DATÜB Ahlat’ta “Bahar Şenliği” Programı Düzenledi

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda Ukrayna’daki savaş bölgelerinden çıkarılarak Türkiye’ye getirilen ve Bitlis’in Ahlat ilçesine yerleştirilen Ahıskalılar ile Ahlat Park AVM Konferans Salonunda düzenlenen “Bahar Şenliği” Programında bir araya geldi.

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programa Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, diğer kurum ve kuruluş temsilcileri ve Ahlat’ta yaşayan Ahıskalılar katıldı.

“Bahar Şenliği” programında açılış konuşmasını yapan DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov konuşmasına bütün katılımcıları selamlayarak başladı. Ahıskalıların programa gösterdikleri yoğun ilgi ve katılımlarından dolayı oldukça mutlu olduğunu dile getiren DATÜB Genel Başkanı Kassanov şunları söyledi:

“Biz her zaman bugünlere gelebildiğimiz için önce Allaha sonra ise Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettarız. Allah ondan razı olsun. Allah onu Türk milletinin başından eksik etmesin. O, bütün Türk milleti için bir değerdir. Özellikle de biz Ahıskalılar ona minnettarız. Milletimiz yıllarca hep zorluklar çekti. Üç kere sürgün yaşayan bir toplumuz. Bazen bizi Ak Partiyi desteklememizden dolayı eleştiriyorlar. Önceki hükumetler zamanında Ahıska Türklerini neredeyse tanımıyorlardı. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde Ahıskalılar için bütün yollar açıldı. Buna kimse itiraz edemez. Hatta bizim Ahıskalılar arasında da birileri var ki, Ukrayna’dan Türkiye Devletimiz tarafından milletimizin Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla savaş bölgelerinden çıkarılarak Türkiye’ye getirilmesini küçümsüyorlar. Ama bu bir gerçek ki, bugün Almanya, Fransa gibi bir devlet sınırlarına gelen mültecileri geri çeviriyor, gözlerinin yaşına bile bakmıyor.

Milletimiz sürgün sonrası farklı coğrafyalara yayıldı. Fakat bizim milletimizin “Evvelin iyi olacağına sonun hayırlı olsun” diye bir deyimi var. Bugün bize sahip çıkan Sayın Cumhurbaşkanımız var, Türk Devletimiz var, büyük Türk milletimiz var.

26 Şubat 2019 tarihinde AK Parti tarafından Erzincan’da düzenlenen miting sonrası Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüm. Görüşmemizde aramızda şöyle bir diyalog sizlerle paylaşmak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız yanında bulunan İstanbul Belediye Başkan Adayı Sayın Binali Yıldırım’a dönerek, "Binali bey, bu Ziyatdin benden Ahıskalılar için ne istediyse hiçbir sözünü kırmadım, hepsini yerine getirdim." dedi ve ardından bana dönerek, "Şimdi de Ahıskalılar bu seçimlerde senin yüzünü ak çıkarması, bizim adaylarımıza destek ve oy vermeleri lazım." dedi. Bizim üzerimize düşen 31 Mart yerel seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Adaylarını desteklemektir.

Gürsu’da yaptığımız etkinlikte bir müjde verdim. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın desteği ve İçişleri Bakanımızın imzasıyla Ahıskalı Türkler için Uzun Dönem İkamet İzinlerinin verilmesine yeniden başlandı. 1 Ocak 2019 tarihinden önce Türkiye’ye giriş yapan Ahıskalıların hepsi Uzun Dönem İkamet İzni alma hakkını yeniden elde etti.

Türkiye Ahıskalıların son durağıdır. Türkiye Devletimiz bizim için burada bütün imkanları sağladı. Ona göre de Ahıskalılar olarak bunları iyi değerlendirmeli ve yapılan bu çalışmaları unutmamalıyız. Her zaman Türk Devletinin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olmamız bizim bir vefa borcumuzdur.

Bugün bizim en önemli meselemiz 31 Mart yerel seçimleridir. Bu seçimlerde bize her zaman destek olanlara oy vermenizi istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bizim için her şey yaptı, biz de seçimlerde oyumuzu onun adaylarına vereceğiz.”

Konuşması sürekli olarak katılımcıların alkışları ile kesilen DATÜB Genel Başkanı Kassanov, programa katılan Ahıskalıların, “Oyumuz da canımız da Ak Parti’ye kurban olsun” , “Ahıskalılar SÖZ verdiyse, bitti” diyerek destek vermelerine yanıt olarak, “Ben de sizden tam olarak bunu duymak istiyordum.” dedi.

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, “Bugün sizleri burada bir arada görmekten o kadar mutlu oldum ki, bugün keyfime diyecek yok. Hepinizi yürekten seviyorum. Ziyatdin bey’in bu ifadelerinden sonra çok fazla konuşmak istemiyorum. Ahıskalı kardeşlerim bir tek şeyi bilsinler. Ahıskalı vatandaşlarımız, artık Türkiye yeni bir Ahıska doğurdu. O doğan şehrin adı da Ahlat oldu. Onun için de kardeşlerimiz, vallahi derdiniz derdimiz, ıstırabınız ıstırabımızdır. Yaşadığınız en ufak bir sıkıntı bile bizimdir. Türkiye sizin özbe öz vatanınızdır. Bunu asla unutmayınız.” dedi.

Konuşmasının ardından Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’a plaket takdim etti.

DATÜB tarafından düzenlenen “Bahar Şenliği” Programı ardından sanatçılar Ahmet Şenli ve Murat Aziz’in güzel yorumlarıyla verdikleri mini konser programı ile devam etti.