü, ilim, bilim, yöneticilik vasfı, gönül zenginliği, müsait zaman ister. Daha da önemlisi vatan, millet ve insan sevgisi ister. Saydığım özellik ve daha fazlası bana göre Sn. Genel Başkanımız Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov’da fazlasıyla vardır.

İbrahim Agara

DATÜB İcra Komitesi Bşk. Yrd.