​DATÜB Azerbaycan’da İftar Verdi

Dünya Ahıska Türkleri Biriliği Genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

DATÜB olarak Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri ile birlikte olmaktan oldukça memnun olduğunu söyleyen Ziyatdin Kassanov yapmış olduğu konuşmasında, “Bu iftar programları artık geleneksel hal aldı. Bundan önce Almatı’da, Bursa’da ve Antalya’da düzenlenen iftar programlarında milletimizle bir araya geldik. Allah'a şükürler olsun ki, niyetimizi kabul etti ve biz bugün Azerbaycan’da sizlerle kavuştuk, iki gün sonra ise Çimkent'te olacağız. Bizim niyetimiz bu aziz günlerde milletimizle bir araya gelmek, onların sorunlarını dinlemek ve milletimizi iyi durumda görmektir. Bizim en büyük amacımız ata-babalarımızın mahrum bırakıldıkları hakları geri kazanmaktır. Biz bu yolda gece-gündüz demeden çalışmaktayız. Bildiğiniz üzere biz Avrupa Konseyi ve Türkiye Cumhuriyetinin baskıları ile Gürcistan’dan bazı haklarımızı ala bildik ama bu vatanımızı kazandığımız anlamına gelmez. Biz istiyoruz ki, Gürcistan devleti vatana dönmek isteyen milletimize şartsız vatandaşlık hakkı tanısın ve milletimiz bürokratik engellerle karşılaşmasın, baskı altında yaşamasın. Biz kendi gücümüzle Gürcistan'da bu güne kadar 40 evin alımına destek sağladık. Biz bu süreci milletimize yardım etmek maksadı ile başlattık. Ama maalesef Gürcistan'da ev alan ailelerimiz ev aldıktan sonra Azerbaycan'a geri geldiler. O evler şu an boş durumda. Bu süreç Türkiye Cumhuriyeti tarafından da izleniyor. Onlar da bizim vatan Ahıska’ya yerleşmemizi istiyorlar. Diğer taraftan Gürcistan devleti de bizim vatana dönmekte istekli olup – olmadığımızı gözlemlemekte. Göç etmek oldukça zor bir süreçtir. Bizim millet üç defa sürgün yaşamış bir millettir. Ama biz yine de diyoruz ki, bu yola çıktıysak eğer bu yolda ciddi olmamız lazım. Gürcistan'da ev alan insanlarımızın orada yaşaması lazım, orada kalması lazım.” diye konuştu.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği olarak Ahıskalı gençlere yönelik olarak çeşitli çalışmalar yaptıklarını ve bu gün Gürcistan'da 57 Ahıskalı öğrencinin Samshe-Javaheti Devlet Üniversitesinde eğitim gördüğünü söyleyen Ziyatdin Kassanov, “Bu bizim milletimiz için büyük bir nimet çünkü onlar üniversiteyi bitirdiklerinde gürcü dilini ve Gürcistan yasalarını biliyor olacaklar ve bu şekilde vatana dönen insanlarımıza ciddi şekilde yardım edecekler.”dedi. Ahıskalı gençlerin eğitimi doğrultusunda kısıtlama yapmadıklarını belirten Kassanov eğitim için Türkiyeyi tercih edenlere de destekte bulunduklarını söyledi.

“DATÜB’ün amacı doğrudan milletimizin yanında olmak ve onlara yardımda bulunmaktır” diyen Ziyatdin Kassanov, yapılan faaliyetlerin kolay olmadığını ama bu yolda milletimize ve Türkiye Cumhuriyeti devletine güvendiklerini söyledi. Dini çalışmalar çerçevesinde de DATÜB organizesi ile çeşitli ülkelerde yaşayan Ahıskalı hocaların Türkiye'de eğitime gönderildiğini, bunu ise Ahıskalı hocaların çeşitli radikal dini grupların etkisi altına düşmemesi ve dini birikimlerini daha da artırması amacıyla yaptıklarını söyledi. Ayrıca Ziyatdin Kassanov, DATÜB olarak ister din-kültür, isterse de edebiyat , medeniyet ve tarih alanında çalışmalar yaptıklarını, gençlerin, çocukların tarihimizi, kimliğimizi unutmamasını ve geleceğe daha umutlu bakmalarını sağlamak istediklerini belirtti.

“Bugün yapmamız gereken en önemli yatırım evlatlarımıza daha iyi bir eğitimdir” diyen Kassanov, iyi eğitimli neslin bu sayede hem Gürcistan’da hem Türkiye’de ve hatta Amerika’da bile yaşaya bilecek güce sahip olacağını belitti.

“Arkamızda Türk devletlerinin büyük desteği vardır. Bugün Türk Dünyasının üç büyük liderlerinden birincisi Türk Dünyasının Aksakalı Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev, ikincisi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’dir. Bu üç lider bugün Türk Dünyasının birleşmesi ve büyük güç olması yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Allah onlardan razı olsun. Allah onlara uzun ömürler versin.”

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Ziyatdin Kassanov,“Türkiye'de yaşayan insanlarımızın vatandaşlık konusunda ciddi sıkıntıları vardı. Biz Dünya Ahıska Türkleri Birliği olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile yaptığımız çalışma ile 1 Ocak 2017'den önce Türkiye’ye gelerek burada yaşayan milletimize, “uzun dönem ikamet izni” verilmesi kararı alındı. Türkiye’de yaşayan 22 bin 800 Ahıska Türkü, 15 Ağustos 2017'ye kadar ikamet ettikleri illerdeki Göç İdaresi İl Müdürlüklerine başvuru yapmalılar. Uzun dönem ikamet izni verilecek Ahıska Türkleri, süresiz çalışma izni hakkına sahip olacak ve aile fertleriyle genel sağlık sigortası haklarından da yararlanacak. Uzun dönem ikamet izni ile Türkiye’de 5 yılı dolduran Ahıska Türkleri ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına müracaat edebilecek.” dedi

Azerbaycan'ın çeşitli illerinden gelen Ahıska Türklerinin yoğun ilgi gösterdiği, 400’ün üzerinde katılımcının olduğu iftar yemeğine, Azerbaycanda yaşayan Ahıska Türkleri “Vatan” derneği başkanı ve Datüb Azerbaycan temsilcisi İbrahim Mammadov, DATÜB Gürcistan temsilcisi İsmail Akhmedov, Azerbaycan Dini Kurumlarla İş Devlet Komitesi İmişli bölgesi üzere şubesinin danışmanı Elvin İbrahimov ve Ahıskalı iş adamı Reşid Çulak da katıldı.