​Almatı’da Kazakistan Ahıska Türkleri Milli Merkezi ofisinde DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un başkanlığında istişare toplantısı yapıldı

Almatı’da Kazakistan Ahıska Türkleri Milli Merkezi ofisinde DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un başkanlığında istişare toplantısı yapıldı.

17 Mayıs 2023 tarihinde yapılan toplantıya DATÜB Kazakistan Temsilcisi İsmihan Kassanov, Kazakistan Ahıska Türkleri Milli Merkezi üyeleri, aksakallar ve gençler katıldı.
14 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye’de yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili seçim sonuçlarının istişare edildiği toplantıya giriş sözü ile başlayan DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov şunları söyledi:
“Türkiye’nin istikrarı ve istikbali için yapılan seçimlerde Sayın Cumhrubaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan seçimi önde bitirirken, Cumhur İttifakı ise mecliste 322 milletvekili çıkararak oy üstünlüğünü kazandı. Anadolu her zaman olduğu gibi bu seçimlerde de Türkiye’nin bekası için Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Cumhur İttifakını destekledi. Bu seçimlerde Türk vatandaşı olan Ahıskalı Türkler olarak bizler de Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Cumhur İttifakının yanında olduk ve oylarımızı onlardan yana kullandık. DATÜB temsilciliklerimizin bulunduğu 9 ülkede çalışmalarımızla birlikte Polonya’dan oy kullanmak için Türkiye’ye gelen 35 kişiden oluşan Ahıskalı Türk gruba otobüs organize ederek, 1 oy 1 oydur düşüncesiyle Erzincan’a yolcu ettik ve oy kullanmalarını sağladık. Yine Mersin’de çalışan 200’den fazla Ahıskalı kardeşimizin Erzincan’a gelmesini organize ettik. Bunun yanısıra temsilciliklerimizin bulunduğu ülkelerde yaşayan Ahıskalı Türklerin adres kayıt işlemleri ve oy kullanma süreçlerinde Büyükelçilik ve Başkonsolosluklara ulaşımlarını sağlayarak oy kullanmalarını sağladık.
28 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye’de, yurtdışında ise 20-21-22 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için çalışmalarımız devam ediyor. Temsilciliklerimiz aktif çalışmaya başladılar. Birinci turda olduğu gibi ikinci turda da organize bir şekilde kardeşlerimizin Büyükelçiliklere ve Başkonsolosluklara giderek oy kullanmalarını sağlayacağız. Çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. 14 Mayıs seçimleri gösterdi ki, 28 Mayısta Cumhurbaşkanımız büyük bir zafer kazanacaktır. Birinci turda yarışı önde tamamlayan Sayın Cumhurbaşkanımızı ve milletvekillerimizi yürekten tebrik ediyor, her zaman yanında olduğumuzu bildiriyoruz.”
Daha sonra konuşan DATÜB Kazakistan Temsilciliği Başkanı İsmihan Kassanov ve diğerleri de Kazakistan’ın içerisinde süreci yakinen takip ettiklerini ve gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade ettiler. Ayırca yakın günlerde yapılacak canlı yayınlar ile de toplumumuzu bilgilendireceklerini konuşmalarına eklediler.