​DATÜB 'Anadolu'nun Fethi 1071' Festivalinde Yerini Aldı

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB), Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Bitlis-Ahlat'ta düzenlenen 1071 Malazgirt Zaferi'nin 949. yıl dönümü anma etkinliklerine katılıyor.

DATÜB, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Bitlis-Ahlat'ta düzenlenen 1071 Malazgirt Zaferi'nin 949. yıl dönümü anma etkinliklerine katılarak zaferin ruhuna ortak olan DATÜB, etkinliklerde çadır kurarak Ahıskalı Türkleri ve DATÜB faaliyetlerini tanıtıyor.
DATÜB, 23-26 Ağustos tarihleri arasında Bitlis'in Ahlat ilçesinde düzenlenen ve 25 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek olan "Anadolu'nun Fethi 1071" anma programı etkinliklerinde çadır kurarak yerini aldı. Dört gün boyunca birbirinden çeşitli geleneksel etkinliklerle büyük bir coşkuyla kutlanacak programda, DATÜB kurduğu çadırda Ahıskalı Türklerin değerlerini de tanıtıyor. DATÜB kurduğu çadırda, Ahıskalı Türklerin kullandıkları eski eşyalar başta olmak üzere yöresel lezzetler samsa, yağlı ekmek ve DATÜB faaliyetleri kapsamında hazırlanan dergi, gazete, kitap ve diğer çalışmaları “Anadolu'nun Fethi 1071" festivalinde gözler önüne serdi.
Okçular Vakfı tarafından düzenlenen etkinliklerde 37 tematik çadır, toy temsilleri, beşik toyu, gelin gelme toyu, tuşo toyu (bebeğin ilk adımı) sağdıç atışması gibi geleneksel etkinlikler düzenlenecek.
20 geleneksel el sanatları atölyesi ile Ahlat esnaf ve sanatkarlarının yer alacağı etkinliklerde; kök börü, atlı cirit gibi geleneksel sporlar ve atlı okçuluk gösterileri de yer alacak. Okçuluk deneyimleme alanlarının kurulacağı alanda ziyaretçiler, yay-deri-ok, hat atölyelerine katılabilecek.
Sınırlı sayıda katılımın olacağı etkinlikler korona virüs tedbirleri altında gerçekleştirilecek.