DATÜB Ahıska'da ki öğrencileri ziyaret etti ve sorunlarını çözdü.

Geçen sene DATÜB yetkilileri, Türkiye'nin Yetkili Makamlarıyla Görüşerek Ahıska Devlet Üniversitesine Yurt dışından Ahıskalı gençlerin getirilmesinde onların bursu ve okul giderlerinde yardım amacı ile görüşmelerde bulundular. Aynı zamanda bu konuyla ilgili Gürcistan'da Ahıska Devlet Üniversitesinin Rektörü ile, Eğitim Bakanlık ve Gümrük Bakanlığıyla Görüşmelerde bulunmuşlardı.

DATÜB-ün bu görüşmeler sonucunda bu sene 2015 yılın ekim ayında Ahıska Devlet Üniversitesine 30 genç kabul olundu ve bu öğrencilerin Okul ve Bursların Yurt dışı Akraba Toplulukları tarafından karşılanmaya başlanmış oldu. Ahıska'da bulunan 30 öğrenciden 25 erkek ve 5 kız olarak Üniversiteye kabul olunmuş ve okullarına da devam ettirmekteler.

 Ortada, Ahıska Devlet Üniversitesinin Rektörü Sayın Merab Beridze, sağda Datüb Gürcistan Temsilcisi İsmail Molidze ve beraberinde ki heyet.

Ahıska'da organize edilen iki günlük (16-17 Kasım 2015) çalışmalarında; Dünya Ahıska Türkleri Birliği Temsilcisi, Gürcistan Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Başkanı Sayın İsmail Molidze ile yardımcısı, DATÜB Meclis üyesi Sayın Tahir Nadiradze, Başkanımız tarafından misafir olarak davet edilen Halil Gozalişvili, Uluslararası Kongre Başkanı Gürcistan Repatriantlar Birliğin eş Başkanı Sayın Sandro Hozrevanidze ile birlikte Ahıska Devlet Üniversitesinde okuyan gençlerle bir araya geldiler. Yukarıda adı geçen arkadaşlar öğrencilerin sorunlarını dinleyip, beraber problemleri çözmek için çaba göstererek mevcut olan problemlerin çözümünü bulmaya çalıştılar.

Ahıska'da ki Öğrencilerle yaptığımız toplantıda öğrenciler tarafından DATÜB'ün Gürcistan temsilciliğinin önüne konulan sorunlar aşağıda ki gibidir:

1.Burs verilmesi ve Üniversiteye ödenecek paranın gecikmemesi,

2. Yurt da olan eksikliklerin giderilmesi,

3.Öğrenci kartların verilmesi,

4.Üniversite dışında destek amacıyla Gürcüce öğrenmeleri için Yurt da öğretmenin ders vermesi,

5.Geldikleri ülkelerdeki komisariyatlar tarafından talep edilen Üniversitede okuduklarına dair belgenin Üniversite tarafından verilmesi için v.s. sorunların çözülmesi için Başkanımızdan yardım istediler.

DATÜB Gürcistan temsilcimiz Öğrencilerin problemlerini dinledikten sonra, hemen harekete geçerek ilk etapta Bursla ve Üniversiteye ödenecek paranın nasıl ve ne zaman ödeneceğini DATÜB merkeziyle irtibata girerek DATÜB genel sekreteri Sayın Fuat Uçar ile konuşarak, ondan bilgi alarak bu konuda öğrencileri bilgilendirildi ve kısa zamanda hal olacağını söyledi.

DATÜB Temsilcileri Yurt da olan eksiklikleri gidermek için ellerinde bulunan kısık imkanlarıyla başardığı kadar hal etmeye çalıştı. İlk olarak yurt da ki Öğrencilerin Ahıska'da ki Öğrencilerle yaptığımız toplantıda öğrenciler tarafından DATÜB–ün Gürcistan temsilciliğinin önüne koyulan sorunlar ve bu sorunların giderilmesinde Başkanımız Sayın İsmail Molidzeden yardımda bulunmasını istenilen sorunlar aşağıda ki gibidir:

1.Burs verilmesi ve Üniversiteye ödenecek paranın gecikmemesi,

2. Yurt da olan eksikliklerin giderilmesi,

3.Öğrenci kartların verilmemesi,

4.Üniversite dışında destek amacıyla Gürcüce öğrenmeleri için Yurt da öğretmenin ders vermesi,

5.Geldikleri ülkelerdeki komisariyatlar tarafından gerçekten Üniversitede okudukları hakkında talep edilen belgenin Üniversite tarafından verilmesi ve buna benzer başka sorunların çözülmesinde Başkanımızdan yardımda bulunmasını istediler.

DATÜB Gürcistan temsilcimiz Öğrencilerin problemlerini dinledikten sonra, hemen harekete geçerek ilk etapta Bursla ve Üniversiteye ödenecek paranın nasıl ve ne zaman ödeneceğini DATÜB merkeziyle irtibata girerek DATÜB genel sekreteri Sayın Fuat Uçarla konuşarak, ondan bilgi alarak bu konuda öğrencileri bilgilendirdi ve kısa zamanda hal olacağını söyledi.

DATÜB Temsilcileri Yurtta olan eksiklikleri gidermek için ellerinde bulunan kısık imkanlarıyla başardığı kadar hal etmeye çalıştı. İlk olarak yurtta ki örgencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak 30 adet Mutfak eşyaları alındı, 4 tane yemek Masası, Okul Tahtası, Yurdun döşemesi için Halı alındı ve geçici olarak yemekleri için bir miktar maddi destekte bululundu.

İkinci günü 17.11-2015 y. DATÜB Gürcistan Temsilcisi sayın İsmail Molidze , Bir kaç öğrenciyi yanına alarak ve Azerbaycan'dan gelen öğrencilerin Velileriyle birlikte Ahıska Üniversite Rektörü ile Sayın Merab Beridze ile görüştüler.

Görüşmede Öğrencilerin istedikleri öğrenci kartı ve yaşadığı ülkedeki komisariyatlar tarafından istenilen okudukları hakkındaki belgenin verilmesini ve Gürci dilinin Üniversite dışında yurtda destek olarak öğrencilere ders verilmesini Sayın Rektorla konuşarak, bu problemleri çözmüş oldu. Yani aynı günde, görüşme biter bitmez komisariyat tarafından istenilen belge verildi ve öğrenci kartlar verilmeye başladı. Yurtda destek amacıyla gürci dilinin ders verilmesi ise maddi destek bulunursa yeni yıldan başlayacakları sözünü verdiler. Bununla DATÜB-a düşen görevin tam olmasa bile yerine getirmiş oldu.

Ahıskadaki öğrencilerle ilgili Fecebook ve diğer sosyal sayfalarda bazı arkadaşlar kendilerini öne atarak DATUB-ü görmezden geldikleri aşıkar görünmekte. Biz Gürcistan DATÜB Temsilciliği olarak herkesten ricada bulunuyoruz, olur olmaz sözlerden, kendi başımıza hareket etmekten uzak duralım, çünki sizin düşünmezden doğrudur diye hareket ettiğiniz yada attığınız adımlar, aksine bu öğrencilere zarar verir. Özellikle Azerbaycan DATÜB temsilcimizin konuşmalarında ve hareketlerinde çok dikkatli olmasını rica ediyoruz. Herkesin bilmesi gereken bir şey var oda şudur: Ahıskalı gençleri yurt dışından getirilip Ahıska Devlet Üniversitede okutmak DATÜB projesidir. Evet bu proje DATÜB Genel Başkanlığı, Gürcistan DATÜB Temsilcisi ve Azerbaycan DATÜB temsilcisiyle birlikte olan çalışma sonucunda ortaya çıkan bir projedir. Ama bu birilerine DATÜB dışında kendi başına Gürcistanda hareket etmesi için hak tanıyor diye demek değildir. Bu proje güye Azerbaycan Vatan Cemiyeti projesidir DATÜB projesi değilmiş gibi konuşmalarını hiç doğru bulmuyoruz.

Başkanımız sayın İsmail Molidze, Böyle hassas konularda, ister vatanla ilgili konu, ister vatana göç ile (repatrasiya) ilgili , isterse başka konular olsun hangisiki Ahıskalılarla igiliyse bütün bu konularda birlik beraberlik çok çok önemlidir dedi.

Dolayısıyla DATÜB çatı altında birlikte çalışmak için elimizde büyük, güzel bir fırsat varken neden bazıları halen DATÜB-ü görmezden gelmeye çalışıyorlar, ben bu insanları bir türlü anlamıyorum diye bütün Ahıskalı sivil toplun başkanlarına seslendi.

Arkadaşlar, gelin hep beraber Milletimize hizmet vermek için koordine bir şekilde çalışalım, göreceksiniz biz birlik olursak dahada milletimize faydalı oluruz, çünki ben bundan eminim diye çagrıda bulundu.

Gürcistan DATÜB Temsilciliği.

Tiflis, 20.11.2015