BİLGİ NOTU

Ukrayna-Rusya savaşı sırasında zor durumda kalan Ahıskalı Türklerin tahliyesi ile ilgili T.C. Dışişleri Bakanlığı ile bugünkü yaptığımız son görüşme sonucu tahliye edilmesi planlanan Ahıskalı kardeşlerimizin güncel listesi iletilmiştir. Edinilen bilgiye göre, Ukrayna’da tahliye koridorunun açılması sonrası kendilerinin tahliyesi gerçekleştirilecektir.

Buna ilave olarak yaptığımız duyuruya binaen Ukrayna’daki savaş bölgelerinden çıkarak kendi imkanlarıyla Türkiye’ye gelen Ahıskalı Türklerin iki grubu, dün 25 bugün de 25 olmakla toplamda 50 kişilik grup tarafımıza barınma ve diğer ihtiyaçlarına destek talebinde bulunmuştur. Kendi imkanları ile Türkiye’ye gelen Ahıskalı Türklerin listesi hazırlanarak T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’na iletilmiş olup onlara gerekli destek verilerek, sorunlarının çözümü için her türlü yardımda bulunulmaktadır.

DATÜB Genel Başkanımız Sn. Ziyatdin Kassanov başkanlığında Ukrayna’da bulunan kardeşlerimizin tahliyesi, zor durumda olanlara erzak ve gıda yardımının yapılması istikametinde Kızılay, AFAD ve ilgili kurum ve kuruluşlarımız ile sıkı iş birliğimiz devam etmektedir.

Bilgilerinize önemle duyurulur!

DATÜB Genel Merkezi

NOT: T.C. Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşme sonrasında kendi imkanlarıyla Ukrayna’dan çıkarak Türkiye’ye gelmeye çalışan Ahıskalı Türklerin Romanya, Chelyabinsk şehrine gelmeleri ve onları bekleyen ulaşım araçlarına binmeleri önemle rica olunur.

05.03.2022