DATÜB, Almatı’da Azerbaycan’a Destek Toplantısı Düzenledi

Kazakistan’ın Almatı şehrinde Kazakistan Türk Milli Merkezi ve Dünya Ahıskalı Türkleri Birliği (DATÜB) organizasyonunda Azerbaycan’a destek toplantısı yapıldı.

Kazakistan’ın Türkistan, Cambul, Astana, Karaganda, Almatı ve diğer vilayet, şehir ve köylerinden gelen katılımcıların iştiraki ile düzenlenen toplantı; korona virüs (Covid-19) salgını sürecinde yapılan ilk büyük toplantı oldu.
Toplantıyı açan DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, salgın nedeniyle neredeyse her şeyin durduğunu fakat buna rağmen çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Dünyanın yaşadığı korona virüs salgınının gerçekten zor bir süreç olduğunu söyleyen Kassanov, insanların çok yakın akrabalarını kaybettiklerini fakat şimdi durumun gittikçe daha iyiye doğru gittiğini, Kazakistan Devletine ve halkına Allah’tan yardım temennilerinde bulundu.
Yapılan geniş toplantıda, 27 Eylül 2020 tarihinde Ermenistan’ın Azerbaycan’ın sivil insanların yaşadığı yerleşim yerlerini hedef alması ve çok sayıda insanın hayatını kaybetmesinin ardından Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını işgalden kurtarmak için başlattığı karşı taarruz sonucu devam eden operasyonlar hakkında konuşan DATÜB Genel Başkanı Kassanov, AGİT’in Minsk Grubu’nun faaliyetsizliğini eleştirerek ateşkes çağrısı yapmalarını kınadı ve aslında Minsk Grubu’nun bu sorunu 30 yıldan beri çözemediğini, Ermeni tarafının çözümü her zaman engellediğini, sadece mevcut durumu korumak için görüşmeleri uzatmaktan başka bir şey yapmadığını söyledi.
Kassanov, bu savaştaki haklı tarafın Azerbaycan olduğunu ve dünya genelinde yaşayan 600 bin Ahıskalı Türkün Azerbaycan’ın Ali Baş Komutanı İlham Aliyev’i ve Azerbaycan’ı desteklediğini, bugün de savaşa gitmeye hazır olduklarını vurgulayarak "Karabağ Azerbaycan’ındır ve biz her şeyimizle Azerbaycan’ın yanındayız” ifadelerini kullandı.
Ayrıca toplantıda, DATÜB Kazakistan Temsilciliği faaliyetleri ve Ahıskalı Türkleri ilgilendiren diğer konular ile ilgili de istişarede bulunuldu.