DATÜB Ankara görüşmeleri

DATÜB GENEL BAŞKANI KASSANOV ; ANKARA GÖRÜŞMELERİ BEKLEDİĞİMİZDEN DE OLUMLU GEÇTİ!

Daha önceden planlandığı üzere DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov ve Genel Sekreter Fuat Uçar, Ahıskalıların sorunlarını başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere ve ilgili devlet kurumlara ileterek acil çözüm aramak için başkent Ankara’da 8 ayrı kurum ile bir dizi görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerin beklediklerinden de olumlu geçtiğini söyleyen Kassanov;

İnşallah yakında halkımıza güzel haberlerin verileceğini belirtti.

23-24 Şubat 2017 tarihlerindeki görüşmelerin ilki Cumhurbaşkanlığı Sarayında Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ile yapıldı.

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov ve Genel Sekreter Fuat Uçar’ın yaptığı açıklama aynen şöyle;

“Önceden planlandığı gibi ilk görüşmemiz Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın ile olmuştur.

Akabinde 8 ayrı kurum ile üst düzey görüşmelerde bulunduk. Sayın İbrahim Kalın bize Cumhurbaşkanlığı külliyesinde son yapılan bakanlar kurulu toplantısında Ahıska Türklerinin sorunları ile Vatandaşlık bekleyenlerin konusu gündeme geldiğini ve desteklendiğini ifade etti. Çok yakın zamanda bütün Ahıskalı Türkler güzel haberler alacağını dile getirdi.

Aynı zamanda Bakanlar Kurulundaki konuşmalar ile ilgili geniş bilgi aktardı. Bakanlar Kurulunda Ahıskalı Türklerin vatandaşlık sorunu ile ilgili bir an önce çözülmesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanı talimatını vermiştir.

İbrahim Kalın bizzat bu konu ile kendisinin ilgileneceğini ve kısa sürede bu vatandaşlık işinin halledileceğini bizlere aktardı.

Biz DATÜB olarak kendisinden Türkiye’ye gelen ya da gelmeyen tüm Ahıskalı halkımıza çifte vatandaşlık verilmesi talebimizi tekrar gündeme getirdik.

Bu konu üzerinde çalışma yapacağını, bu sorunu da kökten çözmüş olunacağı konusunda bizi rahatlattı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Ukrayna'dan getirilecek olan son etaptan sonra, yeni programla diğer ülkelerden getirilecek olan Ahıskalıların ayni şekilde Devletimizin desteğiyle göçü devam ettirmemiz gerektiği görüşüldü. Bu programımız destek görmüştür.

Ardından Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürü Sayın Ahmet Sarıcan ile Erzincan, Üzümlü ve Bitlis Ahlata iskanlı göçle getirilenler ile serbest göçle gelen Ahıskalı Türklerin vatandaşlık bekleyenlerin durumları ile ilgili görüştük. Cumhurbaşkanının talimatının kendilerine ulaştığında kısa sürede kimliklerin verilmesi için ellerinden geleni yapacağını söyledi.

Bunun yanında Vatandaşlık, ikamet, çalışma ,sağlık, ve diploma denkliği sorunlarının çözümü için Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla Toros'la görüşülerek teknik konularda görüş alış verişinde bulunduk.

Türkiye'den gelen Ahıskalı Türklerin ikamet izni konusunda sorunlarını gidermek için yeni çalışmalar yapacaklarının bilgisini verdi. Kısa bir zaman içerisinde Ahıskalıların ikamet sorunlarını DATÜB'ün istekleri doğrultusunda bir çalışma yaptıklarını hazırlıklarının sona yaklaşıldığını söyledi. Bundan sonra Türkiye'de ikamet eden Ahıska Türkü halkımız için bu çalışmalar sonucunda kalıcı bir çözüm olacağını ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik'le görüşmemizde Ahıska'da yaşayanlara hayvancılık ve seracılık desteği verilmesi talebinde bulunduk. Bu talebize sıcak yanaşan Sayın Bakan, TIKA kanalı ile bu yönde çalışmaların başlatılacağını söyledi.

Ayrıca YTB’deki görüşmemizde Türkiye’de okuyacak gençlerimiz için kontenjanların artırılması talebimizi ve yerinde burslandırma konuları ile diğer ülkelerde gerçekleştireceğimiz projeleri görüştük.

Taleplerimizi olumlu karşılayan YTB Başkanı çalışma ekibine, gereken konularda hazırlıkların yapılması ile ilgili talimat vermiştir.

TİKA Başkan Yardımcısı M.Süreyya ER ile yaptığımız görüşmede, Türkiye'de ilk etapta Erzincan'da düzenleyeceğimiz Uluslararası Sempozyum ve Özbekistan temsilciliğimizin talebi doğrultusunda Ahıska Kültür Merkezinin ve DATÜB temsilcilik binasının tamiratının yapılması ve diğer Ülkelerde yapacağımız Eğitim, spor,kültür vb. programları hakkında bilgi vererek bunların desteklenmesi gerektiğini ifade edilmiştir. Bütün bu görüşülen konulara sıcak yaklaşan TİKA Başkan yardımcısı, ileriki yıllarda DATÜB ile yapılacak projelere ve Ahıska Türklerine her zaman desteklerinin artarak devam edeceklerini dile getirmiştir.

Böylece iki günlük Ankara görüşmelerimizde ciddi destek gördüğümüzü söyleyebiliriz. İlgili kurumlarla bütün sorunlar hakkında görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu sorunlarımızın kısa zamanda çözüleceğinin kararlılığını gördük.

Görüşmeler ile ilgili daha geniş bilgileri Ahıska Gazetesinin önümüzdeki sayısında bulabilirsiniz.