​DATÜB Bursa İl Temsilcisi Paşa Alihan’ın Sosyal Medyada Yaptığı Paylaşım Hakkında Bilgilendirme!

Değerli Hemşerilerimiz,

Ahıskalı Türkleri temsil eden Uluslararası bir kurum olarak Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) 27 Eylül 2020 tarihinde işgalci ermenilerin sivil Azerbaycanlı Türk kardeşlerimizi hedef alması sonrası Azerbaycan’ın başlattığı karşı taarruz ve sonrasında Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarılması için devam ettirilen Vatan Savaşı’nda her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu açık şekilde beyan etmiştir. Gerek Genel Başkanımız Ziyatdin Kassanov başkanlığında Kazakistan’da ve Türkiye’de gerekse de DATÜB ülke temsilcilikleri tarafından düzenlenen programlarda Ahıskalı Türklerin Azerbaycan’ın haklı davasında yanında olduğumuzu açık şekilde belirtilmiştir.

DATÜB Bursa İl Temsilcisi Paşa Alihan’ın sosyal medyada kişisel profilinde yaptığı paylaşım hiçbir şekilde DATÜB’ün fikir ve düşünceleriyle bağdaşmamaktadır. Kurum adına konuşma yetkisi sadece Genel Başkanımız Ziyatdin Kassanov ve Genel Merkez beyanatı Kurumu bağlar, beyanat yetkisi olmayan Paşa Alihan’ın bu davranışından haberimiz olduğu andan itibaren kendisi ile irtibata geçilmiş ve gerekli ikaz yapılmıştır. Bundan sonra ise derhal paylaşım yayından kaldırılmıştır. Fakat her ne kadar paylaşım sahibi tarafından “insani mesaj” olarak değerlendirilse de, DATÜB olarak bizim bu savaşta tarafımız ve tavrımız nettir. Biz, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının işgalden kurtarılması istikametinde devam eden savaşta Azerbaycan devletinin, halkının, askerinin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ali Baş Komutan İlham Aliyev’in yanındayız.

Böyle bir hassas dönemde hepimizin tek yürek, tek yumruk olacağımız bir zamanda oldukça talihsizce yapılan bu paylaşımı asla tasvip etmediğimizi ve kınadığımızı bildirmek isteriz.

Şunu da özellikle belirtelim ki, DATÜB ile ilgisi olmayan, tamamen kişisel bir paylaşımdan dolayı uluslararası bir kuruma leke sürmek isteyen bazı fırsatçı ve kirli zihniyetlerin ise hevesleri kursaklarında kalacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

DATÜB Genel Merkezi